Інтерактивне навчання – 2 клас – «Знайди когось»

Інтерактивне навчання стає дедалі більш популярним в Україні. Це безпосередньо пов'язане з запровадженням концепції Нової української школи – НУШ (відкриється нове вікно).

Психологія навчання вказує, що дитина навчається і розвивається коли вона активно діє. Досвід роботи вчителя початкових класів підказує, що інтерактивні методи навчання впливають позитивно на розвиток дитини. Навчання за кордоном вже давно утвердило потребу залучати учнів до технології навчання, яка розвиває вміння активно спілкуватися між собою під час навчальної діяльності. І саме таким чином, займаються вчителі, які працюють за принципами «Лицем до дитини».

Інтерактивне навчання у 2 класі.
Інтерактивне навчання у 2 класі.

Учителі, які працюють за принципами «Лицем до дитини», запрошують учителів включити інтерактивне навчання в щоденну практику з дітьми та учнями 2 класу.

Інтерактивне навчання – вправа «Знайди когось»

Під час інтерактивного навчання, де використовується вправа «Знайди когось», кожна дитина отримує картку діяльності – аркуш паперу з таблицею, яку необхідно заповнити. Вільно рухаючись по класу, учень спілкується з однокласниками й знаходить тих, кого може вписати в таблицю. Учень записує ім'я однокласника у відповідне віконечко.

В результаті такої інтерактивної діяльності кожна дитина отримує табличку, в якій надруковані імена однокласників, які відповідають критеріям запитника.

Ліда Хоршунова та Оксана Ганик, вчителі початкових класів та методисти Навчально методичного центру освіти (НМЦО) м.Львова радять учителям наголосити учням, що достатньо записати 1 – 3 імені в кожне віконечко таблиці. Учителі-методисти рекомендують після завершення вправи запропонувати дітям в парах прочитати один одному, кого вони знайшли й записали в свою таблицю.

Обидві вчительки наголошують, що інтерактивне навчання, й в тому числі вправа «Знайди когось», надає учням (і вчителю) можливість краще пізнати один одного. А також інтерактивна вправа «Знайди когось» є дуже близькою до інтерв'ю і дає можливість дітям формувати вміння ефективно спілкуватися згідно вимог Державного стандарту України.

Учні вільно спілкуються з однокласниками.
Учні вільно спілкуються з однокласниками.

Інтерактивне навчання у 2 класі під час інтегрованої теми «Я і моя родина»

Ліда Хоршунова, вчитель початкових класів і методист НМЦО м.Львова, вже багато років застосовує інтерактивне навчання в своєму класі. Учитель запропонувала вправу «Знайди когось» у 2 класі під час тижневої інтегрованої теми «Я і моя родина». Матеріали до вправи були виготовлені ще в 2009 році учителем початкових класів та методистом НМЦО, Оксаною Ганик.

Слід звернути увагу, що в класі склад сімей та родин буде дуже різним. Мета вправи (та тижневої теми «Я і моя родина») є розвинути в учнів уявлення, що в кожного є сім'я та родина, та що всі родини неповторні. Незалежно від того скільки членів родини, хто вони, якого віку, статі чи споріднення – всі сім'ї повноцінні.

Збираю, пояснюю, описую…
Збираю, пояснюю, описую…

Вправа «Знайди когось», коли проведена разом з іншими завданнями, вправами та діяльностями, дає учням можливість «ідентифікувати себе зі спільнотами» [ГІО 7.1]. Дуже важливим є не обмежувати час для вправи. Натомість, є великі позитиви коли учитель надає учням можливість не тільки подати дані, а й розповісти одноліткам більше інформації про себе та свою родину.

Загально-очікувані результати (ЗОР):
* Збираю інформацію та розповідаю про свою родину, однокласників [2 ГІО 7.1]
* Пояснюю, що означає бути членом родини, учнем, визначаю свою роль у сім'ї та класі [2 ГІО 7.1]

Інтерактивне навчання у 2 класі під час інтегрованої теми «Хобі та професії»

Галина Андрейко, учитель початкових класів застосувала у своєму другому класі інтерактивне навчання у формі вправи «Знайди когось» під час проведення тижневої інтегрованої теми «Хобі та професії».

Свою роботу учителька описала таким чином: «Дитина отримує аркуш з таблицею і вільно рухаючись по класу знаходить тих, кого може записати в таблицю. Результат – заповнена таблиця.»

Вправа «Знайди когось» і результати роботи у 2 класі.
Вправа «Знайди когось» і результати роботи у 2 класі.

Учитель використала таблиці для інтерактивної вправи «Знайди когось» виготовлені Лідою Хоршуновою, методистом НМЦО м.Львова.

Інтерактивне навчання під час днів Тараса Шевченка

Ірина Мізерак, учитель початкових класів описує, як вона використала інтерактивну вправу «Знайди когось» коли проводила навчання у 2 класі в березні з нагоди вшанування українського Кобзаря – Тараса Шевченка.

Завдання інтерактивного навчання за допомогою вправи «Знайди когось» полягає в тому, що потрібно знайти тих, про кого запитується і записати їх імена в пустих "віконечках таблиці". Учителька пояснює, що під час фронтальної роботи (наприклад в часі «Ранкової зустрічі») з незрозумілими словами вона провела словникову роботу.

У класі атмосфера невимушеного спілкування.
У класі атмосфера невимушеного спілкування.

Заповнення квадратів проходить в процесі хаотичного спілкування учнів між собою. Учні ходять по класі, задають питання один одному, які містяться в таблиці, і у випадку, якщо відповідь позитивна, заносять ім'я учня у відповідне "віконечко".

Учитель стверджує, що: «У класі створена атмосфера невимушеного спілкування, під час якої учні реалізували потребу приналежності до групи.»

Інтерактивне навчання під час інтегрованої теми «Праця та зацікавлення в сім'ї Тараса Шевченка»

Кожного року у місяці березні в Україні вшановується поета та художника Тараса Шевченка (1814-1861). Кожного року учні шкіл читають, декламують та вивчають напам'ять вірші великого Кобзаря.

Пам'ятати та шанувати великого українця є добре. Проте, не всі діти з захопленням ставляться до вивчення віршів напам'ять. Тому учителі, які працюють за принципами «Лицем до дитини» пропонують дещо інший підхід прив'язуючи постать Тараса Шевченка до сучасного та особистого життя кожного з нас.

Оксана Ганик, вчитель початкових класів та методист НМЦО м.Львова використала декілька сучасних технологій навчання для проведення інтегрованої тижневої теми «Праця та зацікавлення в сім'ї Тараса Шевченка»: слухання тексту прочитаного вчителем; обговорення тексту шляхом технології «Мозковий штурм» та підсумок обговорення шляхом інтерактивної вправи «Знайди когось».

Слухання розповіді на килимку.
Слухання розповіді на килимку.

Учитель пропонує послухати уривок з оповідання Оксани Іваненко (1906-1997) «Чорний шлях». Для прослуховування оповідання рекомендується, щоб учні зручно розмістилися на килимку або індивідуальних подушечках біля ніг вчителя. Вчителеві слід образно та захоплено читати уривок.

Тема «Праця та зацікавлення в сім'ї Тараса Шевченка» розроблена з врахуванням особливостей дітей віку другого класу та інтегрує всі освітні галузі Державного стандарту України.

Загально-очікувані результати (ЗОР):
* Розрізняю теперішнє, минуле і майбутнє (було – є – буде) [2 ГІО 1.3]
* Розповідаю про себе та інших (на основі спостережень, текстів) [2 ГІО 4.2]

Вимоги Державного стандарту

Все що вчитель і учні виконують під час навчального процесу мусить розвивати компетентності «Державного стандарту початкової загальної середньої школи».

Наскрізні вміння: Ефективно спілкуюся – Мова тіла зазвичай показує, що я зацікавлено слухаю; коли слухаю і говорю, уважно дивлюся в обличчя співрозмовника, тримаю контакт очей.

Загально очікувані результати (ЗОР):
* Відтворюю основний зміст усного повідомлення (хто?, що?, де?, коли?) відповідно до мети [2 МОВ 1.2]
* Збираю прості статистичні дані, групую та порівнюю їх [2 МАО 1.1]
* Виділяю в джерелі інформацію про відому мені особу / подію. Запитую про те, що мене зацікавило. Знаходжу відповіді на запитання [2 ГІО 3.2]
* Описую себе, свій характер, що мене вирізняє від інших [2 ГІО 6.1]

автори:

Оксана Ганик, методист НМЦО, учитель ЗОШ «Дивосвіт»
Ліда Хоршунова, методист НМЦО, учитель ЛСЗШ Iст. «Джерельце»
Галина Андрейко, учитель ЛСЗШ Іст. «Джерельце»
Ірина Мізерак, учитель СЗШ №98
Оксана А. Винницька-Юсипович

Продовження теми:

Лицем до дитини > Інтерактивне навчання > Знайди когось – 2 клас

Останнє оновлення на Субота, 06 березня 2021, 10:57