Уроки природознавства за допомогою спостережень, дослідів та екскурсій

Зробіть свого учня уважним до явищ природи – і Ви швидко його зробите допитливим, але підтримати цю допитливість можна тоді, коли Ви не поспішатимете задовільнити нею. Ж.-Ж. Руссо

Якщо хочеш мене навчити чогось, дозволь мені йти поволі… Дай мені придивитись… Послухати… Понюхати… Доторкнутися… Потримати в руках… І навіть попробувати… О, скільки я зможу всього пізнати на смак!.. Знайти самостійно! Тільки, будь ласка, не підганяй мене! А. Роґовін

Застоновімося

Пригадую собі, одного разу на заняттях з учительками я взяла насіння цибулі, капусти та редьки. Також взяла розчинну каву та маленькі макарони (не більші за насіння). Все це я поскладала в окремі конверти так, щоб не можна було розпізнати, що є що. Поділивши учительок на групи по четверо, я висипала по кілька горошинок всього на великий аркуш паперу перед кожною групою. Учителькам було запропоновано розпізнати ці горошинки, використовуючи чуття – нюх, слух, дотик та зір (з огляду на безпеку не рекомендується вживати смак, коли Ви не знаєте, що берете до рота).

Учительки без великих труднощів розпізнали каву та макарони. А от з насінням вже не було так просто. Мене б це так не дивувало, якби не те, що у вимогах до “Програми початкової школи” на той час (Програма середньої загальноосвітньої школи: 1-4 класи. – К.:Освіта, 1992. – 200с.), в третій клясі було таке: вміти “розпізнавати насіння… редьки, буряків, моркви”.

Застановімося! Чому, коли є така є така вимога до дітей, учительки цього не можуть виконати? Можливо, вимога невідповідна. Але також, можливо, тому, що вони, як і діти, часто розпізнають насінини лише на картинках, а не використовуючи конкретні матеріяли, так званий “предметний матеріял”.

Коли дитина вивчає матеріял за намальованими картинками (а головно матеріял з природознавства чи про довколишній світ), вона вивчає картинки, а не набуває знання про поняття представлені картинки.

Часто можна спостерігати, що коли дітям дали картинку, яку намалював інший художник, або матеріял з природи, більшість дітей не зможе назвати, що зображено на картинці або, що це за матеріял. Так було з учительками, про яких йшлося вище.

Тема «Кольори» - 1 клас
Тема «Кольори» - 1 клас
Учителька: Світлана Волотовська, м.Львів СШ «Любисток»

Натомість, якщо б запланувати навчання так, щоб почати з насіння (чи іншого природнього матеріялу), дати дітям його оглянути та порівняти, обговорити та намалювати, а лише тоді показати їм картинки, які намалювали різні художники, тоді, ймовірно, діти (і учительки) зможуть правильно назвати картинки або навіть вказати, де художник помилився, чим відрізняється рисунок художника від природнього матеріялу.

Тема: Спостереження за ростом рослин
Мета: самостійно посадивши рослину, спостерігаючи за нею, дитина зможе простежити зміни, які відбуваються під час росту рослин і намалювати їх.
Дитина має знати: особливості рослин своєї місцевості, значення ґрунту для рослин, 4-5 назв найхарактерніших рослин місцевости.
Дитина має вміти: самостійно фіксувати результати спостережень і узагальнювати їх.
Опис:

  1. Поділити клас на групи по четверо (за бажанням).
  2. Діти принесли насіння різних рослин, землю, горщики для розсади. ( Яке насіння садити вибирала сама група).
  3. Діти посадили рослини в горщики.
  4. На кожному горщику напис: що посадили і дату.
  5. Кожна група має свій аркуш паперу (який попередньо вирізали). На цьому папері вирішили раз на тиждень фіксувати свої спостереження за рослинами і замальовувати те, що бачать.

Інна В. Канчуга, м. Львів СШ № 77

«Лицем до дитини»

Мета особистісно- орієнтованого навчання за принципами “Лицем до дитини” – надати можливість дитині засвоїти якнайбільше понять та співвідношень між ними. Оскільки для цього потрібно використовувати предметний матеріял, який кожна дитина зокрема має нагоду перепустити через свої руки, потрібно змінити підхід до уроків природознавства - “Я і Україна” та “Навколишній світ”. Обговорення цього саме й є завданням цього розділу.

Читай далі:

«Лицем до дитини» > Підручник > Природознавство

Останнє оновлення на Неділя, 10 квітня 2022, 12:15