День захисника України в школі

«Яке сьогодні свято?» – питають один одного перехожі на вулиці. Сьогодні 14 жовтня. В Україні – це Свято Покрови. А також – це День захисників і захисниць України.

Як відзначити це свято у школі? Традиційно у свята ціла школа або лише декілька класів слухають вірші та реферати під час святкової лінійки. Ми пропонуємо відійти від традиції шкільних лінійок, для яких заступник директора готує сценарій. Натомість, ми вважаємо, що армія України (сьогоднішня та історична) заслуговує на те, щоб ми активно вшанували її героїчні дії, напр. написавши лист привітання з Днем захисників і захисниць України.

День Захисника України в школі
День Захисника України в школі

Коли встановлено День захисника України?

День захисника України встановлено Указом Президента України №806/2014 (відкриється нове вікно) у 2014р. з метою: «вшанування мужності та героїзму захисників незалежності і територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг Українського народу…»

У 2021 р. Президент України підписав Зміни до Закону №1643-IX (відкриється нове вікно), якими змінив назву свята на День захисників та захисниць України, щоб таким чином: «сприяти гендерно збалансованому висвітленню ролі військовослужбовців у захисті нашої країни та належному вшануванню воїнів обох статей.»

День захисників і захисниць України відзначається щорічно. Учителі на вихователі, які працюють за принципами «Лицем до дитини» пропонують щорічно відзначати цей день у садках, початкових та базових школах України.

Як правильно розповісти дитині про військові події?

За останніми підрахунками півмільйона дітей в Україні бачили наслідки воєнних дій. І це лише на Донбасі. В інших регіонах батьки скаржаться на те, що діти часто задають «незручні питання про війну». Нам, дорослим, слід добре зважувати кожне слово, щоб не зранити ніжної дитячої душі. Я замислилася над тим, як правильно донести інформацію до малечі, і звернулася до порад спеціалістів. Рекомендую шановним колегам ознайомитися з їхніми рекомендаціями перед тим, як готувати відповідні навчально-методичні та виховні матеріали.

Вітаємо захисників України
Вітаємо захисників України

Про що і як варто говорити з дітьми про події на сході України?

Про події на сході України говорити потрібно обов’язково. Інакше малюки будуть черпати інформацію з інших джерел. Багата дитяча фантазія може породити небажані страхи.

Якщо дитина задає питання про воєнні дії, втрати, поранення…, у жодному випадку не можна їх лишати без відповіді. Не отримавши пояснення про те що турбує, дитина може дофантазувати, зробити хибні висновки з почутого на вулиці, по телебаченню, від однолітків…

Розмова має бути спокійною та впевненою, без підвищення голосу чи різких висновків. Важливо щоб дорослі самі врівноважено сприймали дійсність, адже діти сприймають світ через призму переживань своїх рідних, вихователів, учителів. Діти відчувають невпевненість дорослого і починають реагувати – боятися.

Потрібно обов`язково переконати дитину в її захищеності. Головним для малюка є відчуття спокою та безпеки. Дітям особливо потрібно наголошувати, що всі негаразди тимчасові, і все з часом виправиться.

Мій тато захисник України
Мій тато захисник України

Для дошкільників можна проговорити ситуацію в ігровій формі, а з молодшими школярами слід бути більш відвертими, але без зайвих подробиць. Можна використати книги, іграшки, малюнки, фотографії, піктограми, графіки...

Давати інформації рівно стільки, скільки дитина може почути і сприйняти. Якщо під час розмови дитина починає відволікатися, значить розмову треба перевати.

З дітьми можна (і треба) написати лист чи намалювати картинку військовим, взяти участь у будь-якій акції на підтримку солдатів.

Акцентувати увагу на речах, які викликають позитив.

Просто скажіть собі і дитині: «Життя — довга і захоплююча книга, в якій сьогоднішня сторінка — непроста, але ми обов’язково перегорнемо її, і все буде добре».

Чого слід уникати розмовляючи з дітьми про військові дії?

Обмежити доступ дитини до небажаної інформації.

Будь-які обговорення війни дорослими, кількості вбитих чи полонених має відбуватись «за зачиненими дверима».

Не варто вживати слова «війна», «смерть», «кров».

Не чіпляти «ярликів», стереотипів. Важливо, щоб діти розуміли, що вороги це також люди, які просто помиляються.

За будь-яких обставин не можна розділяти людей на «наших» і «ворогів», навіть пояснюючи – від кого тато захищає Батьківщину. Розділення дітлахів «на табори» - неминуче. Вони копіюють поведінку дорослих і схочуть грати у «наших» та «ворогів».

Необдумані відповіді можуть призвести до замкненості та ізоляції дитини серед однолітків.

Додаткова інформація про те, як говорити з малими дітьми про війну доступна тут (відкриється нове вікно) і тут (відкриється нове вікно).

Поховання сучасних Героїв України, Личаківський цвинтар, Львів
Поховання сучасних Героїв України, Личаківський цвинтар, Львів

Як можна підтримати військовослужбовців України?

Військовослужбовці Збройних сил України можна підтримати написанням листів чи листівок. Наші військовослужбовці високо цінують листи від дітей та учнів. Вони стверджують, що такі листи їх уже підтримують на дусі у складних умовах боєвих дій.

У 2015р. Указом Президента України №497/2015 запропоновано «…проведення у вересні – жовтні 2015р. Всеукраїнської молодіжної та дитячої акції 'Напиши листа захиснику України'».

На мою думку й на думку моїх колег, які навчають за принципами «Лицем до дитини», такі листи доцільно писати кожного року.

Читай далі, як і чому писати листи військовослужбовцям України….

Лист захиснику України
Лист захиснику України

Вшанування захисників України – Матеріали Українського інституту національної пам'яті

День захисників і захисниць України нероздільно пов'язане із розвитком війська та військових традицій…

14 жовтня церкви східного обряду відзначають свято Покрови, Пресвятої Богородиці… Вшанування Пресвятої Богородиці Покрови – захисниці від ворогів має глибоке коріння в Україні. Ця традиція прийшла до Русі з Візантії разом із запровадженням християнсьва у 988 році…

Традиція вшанування Покрови як покровительки українського війська перейшла від руських князів до козацтва…

У ХХ столітті козацькі традиції найяскравіше наслідувала Українська Повстанська Армія. Символічним днем утворення УПА вважається 14 жовтня 1942 року… Вояків УПА об'єднувала ідея захисту України від зовнішнього і внутрішнього ворога й утворення незалежної України…

Заходи присвячені Дню захисника України, можуть бути проведені на рівні навчального закладу, кількох паралельних класів та / або на рівні класу…

Читай далі! Матеріали Українського інституту національної пам'яті

автор статті: Олена Гальвіцька, методист НМЦО, учитель ЗОШ№24 ім.М.Конопницької

Продовження теми:

Щира подяка психологам за консультацію:
Світлана Бутенко
Світлана Рейс
Інна Панченко

Лицем до дитини > День захисника України

Останнє оновлення на Неділя, 17 жовтня 2021, 15:25