Спримання мови на слух та розвиток розмовної мови в дітей початкових кляс
ЗастановімосяЛюдина вживає мову для спілкування. У спілкуванні відбувається обмін інформацією, спостереженнями, особистими думками. З боку слухача усе спілкування має елемент незнаного. Той, який слухає, не знає наперед, що говоритиме той, кого він слухає. Можна сказати, що якщо слухач наперед знає, що буде сказане, то навіщо марнувати час і вдавати, що слухаєш. З боку того, хто говорить, спілкування уможливлює подачу незнаної інформації чи особистих спостережень і думок в усній формі. Натомість у клясі спостерігаємо, що дитина часто переповідає те, що всім іншим у клясі вже відомо. Наприклад:
У вище зазначений ситуаціях, дитина, яка переповідає, не мусить точно і стисло говорити, бо інші й так знають про що йдеться. Коли учителька звертає увагу, що дитина про щось забула під час переповідання, то дитина знає, що все про що вона говорить не пов'язане з реальним світом – це лише вправи, бо вона нічого нового учительці не говорить. Цікаво додати, що у поданих вище ситуаціях згадуються колишні збори комуністичної партії, де всі знали наперед, про що йтиметься далі. Ні одноклясники, ні вчителька не є справжніми співбесідниками, бо той, хто говорить – не говорить нічого нового, а той хто слухає – не чує нічого нового. Спілкування не відбувається.
Під час переповідання всім відомої інформації, якщо діти активно слухають, то лише для того, аби зауважити, де і коли їхній одноклясник помилився. Одноклясники і учительки вступають у ролі інспекторів, які контролюють правильність переповідання. У клясі створюється атмосфера перевірки, а не активного навчання. У реальному світі люди не говорять всім неперед відомі речі. Дуже нецікаво слухати те, що вже знаєш. Нормальне спілкування вимагає подачі й сприйняття нової інформації. Рівно ж у реальному світі, коли людина перебуває під безперервним тиском контролю, вона ніколи не зможе активно розвинутися та використовувати свої творчі здібності.
Мета особистісно-орієнтованого навчання за принципами «Лицем до дитини» – якнайбільше відтворити реальний світ у стінах кляси. Для цього потрібно замінити підхід до розвитку мови та клясного спілкування. Обговорення цього саме й є завданням цього розділу. Читай далі: |
Останнє оновлення на Неділя, 24 січня 2021, 18:59 |