22 січня – День Собороності, Єдності та Державності України

22 січня День Соборності України.

Коли на житловому будинку вивішено синьо-жовтий український прапор часто чуємо від перехожих – Яке сьогодні свято?

За часи незалежності встановлено нові державні свята. Одне з таких свят – це День Соборності та День Злуки, яке відзначається 22 січня.

На цих сторінках ми пропонуємо дидактичні матеріали для НУШ. Проведення живого ланцюга вже увійшло в традиції виховання дітей дошкілля та початкової освіти. Пропонуємо провести уроки математики на яких гривня 1918 року використовується, як дидактичний матеріал для НУШ.

22 січня – День Соборності України.
22 січня – День Соборності України.

Що таке День Соборності України?

В Україні та світі щорічно в день 22-го січня відзначається День Соборності України. Прийнято цей день також називати День Державності України або День Єдності України й навіть День Незалежності України.

В різних країнах світу, особливо там де є велика українська діаспора, часто міста та держави проголошують 22-ге січня Українським днем. Ще навіть тоді, коли на території України синьо-жовтий прапор був заборонений, на 22-ге січня він урочисто вивішувався перед ратушами, державними адміністраціями та парламентами держав світу.

Мета вчителів, які працюють за принципами «Лицем до дитини» є надати спочатку вчителям, а дальше учням і їхнім батькам можливість переосмислити події історії України, які по сьогоднішній день не завжди висвітлюються так, як це бачили творці цих подій.

Свято Державності – 22 січня 1918р.
Свято Державності – 22 січня 1918р.

Акт проголошення незалежності України

Події 1917 – 1919 років були переломними в історії Європи. Це був час, коли встановлювалися держави й відбувався перехід від принципів підданства до принципів громадянства та від генетично успадкованого правління до демократичного обрання представників правительства.

Ці драматичні історичні події не минули України.

Сьогодні, цей історичний час прийнято називати Українською революцією. Український інститут історичної пам'яті (відкриється нове вікно) приділяв і приділяє велику увагу подіям, які відбувалися на території України 1917 – 1919 роках.

Інформація Українського інституту національної пам'яті
Інформація Українського інституту національної пам'яті (нове вікно)

Україна, як держава проголосила свою незалежність 22 січня 1918р. Нажаль як і для інших держав, які в той час входили в Російську Імперію – Латвія, Литва, Естонія, Вірменія, Азербайжан та Грузія, ці спроби створити незалежні та суверенні держави не увінчилися успіхом. Мусів пройти час поки не розвалився Радянський Союз, щоб ці держави могли відновити свій суверенітет.

Сьогодні нам необхідно знати, пам'ятати та утверджувати в свідомості, що 22-ге січня 1918р. Українська Народня Республіка (УНР) проголосила незалежність українських земель.

22 січня 1918 – День Незалежності України
22 січня 1918 – День незалежності України (нове вікно)

Що таке День Злуки 1919?

День Злуки (відкриється нове вікно) східних та західних земель в одне ціле відзначаємо в України 22 січня. В цей день у 1919 р. відбулося з'єднання Західно-Української Народньої Республіки (ЗУНР) та Української Народньої Республіки (УНР) в одну соборну державу.

Вихователі та вчителі, які працюють за принципами «Лицем до дитини» вже багато років проводять «ланцюги єдності» в День Злуки.

Читай далі як і чому необхідно проводити «ланцюг єдності» в садках та школах

«Живий ланцюг» у День Злуки
«Живий ланцюг» у День Злуки

Малюнок до Дня Соборності України

Малюнок, фотографія, інфографіка – це зображення, які надають кожному з нас можливість краще уявити події історичної давності. Без зорових засобів ми (і особливо учні) можемо собі помилково уявити як виглядали події. Адже в далекому й близькому минулому люди по-інакшому одягалися, вулиці й будівлі по-інакшому були розроблені, домашній побут був по-іншому влаштований.

Фотографії є безцінним джерелом інформації. Оглядаючи та аналізуючи фотографії, кожен має можливість отримати велике різноманіття інформації про життя людей та події, які відбулися у минулому. Вивчаючи ці зорові зображення, ми шукаємо інформацію, яка підтвердить, або заперечить припущення. Кожному з нас «картинка вартує тисячі слів».

Запропоновані вчителями, які працюють за принципами «Лицем до дитини», навчально-виховні матеріали рекомендують використати фотографії подій, які відбулися до, під час і після історичної дати 22-го січня 1918р. Наші розробки розміщені у правій колонці цієї сторінки й доступні кожному для завантаження, роздрук й використання з дітьми та учнями.

Опрацьовуємо історичні фотографії до Дня Соборності України
Опрацьовуємо історичні фотографії до Дня Соборності України

Архівні документи про День Собороності України

В той час як в минулому, тлумачення історичних подій було маніпульоване, сьогодні фотографії, документи та статті в іноземних ґазетах того часу, є часто єдиним способом відновити історичну пам'ять щодо подій, думок та уявлень даного часу.

Маючи цей спадок, дуже важливо учителям не повторювати помилки минулого та не нав'язувати учням тлумачення подій. Сьогоднішні учні виростають у технологічно розвинутому суспільстві, в якому кожен має можливість (а насправді обов'язок) критично осмислювати будь-яку інформацію.

Даючи можливість учням працювати з першоджерелами, ми не ставимо за мету переконати чи завчити «правильні» висновки щодо історичних подій. Коли учні активно досліджуть та обговорюють першоджерела, вони набувають розуміння, що минуле відкрите для різних тлумачень і що одна й та сама подія може викликати суперчливі пояснення. Учителям, які звикли стисло пояснювати учням і вимагати чіткі відповіді, може бути незручно працювати в такій невизначеності.

Життя у 21-му столітті вимагає від нас, учителів, зрозуміти, що наша роль як «виробників-знань» змінюється. Використовуючи первинний історичний матеріал та даючи можливість учням самостійно визначати хід обговорення, ми сприяємо розвитку знань, вмінь та надбань громадянського суспільства.

Запропоновані вчителями, які працюють за принципами «Лицем до дитини» навчально-виховні матеріали надають учням можливість попрацювати з архівними документами. Рекомендації розміщені на цій сторінці й доступні кожному для завантаження, роздрукування й використання з учнями.

Архівні документи про День Собороності України
Архівні документи про День Собороності України

Друковані статті в ґазетах та журналах

Окремі форми документів – це ґазети, в яких має місце багато різновидів подачі інформації – новини, редакційні статті, авторські статті, оголошення, результати спортивних змагань, опитування, голосування. Як правило, ґазети в минулому подавали факти (хто?, де?, коли?, що?, чому?) й тому вони є добрим джерелом для отримання основної інформації про події минулого.

Запропоновані матеріали рекомендують використати англомовну статтю (подається переклад на українську мову) з відомого часопису New York Times опубліковану 17-го лютого 1918р. – неповний місяць після проголошення незалежної Української Народньої Республіки (УНР).

Друковані статті в ґазетах
Друковані статті в ґазетах

Сценарій до Дня Соборності України

Сценарії виховних заходів та урочисті лінійки, коли молодші школярі виголошують наперід вивчені вірші, а учні старшої школи читають реферати – повинні відійти в минуле. Натомість у школах України з поступовим введенням Нової української кшоли (НУШ) необхідно переходити на тематичні дні.

Тематичний день у школі – це коли всі уроки протягом одного навчального дня присвячені одній темі. Під час тематичного дня уроки всіх освітніх галузей інтегровані в одне ціле. Сценарій такого тематичного дня складається з набору різних діяльностей – фронтальних, групових, парних та індивідуальних, які мають чітко означену навчально-виховну мету визначену Державним стандартом України. В даному випадку об'єднує цю діяльність історична подія 22-го січня.

Українська гривня 1918 р.

Українська гривня походить ще з часів Київської Русі-України. Як грошева одиниця – гривня була введена в 1918 р. в Українській Народній Республіці (УНР).

Роздруковані кольорові зразки гривні з часів УНР чудовий матеріал для розвитку компетентностей математичної [МАО], громадянської та історичної [ГІО] та соціальної [СЗО] освітніх галузей.

Читай далі, щоб завантажити зразки гривні та як їх застосовувати в класі

Українська гривня 1918 р.
Українська гривня 1918 р.

Подяка авторам матеріалів

Щира подяка освітянам, які активно долучилися до створення навчальних матеріалів «22 січня – День Соборності, Єдності та Державності України»:
Ліда Андрушко, директор ПШ «Світанок», м.Львів
Зеня Гірка, вихователь-методист ДНЗ №105, м.Львів
Наталія Дмитришин, методист ЗДО №154, м.Львів
Марія Логуш, ПШ “Школа радості”, м.Львів
Лідія Настасяк, вихователь ДНЗ №105, м.Львів
Марія Стецик, ПШ “Школа радості”, м.Львів
Наталія Яйко, учитель ЗОШ №27, м.Львів
Людмила Земба, ЗОШ №98, м.Львів
Оксана А. Винницька-Юсипович

Продовження теми:
* Як провести День Злуки 1919 в садках і школах?
* Українська гривня 1918 – дидактичний матеріал

Лицем до дитини > День Соборності України

Останнє оновлення на Середа, 23 лютого 2022, 18:20
 


День Злуки
«Живий ланцюг»
«Живий ланцюг»


Гривня – 1918
Гривня – 1918
Дидактичний матеріал


День Соборності
День Соборності 1


Знайомство з фотографіями
День Соборності 2
День Соборності 3


Ми бачимо! Ми гадаємо!
День Соборності 4
День Соборності 5
День Соборності 6


Знайомство з документами
День Соборності 7
День Соборності 8
День Соборності 9


Ми бачимо! Ми гадаємо!
День Соборності 10
День Соборності 11


Знайомство з ґазетами
День Соборності 12
День Соборності 13
День Соборності 14

Завантажити у форматі PDF