Розв'язування задач і уроки математики

Джерело інтересу – в застосуванні знань. У переживанні почуття влади розуму над фактами і явищами. У самій глибині людського єства є невикорінна потреба відчувати себе відкривачем, дослідником, шукачем. Я бачу дуже важливе виховне завдання в тому , щоб повсякчас підтримувати поглиблювати бажання учня бути відкривачем, реалізувати це його бажання спеціальними методами роботи. В.О. Сухомлинський (1918 – 1970)

Застоновімося

Сьогодні комп’ютери є щоденною дійсністю. Щоправда, ця діяльність в Україні не скрізь відчутна, але можна погодитись з припущенням, що коли діти сьогоднішніх початкових кляс закінчать школу, то й в Україні комп’ютери відіграватимуть немалу ролю.

В Україні на уроках математики діти в початкових клясах вчать напам’ять таблички множення й розв’язують багато прикладів: додають, віднімають, множать та ділять. Ці приклади може розв’язати не лише комп’ютер, а навіть звичайний калькулятор.

Застановімося! Чи потрібно дітям, які в майбутньому користуватимуться калькуляторами та комп’ютерами, витрачати час на нудні приклади?

Було досить неприємно, коли приходили батьки питатись, чому не завдають напам’ять табличку множення та ділення на 2, бо ми це зараз вчимо. Вони ж і так множили і н пальцях, і ділили на яблуках, і на квітах, і на вазах. Діти самі бачили, як то все розкладається поскільки, вони самі вивели ті таблиці, то для чого їх вивчати? А далі я бачу, що вміють множити і ділити, і Слава Богу! Тим більше, таблиці постійно висять. І краще зорова пам’ять розвивається. Але батьки є батьки, бо “їх так вчили і все!”
Ірина Коваль, м. Львів СШ № 13

Кожна учителька працювала з дітьми, яким важко збагнути деякі математичні поняття. Хоча здається, що ці діти чемно сидять і слухають, коли учителька пояснює, й навіть може правильно відповісти біля дошки, проте за декілька днів на контрольній роботі виявляється, що діти «не засвоїли» поняття або не вміють застосувати знання до нових, наперед невідомих обставин. В учительки закрадається думка : “Я вклала стільки часу, а тепер треба все наново навчати!”

Застановімося! Чи такі випадки закономірні?

Урок математики, до яких учительки початкових кляс України звикли, складаються здебільшого з лічби та обчислення. Навчання цих понять полягає в тому, що кожну маленьку тему (наприклад, віднімання з переходом через десяток) вчителька пояснює на уроці. Після пояснення дітям задають низку прикладів, виконавши які, вважається, що вони засвоїли цю тему.

На уроці математики знайомилися з мірами довжини (км. м). Щоб діти зрозуміли, що ми вимірюємо кілометрами та метрами відстань, на прогулянці виконували завдання: кожен учень (коли обходили школу) рахував кроки. А в класі (групами) заміряли крок і вирішували скільки це метрів або сантиметрів. Домашнє завдання отримали таке: заміряти відстань від свого будинку до школи.
Інна В. Канчуга, м. Львів СШ № 77

Після такого навчання діти (та й більшість з них) вважають, що математика – це наука, яка складається з безлічі правил. Роля учительки – представити ці правила, а роля дитини вивчити їх напам’ять. У нас складається враження, що люди, які ці правила знають – дуже мудрі, бо часто важко, а то й неможливо запам’ятати всі правила та коли їх треба застосовувати. Той, хто це може, безперечно, дуже освічений!?!

До уроків математики також подано так звані “задачі”. В п’ятій та шостій клясах бувають діти, які відмовляються розв’язувати задачі, якщо їм не подано, як підійти до розв’язування. Чому? Бо в початкових клясах ми навчили дітей, що на кожне завдання, на кожну проблему є один правильний спосіб дійти до цього розв’язання. Отож, навчивши дітей заучувати математичні правилами навчили їх, що “метода розв’язання” задач ( чи будь – яких проблем) полягає на застосуванні наперед визначених правил. Засвоївши такі поняття, ми хочемо знати, яка правильна “метода розв’язання”?

«Лицем до дитини»

Мета особистісно- орієнтованого навчання за принципами “Лицем до дитини” – надати можливість дитині засвоювати якнайбільше понять та співвідношень між ними. Оскільки дитині легше й приємніше засвоїти математичні поняття, використовуючи предметний матеріал, потрібно змінити підхід до уроків математики. Обговорення цього саме й є завданням цього розділу.

Читай далі:

«Лицем до дитини» > Підручник > Математика

Останнє оновлення на Середа, 03 лютого 2021, 09:53