Екскурсія в Гарнізонний храм м.Львова

Екскурсія для школярів у визначні місця України – це технологія, яка нам дає можливість застосувати інтерактивне навчання для розвитку компетентностей Нової української школи (НУШ). Коли в «День пам'яті Героїв Небесної Сотні» (20 лютого) ми обговорюємо з дітьми травматичну тему нам слід пам'ятати, що новітні технології навчання, які включають інтегровані уроки в початковій школі – це найкращий метод створити для учнів будь якого віку умови, щоб змиритися з болючим минулим.

Як розмовляти з дітьми та учнями про «Небесну сотню»?
Як розмовляти з дітьми та учнями про «Небесну сотню»?

Гарнізонний храм у Львові (Церква Петра і Павла) – це місце пам'яті та пошани новітніх героїв України. Коли вчителі, які працюють за принципами «Лицем до дитини» планують інтегрований урок в початковій школі, ми включаємо для учнів екскурсії по Львові. Так само радимо застосовувати такі види та технології навчання нашим колегам по Україні.

Приємні екскурсії на серйозні теми.
Приємні екскурсії на серйозні теми.

Чому доцільно проводити екскурсії на серйозні теми?

Якщо прочитати інтерв’ю (відкриється нове вікно) Міністерки освіти пані Лілії Гриневич і Блаженнішого Любомира Гузара, то можна зрозуміти, що таки направду, мета школи – це будувати цінності. І говорячи, власне, про цінності Блаженніший Любомир Гузар каже: «Я хотів би охопити ці цінності одним висловом – щоби дитина виростала на людину».

Формування цінностей і характеру дитини відбувається не лише в школі, а й поза межами школи. В концепцію Нової української школи (НУШ) закладено розвиток 24ох сильних рис характеру та чеснот. Проф. Мартін Селігман (Martin Seligman) та проф. Кріс Пітерсон (Christopher Peterson) окреслюють ці цінності і чесноти (відкриється нове вікно). Як же ж їх формувати та розвивати не в стінах школи?

Екскурсія є невід'ємною частиною навчально-виховного процесу й дуже дієвим методом навчання. Зараз Ти прочитаєш, як спробувати донести «важку серцю інформацію», як вчити дітей бути добрими, співпереживати, як діяти щиро і розсудливо застосовуючи екскурсію.

20 лютого – у День Героїв Небесної Сотні учні 4ого класу вийшли поза межі школи й пішли на екскурсію у храм. Екскурсія відбулася до місць пам'яті Героїв Небесної Сотні та подій під час Революції Гідності. Мета екскурсії була дати дітям можливість поринути в атмосферу духовності, співпереживання і великої гордості.

Оскільки тема є дуже серйозною і вимагає розуміння та обмірковування, побувавши за межами класу, діти мали можливість побачити більш цілісну картину за темою.

Оглядаємо храм під час екскурсії.
Оглядаємо храм під час екскурсії.

Яка історія Гарнізонного храму у Львові?

Гарнізонний храм святих апостолів Петра і Павла, відомий у Львові як Костел Єзуїтів. Храм збудований у стилі бароко на початку XVII ст. Слід згадати, що бароковий стиль архітектури пропагувався монашим чином католицької церкви Товариства Ісуса – Орденом Єзуїтів.

Роботи над спорудженням існуючого храму святих апостолів Петра і Павла розпочались в 1610 році. Та в 1645 році монахи єзуїти були змушені залишити Львів, забравши з собою найцінніші речі.

Гарнізонний храм св. а. Петра і Павла.
Гарнізонний храм св. а. Петра і Павла.

В часи радянського періоду на довгі 65 років двері храму зачинились для віруючих та прихожан. Радянська влада обмежувала духовність, забороняла її й тому в той час у храмі запанувала тиша. За цей час храм слугував складом (станом на жовтень 2011 р. у ньому знаходилось понад 2,3 млн книг із обмінного фонду Львівської наукової бібліотеки ім. В. Стефаника НАН України). Експлуатація будівлі храму як книгосховища дала можливість уникнути значних руйнувань інтер'єру, хоча вповні зберегти внутрішню оздобу не вдалось. Так через поганий стан покрівлі храму всередину потрапляла волога, що стало причиною втрати цінних фресок центрального склепіння та в бічних навах.

Наприкінці 1990-х років у Гарнізонному храмі св.а. Петра і Павла провели археологічні розкопки у криптах під центральною навою та відреставрували приміщення сутерен під південною навою. Сьогодні далі ведеться полступова реставрація.

Церква Петра і Павла.
Церква Петра і Павла.

З огляду на те, що у певний період історії храм виконував функцію гарнізонного храму міста, на даний час храмом опікуються капелани Центру Військового Капеланства Курії Львівської Архиєпархії. Владика Ігор Возьняк — архиєпископ Львівський, доручив військовим капеланам розпрацювати також і структури пасторальної праці зі студентською молоддю, дітьми-сиротами та потребуючими дітьми. У 2008 році було створено Центр Студентського Капеланства, а рік пізніше, у 2009 році — Центр Опіки Сиріт. На сьогодні Центр Військового Капеланства, Центр Студентського Капеланства та Центр Опіки Сиріт — це три різні структури Курії Львівської архиєпархії, які тісно співпрацюють та виконують конкретне завдання — душпастирська праця з військовими, студентами та сиротами.

Екскурсія у храмі св. а. Петра і Павла.
Екскурсія у храмі св. а. Петра і Павла.

8 липня 2010 року Львівська міська Рада передала храм у власність Курії Львівської Архиєпархії Української Греко-Католицької Церкви. Після довгих років гарнізонний храм відкрив свої двері для вірян. У храмі відбуваються богослужіння та звучать молитви.

Сьогодні Гарнізонний храм св. а. Петра і Павла – це місце пам'яті тих, які віддали своє життя заради нашого майбутнього. Це місце героїв недавніх історичних часів. Храм св.а. Петра і Павла – це місце де зберігається пам'ять, відмоляються молитви та вшановується вчинок новітніх героїв.

Чому цікаво проводити екскурсію з дітьми у храмі св. Петра і Павла?

У храмі св. а. Петра і Павла є багато світлин з неймовірними українцями, які заради нас віддали своє життя. Це «Небесна сотня» – мирні, свідомі громадяни України, які розуміли, що треба берегти майбутнє. Це військовослужбовці Збройних Сил України, які виконуючи свій обов’язок – віддали своє життя.

Тому саме до Гарнізонного храму у Львові варто провести екскурсію в «День пам’яті Героїв Небесної Сотні», який щорічно відзначається 20 лютого. Адже саме в цьому місці можна якнайкраще відчути духовну, трепетну атмосферу пам'яті…. Саме в Гарнізонному храмі є дуже багато згадок про тих, хто, не зберігши свого життя, зберіг наше сьогодення.

У Гарнізонному храмі на стендах виставлено світлини. Тут на стінах та в окремо виділених куточках – речі з передової та березовий хрест. А вгорі – розміщені паперові, білі журавлі зроблені руками дітей на згадку тих, які відлетіли від нас.

Білі журавлі – пам'ять про тих, які відлетіли від нас.
Білі журавлі – пам'ять про тих, які відлетіли від нас.

Яка була проведена робота перед екскурсією?

Запропоновану екскурсію в місце пам'яті «Небесної сотні» доцільно проводити з учнями 3-4 класу. Перед екскурсією необхідно провести з дітьми грунтовну підготовчу роботу.

У нас в класі перед екскурсією був круглий стіл до теми «День пам'яті Небесної Сотні». Круглий стіл відбувася таким чином :

Розпочали ми «День пам'яті Небесної Сотні» провівши вправу «Асоціативний кущ». Я визначила тему одним словом, а саме «Небесна Сотня» . Учні згадували все, що виникало в пам’яті стосовно цього слова. Спочатку виникали найстійкіші асоціації, потім другорядні. Діти у групах фіксували на листочках свої думки. Потім відповіді виносили у загальне коло, а я записувала відповіді у вигляді своєрідного «куща», який поступово «розростається».

Отже, на дошці перед очима дітей виникнув за їхніми відповідями цікавий «кущ», на «гілках» якого знаходяться відомості про це слово.

Юрій Вербицький – Герой Небесної Сотні.
Юрій Вербицький – Герой Небесної Сотні.

Пізніше у нас було обговорення подвигу учня нашої школи Героя України Юрія Вербицького. Оскільки у нашій школі відбувається багато пам’ятних заходів нашого бувшого учня, то ми мали змогу спілкуватися з братом, донькою і вчителями Юрія.

Діти висловлювали свої думки, переживання, переглядали відеоролики, світлини із села Гнідин де встановлений пам’ятник, шукали на карті сквер імені Юрія Вербицького. В кінці ми поклали квіти до меморіальної дошки учню нашої школи, Герою Небесної Сотні і України Юрію Вербицькому, ім’я якого носить наша школа.

Перед виходом зі школи на екскурсію ми обговорили, що у храмі діти побачать світлини із Героями Небесної Сотні, як також, предмети, які привезли з війни. Я наголосила, що все це знаходиться у будівлі Гарнізонного храму Святих Апостолів Петра і Павла.

Пам'ятна дошка Героям Небесної Сотні.
Пам'ятна дошка Героям Небесної Сотні.

Які завдання виконували діти під час екскурсії?

Отримавши у зауча наказ-дозвіл на екскурсію ми відправились до міста.

Учні були розділені на групи. Перед виходом зі школи на екскурсію до Гарнізонного храму св. а. Петра і Павла кожна група отримала картку із завданнями. Екскурсійні завдання були як групового так і індивідуального характеру. Під час екскурсії групи виконували групові завдання.

Площа «Львівського Майдану»
Площа «Львівського Майдану»

Наперед ми відвідали «Львівський Майдан» (місце гартовного духу, віри, підтримки і допомоги, місце на якому побував кожен із наших батьків, кожен хто хоче доброї долі своїм дітям). Тут учні мали розгледіти фотографію, яка була на їхніх картках і знайти місце де відбувалися події під час Революції Гідності.

Під час екскурсії в храмі, яку за волею долі нам провів настоятель храму отець Степан Сус ми вислухали цікаві факти про храм, довідалися подробиці про Героїв, скористалися фотоматеріалами і об'єктами, які були привезені зі Сходу.

У храмі ми поринули в атмосферу співпереживання і хвилювання. Нагородою для нас була екскурсія від настоятеля храму, приємна музика, яку ми слухали, щира спільна молитва і образочки із порадами, як потрібно молитися, які нам подарував отець Степан.

Значну увагу ми приділили органу, який знаходиться в храмі й має цікаву історію.

Слід згадати, що після екскурсії ми неодноразово малювали малюнки, робили обереги і приносили до цього храму.

о. Степан Сус провів екскурсію у храмі.
о. Степан Сус провів екскурсію у храмі.

Що робили учні повернувшись до школи?

Для індивідуального завдання діти повинні були, перебуваючи перед стендом Героїв Небесної Сотні у храмі, вгледітись в світлини і обрати одного. По поверненню до школи діти повинні були написати лист Героєві, якого собі обрали.

Я запитала у дітей яких героїв вони собі обрали, підготувала їхні фото. Форма листа була довільною, адже кожна дитина мала різні почуття після екскурсії. Для написання листа потрібно було все проглянути, вислухати, переосмислити і лише тоді буквочка за буквочкою виводити на білому аркуші.

Підводячи підсумки екскурсії діти читали листи і сльози наверталися на очі від розуміння і гордості за тих хто підростає і є нашим майбутнім.

Листи Героям Небесної Сотні.
Листи Героям Небесної Сотні.

Які ми виконали вимоги Державного стандарту України?

Наперед була визначена навчально-виховна мета. У ході екскурсії учні мали можливість розвинути такі вміння із чинного документу «Державний стандарт початкової освіти (від 20 квітня 2011р.) де вказано:

Державні вимоги до рівня загальноосвітньої підготовки учнів
Освітня галузь: "Мова і література", Мовленнєва лінія
Зміст: Письмо
Вміння: будувати письмові… твори з уживанням виражальних мовних засобів, висловленням власної думки… дотриманням каліграфічних вимог і правописних норм у межах вивченого матеріалу.

Освітня галузь: "Мова і література", Соціокультурна лінія
Зміст: Соціальні ролі
Вміння: встановлювати елементарні комунікативні контакти під час виконання тих чи інших соціальних ролей у різних життєвих ситуаціях.

Освітня галузь: “Суспільствознавство
Зміст: Людина як особистість
Вміння: мати уявлення про цінність моральних якостей; виявляти і оцінювати їх у життєвих ситуаціях.

Текст: Наталія Яйко

Лицем до дитини > Екскурсія > Екскурсія у храм

Лицем до дитини > Небесна сотня > Екскурсія у храм

Останнє оновлення на Неділя, 16 лютого 2020, 17:13