Інтегрована тема “Кольори” для 1 класу

Нова школа вимагає нових підходів та матеріалів.

Стіна слів і лічильний матеріал для 1 класу – це нововведення у 1 клас НУШ. Додатково, дидактичні матеріали для навчання читання, предметів Математика та Я досліджую світ 1 клас потрібні вчителям.

Інтегроване навчання в початковій школі не новизна для вчителів, які працюють за принципами “Лицем до дитини”. Матеріали розміщені на цій сторінці для навчання створені багато років тому але, тим не менш – це порадник для вчителя НУШ.

Інтегровані теми “Кольори” для 1 класу
Інтегровані теми “Кольори” для 1 класу

Що таке 10 тижнева тематична інтегрована тема “Кольори”?

Тема “Кольори” складається з 10 інтегрованих тем для 10 тижневого навчання за принципами “Лицем до дитини” та напрямними, вимогами та стандартами Міністерства освіти і науки України.

Для кожної теми 10ти тижневого циклу встановлені вміння та поняття (знання). Діти розвивають вміння з української мови, математики, природознавства, трудового навчання, художньої праці, предмети “Я і Україна”, а також загально-навчальні організаційні, загально-мовленнєві, загально-пізнавальні та контрольно-оцінні вміння.

Посилання на сторінки в розділі “Вміння” – це посилання на затверджені Міністерством освіти України Програми середньої загальноосвітньої школи 1-4 (1-3) класи, 1994, Київ “Основа”.

“Кольори” – 10 тижнів інтегрованих тем для 1 класу
“Кольори” – 10 тижнів інтегрованих тем для 1 класу

Що унікального в цих навчально-методичних матеріалах?

Запропоновані матеріали використовують предметний математичний матеріал для розвитку математичних вмінь. Основа такої методики – це розуміння, що для шестирічної дитини цифри є абстрактні й тому необхідно розвивати математичні знання через предмети та дію.

У традиційній класно-урочній системі, навчання читання дітей які приходять у 1 клас починається з Букваря і згодом переходить до Читанки. Методика навчання, яка використовує буквар, читанку чи підручник вимагає, щоб всі діти в один і той самий час читали один і той самий текст. Така методика не враховує, що учні 1 класу не всі однакові.

Учні 1 класу можуть і будуть на різних стадіях розвитку вміння читати, писати чи аналізувати матеріали. Тому у запропонованих матеріалах нема підручника. Натомість є посібник для вчителя. В такому посібнику включено матеріали, які враховують різноманітні потреби та зацікавлення учнів.

Посібник для вчителя з переліком фронтальних, групових та індивідуальних форм діяльностей доступний для таких тем:

Фронтальні, групові та індивідуальні діяльності
Фронтальні, групові та індивідуальні діяльності

Який дидактичний та роздатковий матеріал доступний?

Навчально-методичні матеріали “Кольори” включають дидактичний матеріал для вчителя початкової школи. Для більшість тем є доступні афіші, словникові карточки, карточки складанки, які учитель може завантажити та якими може скористатися в класі. Додатково для кожної теми розроблені книжечки-саморобки, які замінюють зошит учня.

Цей дидактичний матеріал розроблений з метою полегшення навчання читання протягом перших чотирьох місяців 1 класу. Для зручності вчителя всі матеріали доступні для використання.

Для теми “Жовтий колір” доступні словникові карточки, карточки-складанки та афіші для читання ехом і відлунням. Завантажити також можна книжечку саморобку – зошит-учня “Моя жовта книжечка”.

Для теми “Оранжеве, руде, помаранчеве” доступні словникові карточки, карточки-складанки та афіші для читання ехом і відлунням. Завантажити й роздрукувати також можна книжечку саморобку – зошит-учні “Оранжеве. Руде. Помаранчеве.”.

Для теми “Коричневе” доступні словникові карточки, карточки-складанки та афіші для читання ехом і відлунням. Завантажити й роздрукувати можна книжечку саморобку – зошит-учня “Моя книжечка про коричневий колір”.

Діяльнісне навчання
Діяльнісне навчання

Для теми “Червоне” доступні словникові карточки, карточки складанки та афіші для читання ехом і відлунням. Доступна для завантаження та використання в класі книжечка саморобка – зошит-учня “Моя книжечка. Навкруги червоний колір.”.

Для теми “Фіолетове” доступні карточки-складанки та афіші для читання ехом і відлунням. Завантажити, роздрукувати та роздати учням можна книжечку саморобку – зошит-учня “Моя книжечка. Колір фіолетовий.”.

Для теми “Синій колір” доступні карточки-складанки та афіші для читання ехом і відлунням. Додатково доступні для використання карточки для діяльності парами “Пригоди краплинки”. Доступна для завантаження та використання в класі книжечки саморобка – зошит-учня “Книжечка. Я малюю синє.”.

Для теми “**Кольори. Зелене. **” Доступні словникові карточки, карточки-складанки та афіші для читання ехом і відлунням. Додатково доступні роздаткові матеріали для індивідуальної (самостійної) та групової діяльностей. Доступна для завантаження книжечка саморобка – зошит-учня “Книжечка про зелений колір”.

Для теми “Чорне, сіре, біле” доступні для використання у класі карточки-складанки та афіші для читання ехом і відлунням. Завантажити й роздрукувати також можна книжечку саморобку – зошит-учня “Чорне. Сіре. Біле.”.

Для теми “Кольори. Підсумок.” Доступні афіші для читання ухом і відлунням та роздатковий матеріал для групової діяльності. Завантажити, роздрукувати й використати в класі можна книжечку саморобку – зошит-учня “Моя книжечка про кольоровий світ”.

Словникові карточки
Словникові карточки

Чи доступні книжечки для читання?

Традиційний букварний метод, чи як його в методичній літературі називають – звуковий аналітико-синтетичний метод, походить з часів коли читати вчили дітей семи- та восьми-річного віку. Сьогодні, тому що наші діти виростають у світі де їх оточують слова, фрази та речення, ми починаємо їх вчити читати з 5ти та 6ти років.

Книжечки до теми “Веселка”:
Веселку люблять всі – Марія Шуневич, Оксана Махрович
Мильна бульбашка – Люба Гайтко, Таня Гладищук, Наталя Штурин, Леся Кость, Оксана Боберська

Книжечка до теми “Жовтий колір”:
Ти моя мама? – Світлана Волотовська

Книжечка до теми “Оранжеве, руде, помаранчеве”: Як кошеня шукало друга – Ліда Хоршунова

Книжечка до теми “Коричневе”:
Пригоди каштанчика – Ліда Хоршунова за Володимиром Орлович

Книжечки до теми “Червоне”:
Червона казка – Оксана Винницька, Ірина Гурка за Галиною Баранець
Навіщо півнику гребінець – Ліда Хоршунова
Мені подобаються червоні квіти – Надія Бодак

Книжечка до теми “Фіолетове”:
Історія фіолетової фарби – Люба Курило

Книжечки до теми “Синій колір”:
Я малюю синім олівцем – Ліда Хоршунова
Сині ромашки – Ліда Хоршунова

Книжечки до теми “Зелене”:
Комарі та жаби – Ольга Зелінська за Наталею Забілою
На грядці зеленій – Ліда Бойко, Романія Місько, Наталія Вантух, Меланія Шульган
Чому огірок покритий пухірцями – Ольга Зелінська

Книжечки легкого читання для 1 класу
Книжечки легкого читання для 1 класу

Книжечки до теми “Чорне, сіре, біле”:
Сірі мишки – Ліда Хоршунова за Людмилою Лежанською
Чому гуси купаються у воді? – Діла Хоршунова
Зима – Оксана Сидор, Галина Коромець, Наталя Гук
Наш песик – Леонід Полтава
Білий котик – Наталя Забіла
Сірий кіт – Максим Рильський

Книжечки до теми “Кольори. Підсумок”:
Веселка – Ольга Зелінська, Вікторія Гуляй, Галина Батіг
Калинчин урожай – Ольга Зелінська
Подарунок для Осені – Ліда Хоршунова
Бегемотик і сонечко – Ліда Хоршунова
Веселий пензлик – Ліда Хоршунова
Скільки курчаток? – Ліда Хоршунова

Коли були ці матеріали розроблені?

Розробка навчально-методичних матеріалів “Кольори” розпочалася ще в 90их роках 20С за тогочасними програмами Міністерства освіти України. Натхненником для створення матеріалів була учитель початкових класів Люба Чуба (1955-2005), яка згодом стала директоркою автономної початкової школи у м.Львові “Школа Радості”.

Люба Чуба (1955-2005) натхненник створення матеріалів
Люба Чуба (1955-2005) натхненник створення матеріалів

Згодом було створено у м.Львові більше автономних початкових шкіл – “Дивосвіт”, “Джерельце”, “Світанок”, а також школи-садки “Любисток”, “Веселка” та “Малюк”.

Перше пілотне впровадження матеріалів та подальша їх розробка відбулися у цих школах.

Лицем до дитини > Кольори

Останнє оновлення на Неділя, 27 грудня 2020, 18:58