Цікаві та успішні заняття з математики для дошкільників

В минулому заняття з математики в ДНЗ розумілося як склад числа, додавання, віднімання тощо. Сьогодні у нас дещо розширене розуміння – що таке математика й з чого складається успішне та цікаве заняття з математики для дошкільників.

Якщо ми розглянемо Базовий компонент дошкільної освіти (2012) в частині «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі», ми відзначимо, що в цьому розділі включено розширене поняття того, що традиційно називається заняття з математики.

Заняття з математики допомагають дітям (і нам) зрозуміти світ, який нас оточує. Через математику діти набувають розуміння матеріального світу з точки зору кількості та форми. Вони вчаться міркувати, встановлювати зв'язок між уявленнями й логічно мислити.

Заняття з мактематики для дошкільників
Заняття з мактематики для дошкільників

Але вихователям і всім нам, хто працює з дітьми дошкільного віку, слід пам'ятати, що математика – це набагато більше, ніж правила, формули та дії, яких нас вчили в школі. Натомість нам слід звернути увагу на те, що мова йде про відчуття повторності та взаємовідносин у всьому, що ми робимо.

5 галузей знань для успішного проведення заняття з математики

Для того, щоб успішно проводити заняття з математики, вихователі повинні оволодіти 5ма критичними галузями знань:

Успішні заняття з математики
Успішні заняття з математики

Додатково для успішного проведення заняття з математики вихователям необхідно:

  • мати позитивне ставлення до математики
  • вірити, що діти природньо мають здатність розвивати математичні компетенції.

Елементарні математичні уявлення та заняття з математики

Перш ніж робити занадто багато планів та проводити заняття з математики, намагайся поспостерігати за дитиною дошкільного віку протягом дня – чи в домашніх умовах, чи в приміщеннях дошкільного закладу. Спостерігаючи, май на увазі, що математика це не обов'язково цифри та рахунок.

Часто буває, що дитина дошкільного віку вміє рахувати до тридцяти, чи навіть до ста, але не має відчуття кількості, не розуміє співвідношення цифри й числа. Коли дитина не розуміє, що кожна цифра відноситься до конкретної суми, вона може дивувати вміннями рахувати, але це буде банальне повторювання незрозумілого набору заучених слів – ніби в іноземній мові.

Елементарні математичні уявлення
Елементарні математичні уявлення

Деякі люди не розуміють, що математика й тим більше заняття з математики – це не лише підрахунок. Елементарні математичні уявлення включають:

  • приблизний розрахунок
  • відчуття кількості
  • геометрія
  • відчуття простору
  • вимірювання
  • збір та аналіз інформації
  • відчуття ймовірності
  • усвідомлення частки
  • усвідомлення десятковості
  • відчуття повторності
  • співвідношення

Якщо Ти спостерігатимеш за дітьми не лише під час заняття з математики а також і протягом дня, пам'ятаючи елементарні математичні уявлення, Ти, ймовірно, будеш здивована кількістю способів, якими математика виражається в словах і діях дитини під час вільного спілкування та гри в приміщеннях і на майданчику.

Математична компетенція і заняття з математики

Науковці виявили, що діти за своєю природою цікавляться математикою не лише коли їм запропонувати заняття з математики. У дослідників, які використовують сучасні технології наукового спостереження, є переконливі докази, що математичні уявлення набувають реального втілення, коли діти дошкільного віку спілкуються, міркують, граються і діють.

Одна дещо несподівана знахідка, результат наукових спостережень, це те, що дошкільнята не набувають математичних уявлень та вмінь з передбаченою послідовністю, як це часто пропонується робити в планах та конспектах для занять з математики, а навпаки.

Математична компетенція – розвток під час дії
Математична компетенція – розвток під час дії

Нормальна крива навчання (normal learning curve) в математиці може відрізнятися в однієї дитини від другої. Деякі діти взмозі зрозуміти й успішно брати участь у деяких математичних діяльностях без попереднього освоєння інших, більш притаманних математиці понять – нпр. вимірювання довжини не вміючи рахувати; проведення приблизного розрахунку, не знаючи слів для вираження частки, тощо.

Ранній розвиток елементаних математичних уявлень можна прирівняти до складання складанки (пазля / пузля), або розв'язування головоломки. Діти освоюють математичні поняття без одностайної послідовності, проте, як показують наукові спостереження, з плином часу та при відповідній підтримці малюкам вдається зібрати повну картинку.

Усі програми та напрямні для планування заняття з математики минулого брали за основу послідовність викладу та засвоєння матеріалу. Оскільки сьогодні ми знаємо, що такий підхід суперечить природньому розвитку засвоєння математичних уявлень, нам необхідно змінити навчально-виховний підхід у дошкільних закладах. Таким чином, є дуже важливо, щоб ми не продовжували займатися з дошкільнятами під час занять з математики так, як займалися з нами наші попередники.

Сьогодні у науковців є глибше розуміння того – як ранні пошуки в сенсорно-пізнавальному просторі допомагають дітям розібратися в їхньому світі. В той же час вони мають більш глибоке розуміння того, які форми навчання та види діяльності необхідно використовувати на заняттях з математики та протягом дня щоб допомогти дошкільнятам набути нові навички та поглибити їхні знання.

Ранні пошуки в сенсорно-пізнавальному просторі
Ранні пошуки в сенсорно-пізнавальному просторі

Ми повинні усвідомити й поважати – як від народження дошкільнята вільно та природньо досліджують і експериментують математичними уявленнями. З цим розумінням ми можемо визначити – чи дана дошкільна програма, чи запропоноване заняття з математики є ефективні. Рівно ж ми зможемо адаптувати діяльності та заняття, щоб вести дітей до успіху.

Довідайся: чому дошкільний заклад, в якому Ти працюєш, використовує даний підхід, або набір прийомів щодо розвитку математичних знань та вмінь і застановися – чи вони відповідають висновкам наявних досліджень. Якщо так – продовжуй! Якщо ні – змінюй!

Оцінка сприятливих умов для формування математичних уявлень на заняттях з математики

Заняття з математики – це не лише виокремлена частина дня. Вихователям дошкільних закладів необхідно використовувати неформальну систему тестування та спостереження за математичними вміннями для визначення базового рівня математичної грамотності кожної дитини зокрема. Це допоможе прийняти обгрунотовані рішення про те, що вчити й як відстежувати просування подальшого розвитку.

Оцінка формування математичних уявлень
Оцінка формування математичних уявлень

Для посилення та формування математичних уявлень не лише під час заняття з математики дуже важливо налагодити партнерські стосунки з батьками дітей. Багато батьків не знають як розвивати математичні уявлення в своїх дітях. Використовуй батьківські конференції та збори, щоб поділитися стратегіями, які успішно використовуються Тобою на заняттях з математики і обговорити, як батьки можуть повторити та посилити таке під час ігор та дій в домашніх умовах.

Ключовим для успіху у формуванні математичних уявлень у дітей дошкільного віку є:

  • спиратися на природній інтерес дитини до математики
  • постійно відрегульовувати форми занять для подолання труднощів у розумінні та засвоєнні елементарних математичних уявлень.

Природній інтерес дошкільнят до математики
Природній інтерес дошкільнят до математики

Інтеграція математики у щоденні заняття в ДНЗ

Протягом багатьох поколінь (а особливо в системі освіти, яку Україна успадкувала від Радянського Союзу) математика викладалася як окремий предмет і не була інтегрована в інші шкільні дисципліни. Про математику говорилося на уроках та заняттях з математики й рідко згадувалося, чи використовувалося на інших уроках чи заняттях.

Сучасний передовий досвід показує, що математика наявна в щоденному житті сучасної людини й тому її треба навчати в контексті повсякденної діяльності дошкільнят, а не лише під час заняття з математики. Те що на папері, таблиці чи дошці – не математика. Дошкільнята засвоюють математичні уявлення, коли вони беруть участь в предметних заняттях та коли їм звертати увагу на те, що математика, якою вони займаються, є частиною їхнього повсякденного життя.

На даний час існує перехід до інтеграції математики (та й зрештою інших предметів також) в одне ціле. Ідея полягає в тому, щоби інтегрувати математику з іншими предметами в різні види діяльності впродовж дня.

Інтеграція математики у щоденні заняття
Інтеграція математики у щоденні заняття

Роби математику дієвою! Зміцнюйте на практиці розвиток математичних понять протягом цілого дня. Розвивай математичні уявлення! Живи математикою!

Що робити, якщо я не люблю проводити заняття з математики?

Чи заняття з математики викликають у Тебе занепокоєння? Чи Тобі треба було вкладати великі зусилля, щоб в школі отримати належні оцінки на уроках математики? Чи ти рахуєш на пальцях (це не гріх!)? Чи в Тебе виникають труднощі, коли Тобі необхідно розрахувати витрати для оплати комунальних послуг? Що робити, якщо Ти нематематично-мисляча людина й не любиш проводити заняття з математики?

Математика часто розглядається як одновимірний предмет, який є окремим від інших предметів, що вивчаються в навчально-виховних закладах. В результаті багато хто приходить до висновку, що математика це щось абстрактне, яке не має ніякого відношення до інших шкільних предметів та повсякденного життя в цілому.

Ми можемо виправити такого роду дезінформацію, коли станемо більш обізнаними про те, яким чином математика є частиною нашого особистого та професійного життя. Поміркуй над тим – коли й де Ти використовуєш математичні поняття в своєму повсякденному житті:

  • приблизний розрахунок при покупках продуктів
  • вимірювання часу добираючись на роботу
  • відчуття ймовірності, що щось станеться
  • збір та аналіз даних про дітей в групі…

Діти мають надприродну здатність відчувати рівень комфорту чи огиди до певних людей, речей чи справ у дорослих, які їм близькі. Математика не є винятком.

Якщо в Тебе відсутність довіри до своїх математичних здібностей, Твої діти це відчуватимуть і це може вплинути на їхнє ставлення до цього предмету. Нажаль, математика залякала не одного вихователя. Досвід показує, що «не люблять математику» велика кількість вихователів дошкільних закладів.

Позитивне особисте відношення до математики
Позитивне особисте відношення до математики

Добре, коли вихователі мають чітке розуміння своїх власних страхів і працюють над їх подоланням. Проте, чим більше віри у Тебе у власні математичні здібності, тим буде більший успіх у Твоїх дітей!

Вихователь повинен постійно бути в курсі, що її позитивне особисте відношення до математики надає їй можливості збагачувати можливості для розвитку елементарних математичних уявлень в дітей дошкільного віку. А це веде до успіху, як малюків так і вихователів.

Сьогодні існують всі підстави вважати, що заняття з математики можуть стати цікавими та захоплюючими для дітей дошкільного віку й для вихователів ДНЗ. Ми, вихователі та вчителі, які працюємо за прнципами «Лицем до дитини», твердо віримо, що коли ми будемо інтегрувати розвиток математичних уявлень впродовж дня, а не виокремлювити їх у заняття з математики, сучасні дошкільнята виростуть розуміючи, цінуючи та застосовуючи математичні поняття у більш широкому та більш практичному контексті, ніж покоління до них. На це ми з Тобою розраховуємо!

автор статті: Оксана А. Винницька

Лицем до дитини > Заняття з математики

Останнє оновлення на Субота, 11 липня 2015, 12:46
 


«Заняття з математики»
Заняття з математики 1 Заняття з математики 2
Завантажити у форматі DOC
Завантажити у форматі PDF

«Вклад вихователя – Фронтальна форма діяльності»
Вклад вихователя
Завантажити у форматі PDF

«Вияв групою – Групова форма дільності»
Вияв групою
Завантажити у форматі PDF

«Індивідуальні куточки діяльності»
Куток книжки Куток клею та ножиць Куток кубиків Куток крамниця Куток математики Куток ліпки
Завантажити у форматі PDF