Новини в освіті

Понеділок, 13 березня 2023, 17:48

Зустріч на Факультеті педагогічної освіти ЛНУ

Андрій Закалюк, керівник Управління освіти м. Львова відвідав (відкриється нове вікно) Факультет педагогічної освіти ЛНУ та зустрівся з викладачами. Мета зустрічі була підтвердити співпрацю – особливо в галузі проходження студентами педагогічної практики у школах м. Львова та створення освітніх матеріалів за вимогами Нової української школи (НУШ).

Зустріч відбулася за посередництвом Оксани А. Винницької-Юсипович, яка є асистентом на ФПО-ЛНУ (відкриється нове вікно) та позаштатним радником Міського голови м. Львова (відкриється нове вікно).

Зустріч на Факультеті педагогічної освіти ЛНУ
Зустріч на Факультеті педагогічної освіти ЛНУ

 

Середа, 08 лютого 2023, 15:27

Створено тематичні матеріали в рамках педпрактики

Студентки-практикантки Кафедри початкової та дошкільної освіти ФПО-ЛНУ долучилися до створення, впровадження та аналізу освітніх (навчально-методичних) тематичних інтегрованих матеріалів.

Разом з учительками початкових класів Ліцею ім. Івана Пулюя у Львові, студентки переглянули 4 інтегровані теми для 1-4 класів, підготували оновлені освітні матеріали до цих тем та проаналізували результати. Інтегровані теми, які були опрацьовані:

 • Цукерки” – 1 клас,
 • “Домашні тварини” – 2 клас,
 • “Рід - родина - рідня” – 3 клас,
 • “Енергія - сила - електрика - світло” – 4 клас.

Додатково, користаючись нагодою, студентки взяли участь в проведенні одноденній інтегрованій теми присвяченій патрону ліцею, яким є Іван Пулюй (1845-1918).

Педпрактика в Ліцею ім. Івана Пулюя
Педпрактика в Ліцею ім. Івана Пулюя

 

П'ятниця, 20 січня 2023, 16:10

Щоденна прогулянка надворі

Досвід щоденної прогулянки надворі, який ми пропонуємо за принципами “Лицем до дитини” та запроваджуємо в Школі повного дня, поширюється у м. Львові.

“У львівських школах запроваджується проєкт Гайда на прогулянку. Тепер учні початкових класів кожного дня будуть ходити на вулицю на прогулянку…” – сказав Андрій Закалюк, керівник Управління освіти м. Львова.

“Вже напевно, 20 років, наші деякі початкові школи мають таку щоденну прогулянку. Це дуже важливо.” – сказала Інна Канчуга.

Щоденна прогулянка надворі
Щоденна прогулянка надворі

 

Понеділок, 19 грудня 2022, 17:35

Читаємо дітям

Наші ідеї, принципи та пропозиції поширюються. Цього року в День св. Миколая Управління освіти м. Львова запропонувало (відкриється нове вікно) прочитати дітям казку під час навчального (освітнього) процесу.

Наша мета – щоб вчителі (а також батьки, дідуся та бабусі) читали дітям та учням казку щодня.

#ЛьвівЧитаєКазку
#ЛьвівЧитаєКазку

 

П'ятниця, 09 грудня 2022, 14:21

Завершилися курси “Щоденні п’ять” вчителів 1 класів

Вчителів, які навчають першачків у Школі повного дня завершили курси професійного розвитку “Щоденні п’ять”.

Попри ковідні карантинні обмеження, повітряні тривоги, відключення електромережі та воєнний стан… вчителі:
-раз на тиждень зустрічалися на онлайн платформі та обмінювалися труднощами й успіхами;
-читали, обговорювали та реалізовували ідеї та принципи розміщені в третьому чорновику посібника “Щоденні п’ять у 1 класі НУШ”;
-щоденно у своїх класах використовували слухання казки, стіну слів, тихе читання, читання відлунням та багато, багато іншого;
-ділилися фото, відео та спостереженнями з колегами.

Курси проходили в рамках підписаної угоди між Центром професійного розвитку педагогічних працівників (ЦПРПП) м. Львова, Факультетом педагогічної освіти Львівського національного університету (ФПО-ЛНУ) і є продовженням співпраці з Світовим Конґресом Українців (СКУ).

Курси “Щоденні п’ять у 1 класі НУШ”
Курси “Щоденні п’ять у 1 класі НУШ”

 

Вівторок, 22 листопада 2022, 18:53

Творимо інтегровані матеріали для 3 класу

В рамках педагогічної практики студенти Кафедри початкової та дошкільної освіти ФПО-ЛНУ створили дидактичні (навчальні) матеріали, випробували їх на учнях, проаналізували результат, внесли зміни та повторно провели з учнями.

Готуючись до створення матеріалів студенти перше проаналізували всі рекомендовані МОН підручники, які є в електронному доступі (відкриється нове вікно). Далі було відібрано тексти, які відповідали наперед виготовленим критеріям.

Створено 6 книжечок та підготовлено індивідуальні й групові діяльності для інтегрованої теми “Гей у лузі червона калина” для 3 класу.

Ці матеріали тепер будуть передані вчителям для пілотування з учнями 3 класу.

Інтегрована теми “Калина” для 3 класу
Інтегрована теми “Калина” для 3 класу

 

Неділя, 09 жовтня 2022, 13:48

Інтегровані уроки для 3 класу

Ми продовжуємо ділитися освітніми матеріали минулих років.

В мережі, на нашій сторінці тепер загальнодоступні 2 інтегровані теми: “Сонце, сонечко, соняшник” та “Овочі. Ярина. Городина.

У цих темах інтегруються предмети «Українська мова», «Читання», «Математика», «Я і Україна», «Основи здоров’я», «Художня праця» та «Образотворче мистецтво».

Для теми “Сонце, сонечко, соняшник” запропоновано:

Для теми “Овочі. Ярина. Городина.” запропоновано:

Автори: Ліда Андрушко, Надія Бодак, Тамара Воронич, Наталя Древняк, Наталя Казаніна, Любов Квик, Богдана Костів, Ярина Коцюба, Марія Логуш, Ольга Пишненко, Ольга Розпутня, Анна Рудницька, Ліда Хоршунова, Тетяна Шевців, Ольга Шостак, Ольга Яремко, Оксана А. Винницька-Юсипович

Інтегровані уроки для 3 класу
Інтегровані уроки для 3 класу

 

Понеділок, 05 вересня 2022, 20:16

Відвідини дружини президента Польщі

Львів відвідала дружина президента Республіки Польща Агата Корнгаузер-Дуда. Мета приїзду була підтримка України в умовах воєнного стану.

Під час свого перебування у Львові, перша леді Польщі відвідала Ліцей №24 ім. Марії Конопницької. Разом з гостем школу відвідали Олег Паска, директор Департаменту освіти і науки ЛОДА та Андрій Закалюк, керівник управління освіти ЛМР.

В Ліцей №24 ім. М. Конопницької навчання проводиться українською та польською мовами. У цьому ліцею учнів 1 класів навчає Олена Гальвіцька за принципами “Лицем до дитини” та основами “від тексту до букви”. Дружина президента та керівники освіти мали можливість познайомитися з нашими інноваціями.

Дружина президента Польщі познайомилася з принципами “Лицем до дитини”
Дружина президента Польщі познайомилася з принципами “Лицем до дитини

 

Субота, 27 серпня 2022, 09:15

Тиждень зустрічей Школи повного дня

Продовжується підготовка до нового 2022-2023 навчального року. Незважаючи на військовий стан (а можливо саме через це) учителі, заступники директорів та директори шкіл, в яких введено Школу повного дня (ШПД) активно готуються до її продовження.

Відбулися зустрічі:

 • 19 серпня з директорами ШПД під час якої обговорено: Передумови участі школи в проєкті;
 • 23 серпня з заступниками директорів, які відповідають у своїх школах за ШПД під час якої особливу увагу приділено темі: Навчання читання очима дітей через призму глаголиці;
 • 25 і 26 серпня з вчителями 1-их класів, які в вересні набирають першачків, з якими проведено лекції, презентації, групову роботу, обговорення, особисте міркування на тему: Щоденні п’ять у 1 класі НУШ.

Продовження Школи повного дня
Продовження Школи повного дня

 

Субота, 13 серпня 2022, 18:43

Готуємося до воєнного навчального року

Відбулися наради та зустрічі для обговорення стану підготовки до нового 2022-2023 навчального року. Для всіх учасників зустрічей незвичність полягала в тому, що шкільний рік готується в умовах воєнного стану.

Відбулися зустрічі:

 • 9 серпня з директорами шкіл та головами шкільних батьківських комітетів або особами, які їх замінюють;
 • 10 серпня з Сергієм Горбачовим, Освітнім омбудсменом.

Підсумки тижня були проведені під час семінару “Модернізація України: якою має бути освіта в Україні”.

Метою зустрічей було:
√ вивчити попередній досвід,
√ проаналізувати нові виклики,
√ оцінити існуючий стан,
щоб в реаліях війни та воєнного стану створити безпечні, психологічно стійкі й комфортні умови для розвитку вмінь та компетентностей дітей, батьків та всіх освітніх працівників.

Готуємося до воєнного навчального року
Готуємося до воєнного навчального року

 

Вівторок, 09 серпня 2022, 10:17

Стіна слів

Що таке стіна слів? Стіна слів – це слова, які роздруковані та розміщені на стіні класу.

Стіна слів, слова та візуальний словник – важливі чинники в процесі, як навчити дитину читати. Перебуваючи в класі, де є стіна слів, дитина може повертатися до необхідних слів у будь-який зручний для неї час.

Слова, які ми розміщуємо на стінах класу необхідно пов’язувати з конкретними предметами або особистими переживаннями та результатами учнівської діяльності. У 1 класі слова із стіни слів діти повторюють, читають, стараються їх візуально запам’ятати. Читаючи кілька разів слова із стіни слів, діти запам’ятовують візуальний вигляд кожного прочитаного нею слова, вчаться друкувати дані слова, складати з ними речення, застосовувати їх у повсякденному вжитку.

Ми рекомендуємо, щоб оформлення стіни слів відбувалося руками вчительки та дітей.

Читай далі: про освітні матеріали стіни слів для інтегрованої теми “Веселка” у 1 класі

Стіна слів
Стіна слів

   

Субота, 16 липня 2022, 20:43

Відбувся Літній Інститут – 2022 в умовах війни

Літній Інститут – це проєкт Світової Координаційної Виховно-Освітньої Ради (СКВОР) при Світовому Конґресі Українців (СКУ) за підтримки Канадсько-Української Фундації (КУФ), який впродовж багатьох років реалізується в різних містах України. Тренерами виступають освітяни, які працюють в системах освіти за межами України й володіють українською мовою. Через воєнний стан провести очне навчання за участю освітян діяспори було неможливим.

Тому було вирішено провести зустрічі дистанційно, щоб:

 • зібрати результати впроваджених інновацій попередніх років (2018-2021);
 • проаналізувати освітні матеріали, які були впроваджені в класах (2021-2022);
 • оформити дані так, щоб вони були доступні для майбутнього;
 • продовжити роботу над посібниками для керівників шкіл, заступників директорів, психологів, учителів – початкової школи, іноземної мови, української мови та літератури, природознавства, математики;
 • враховувати потреби учнів 5 класів, які цього 2022-2023 н. р. будуть проходити навчання за НУШ.

Спонсором з української сторони, як і багато років поспіль була Львівська міська рада (відкриється нове вікно).

Літній Інститут – 2022
Літній Інститут – 2022

   

Вівторок, 14 червня 2022, 11:02

Проведено конференцію “Модель Школи повного дня”

На базі Ліцею ім. Івана Пулюя ЛМР відбулася міська конференція, присвячена проєкту ЛМР «Школа повного дня» (ШПД). На сьогоднішній день, проєкт успішно реалізується у початкових класах 16 навчальних закладів міста Львова.

Участь у конференції взяло 167 освітян, які працювали відповідно до сфер зайнятості. Директори шкіл презентували структуру роботи ШПД свого навчального закладу. Заступники директорів обговорили залучення батьків та співпраця з громадськістю. Вчителі, які навчають у ШПД обмінялися досвідом своєї роботи за відповідними навчальними діяльностями: ранкова зустріч, предметна математика, дослідницька діяльність – STEM освіта, тихе читання, букварний період без букваря, комп’ютерна діяльність – інформатика, фізична активність, навчання за межами школи, прогулянка. Беручи до увагу реальні потреби сьогодення було обговорено ШПД в умовах віддаленого навчання.

Передбачено, що згодом структурні матеріали та освітні напрацювання ввійдуть у посібник «Школа повного дня».

Освітяни-учасники конференції “Модель Школи повного дня”
Освітяни-учасники конференції “Модель Школи повного дня”

   

Вівторок, 31 травня 2022, 10:27

Зустріч директорів Школи повного дня (ШПД)

У 2017-2018 н. р. Управління освіти ДГП-ЛМР започаткувало інновацію у 4 школах. Ми цю інновацію назвали – Школа повного дня (ШПД). Впродовж 5 років інновація поширилася на більше шкіл. Сьогодні у м. Львові, вже 15 шкіл долучені до цієї інноваційної діяльності у початковій школі.

Разом з директорами ми підвели підсумки нашої діяльності й визначили наступні кроки:

 • збираємо надбання цих років;
 • визначаємо труднощі й як ми з ними впоралися;
 • поширюємо успіхи й здобутки.

Далі буде….

Зустріч директорів Школи повного дня (ШПД) у м. Львові
Зустріч директорів Школи повного дня (ШПД) у м. Львові

   

П'ятниця, 27 травня 2022, 18:16

Інноваційне та інтегроване навчання у 5их класах

Незважаючи на карантинні обмеження та воєнний стан цього навчального року (2021-2022), у м. Львові продовжується інноваційна діяльність. Зустріч директорів дала можливість обговорити виклики та встановити пріоритети для подальшого впровадження інновацій у навчанні учнів 5их класів коли двоє вчителів ділять між собою майже все навантаження.

У 5 класі рекомендуємо наступний розподіл:

 • 1 учитель вчить предмети: українська мова, українська література, зарубіжна література, історія;
 • 1 учитель вчить предмети: математика, інформатика, природознавство, трудове навчання, основи здоров’я.

Продовження буде

Інноваційне та інтегроване навчання у 5их класах
Інноваційне та інтегроване навчання у 5их класах

   

Середа, 04 травня 2022, 16:07

Інтегровані уроки до теми «Моя мама» у 1 класі

В Україні, як і в багатьох країнах світу День матері відзначають у другу неділю місяця травня. Для дитини мама найдорожча. А для вчителя тема “мама” надає можливості творчого розвитку.

У темі «Моя мама» інтегруються предмети «Українська мова», «Математика», «Я і Україна», «Образотворче мистецтво» та «Трудове навчання».

Пропонуємо різновиди фронтальної, групової та індивідуальної діяльностей: «Мозковий штурм», «Професії наших мам», «Найдорожча у світі матуся моя», «Читаємо про маму», «Ми рахуємо», «Оповідання про маму», «Печиво для мами», «Подарунок для мами», «Я – мамин помічник».

Розміщено матеріали для вчителя, та дидактичний-освітній матеріал, які можна завантажити та роздрукувати для групового, парного та індивідуального видів діяльності.

Розміщено книжечку легкого читання - «Найгарніша мама» - автор: Василь Сухомлинський, виготовила Світлана Волотовська.

Автори: Оксана Махрович, Ірина Калініна, Світлана Волотовська, Ольга Зелінська, Світлана Титова, Оксана А. Винницька

Найдорожча у світі матуся моя
Найдорожча у світі матуся моя

   

Понеділок, 11 квітня 2022, 15:42

Посібник “Лицем до дитини” в загальному доступі

Продовжуємо надавати доступ до посібника “Лицем до дитини: Особистісно-орієнтоване навчання в початковій школі”. Посібник був виданий у Львові у 2005 р. у видавництві “Літопис” Вже давно його немає у продажу. Але, у зв’язку з запровадженням політики та стандартів Нової української школи (НУШ), запотребування на нього далі є. Тому ми погодили з видавництвом зробити посібник доступним в електронному вигляді.

Вже розміщено й доступні розділи:

Посібник “Лицем” до дитини у загальному доступі
Посібник “Лицем до дитини” у загальному доступі

   

П'ятниця, 18 лютого 2022, 11:43

Інтегровані уроки до теми «Цукерки» для 1 класу

«Цукерки» – це тема, яка чудово надається для навчання учнів, які прийшли в 1 клас.

У темі «Цукерки» інтегруються предмети «Українська мова», «Математика», «Я і Україна», «Образотворче мистецтво» та «Трудове навчання».

Для фронтальної, групової та індивідуальної форми діяльностей запропоновані «Складання казки про цукерки», «Розв’язування задач», «Поділ на групи», «Центр математики», «Досліди», «Дослідно-експериментальний розв’язок задач», «Розв’яжи задачу» та «Готуємо реклами».

Завантажити та використати у класі можна пісню, вірші для читання ехом та для читання вчителем. Додатково запропоновано розпорядок дня й роздатковий та дидактичний матеріал для групової, парної та індивідуальної форм діяльностей.

Книжечки легкого читання «Цукерки продають», «Різні цукерки» призначені на уроки української мови (читання) для самостійного читання учнями.

«Моя книжечка про цукерки» книжечка саморобка, яка замінює учнівський зошит.

З дітьми можна провести екскурсію в магазин цукерок де ми побачимо велике різноманіття. В крамниці ми можемо разом купити цукерки, а тоді в класі їх оглянути та згрупувати за смаком, за кольором, за формою - желейні цукерки, цукерки ромашка, стріла цукерки, цукерки з сухофруктів, чорнослив в шоколаді

Особливо успішно проходить урок математики 1 клас, коли коробка цукерок використовується як лічильний матеріал.

Автори матеріалів: Леся Очерклевич, Наталія Галабуда, Ліда Хоршунова, Тетяна Демчишин, Оксана А. Винницька-Юсипович

Інтегрована тема «Цукерки» у 1 класі
Інтегрована тема «Цукерки» у 1 класі

   

Четвер, 30 грудня 2021, 16:34

Ми продовжуємо інновацію у 5 класах

Ми підвели проміжні підсумки запровадження у 5 класах інтегрованого та тематичного навчання в 2021-2022 н. р.

Згідно Наказу Управління освіти №424р від 16.08.2021 та №513р від 10.09.2021 запроваджується інноваційна діяльність у 5 класах м. Львова – розробляються та використовуються тематичні методичні матеріали в освітньому процесі.

Теми, які були запропоновані та проведені:

 • Гарбуз” – математика, природознавство, українська мова, українська література, образотворче мистецтво, трудове навчання, іноземна (англійська) мова;
 • Всесвіт” – математики, інформатика, українська мова, трудове навчання;
 • День захисників та захисниць України” – математика, інформатика, українська мова;
 • Пошук в інтернеті” – музичне мистецтво, математика, інформатика, основи здоров’я;
 • Пінгвіни” – природознавство, трудове навчання.

Проміжні підсумки інновацій у 5 класі НУШ
Проміжні підсумки інновацій у 5 класі НУШ

   

Середа, 22 грудня 2021, 19:16

Про наші успіхи звітують в Управлінні освіти

Звіт Управління освіти Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради за 2021 р. представлено 22 грудня. У звіті згадано 2 проєкти, які працюють за принципами “Лицем до дитини”:

 • Школа повного дня – у 14 школах м. Львова;
 • Літній Інститут – проводиться у співпраці з Світовою Координаційною Виховно-Освітньою Радою Світового Конґресу Українців.

Звіт Управління освіти ДГП - ЛМР
Звіт Управління освіти ДГП - ЛМР

   

Сторінка 1 з 6