Стіна слів – Нова українська школа

Що таке стіна слів НУШ? Стіна слів, слова та візуальний словник – головні чинники в процесі, як навчити дитину читати. А ще, стіна слів НУШ – важливий атрибут оформлення класу НУШ.

Стіна слів 1 клас, стіна слів 2 клас, стіна слів 3 клас – елементи, які творять освітнє середовище НУШ. Часто вчителі хочуть купити стенд стіна слів. Але насправді оформлення класу НУШ своїми руками та руками дітей – повинно стати пріоритетом коли обговорюємо ідеї оформлення класу.

Словникові слова, які є частиною оформлення стін у школі – основа вміння читати й писати та розвитку словникового запасу слів школярів.

Стіна слів – НУШ
Стіна слів – НУШ

Що це таке “стіна слів”?

Стіна слів – це слова, які надруковані на картках чи листках паперу й, які розміщені на стіні, дошці або іншому видному місці у класі.

У посібнику “Стіна слівМ.П. Смалюх, стіна слів описана таким чином:

«Стіна слів» — це місце у класній кімнаті, де вчитель розміщує усі тематичні групи слів, що вивчають учні. Під час навчання діти мають змогу користуватися ними, звертати увагу на їхнє написання і тлумачення для кращого запам’ятовування.

М.П.Смалюх (2019)

Стіна слів розміщена на видному місці у класі
Стіна слів розміщена на видному місці у класі

Чому важливо мати стіну слів?

Традиційно – в минулому, директори та учителів пишалися стінами, які були оформлені художниками чи батьками. Нажаль досвід показує, що такі стіни гарно показувати контролюючим органам та високим гостям коли такі приходять відвідати школу. Натомість, учні дуже швидко звикають до таких стін і після якогось часу їх не помічають.

Коли на стінах класу постійно змінювати (навіть щоденно чи щотижнево) те що розміщено, ми привертаємо учнівську увагу до стіни. Діти звертають увагу, переглядають, обговорюють, навчаються… В такий спосіб стіна класу стає частиною освітнього середовища й навчального процесу.

Активна діяльність біля стіни слів
Активна діяльність біля стіни слів

З чого складається стіна слів?

Дітям віку початкової школи потрібно бачити навколо себе надруковані слова. У класі найкраще місце для цього це стіна.

Проте, наповнити стіни класу карточками чи плакатами, на яких надруковано слова – не обов’язково сприятиме розвитку читання чи словника. Слова на стіні – це не декор, а частина навчального процесу. Тому, слова, які ми розміщуємо на стінах класу необхідно пов’язувати з конкретними предметами або особистими переживаннями та результатами учнівської діяльності.

Один із способів конкретизації слів у початковій школі полягає у принесені реальних та конкретних предметів у клас. Не обов’язково, щоб ці предмети приносила вчителька. Навпаки, коли учні приносять предмети, які стають частиною навчального середовища, вони відчувають себе активними співучасниками начального процесу. Тому до стіни слів ще доцільно додати столик або парту, на якій виставлено предмети, які принесли учні та до яких доставлено словникові карточки.

Словникові карточки і предмети
Словникові карточки і предмети

Яка справжня причина чому ми використовуємо стіну слів?

Учителі, які навчають за принципами “Лицем до дитини” створюють стіну слів у своїх класах.

У 1-их та 2-их класах, стіна слів сприяє розвитку читання. Досвід показує, що якщо слова стосуються того, чим займаються діти, така стіна слів підтримує учнівський читацький розвиток. Чому? Бо, наперекір традиційній системі навчання читати, людина читає не буквами та складами – а, словами.

У 3их та 4-их, досвід показує, що під час навчального процесу учні зустрічаються зі словами, які не є частиною їхнього активного словника. Учні їх не використовують у щоденному спілкуванні з друзями чи дорослими. Але, начальний процес ставить перед ними вимогу вміти такими словами користуватися. Коли ми розміщуємо слова на стінах класу ми створюємо середовище, яке сприяє вмінню розпізнавати ці слова та звертатися до них у разі потреби. Таким чином учень збагачує особистий пасивний та активний словниковий запас.

Стіна слів у класі
Стіна слів у класі

Автор: Оксана А. Винницька-Юсипович

Продовження теми

Лицем до дитини > Стіна слів НУШ

Дата створення: 27 липня, 2022 р.

Останнє оновлення на Понеділок, 08 серпня 2022, 08:13
 


Стіна слів
Стіна слів у 1 класі у 1 класі