Уроки у 1 класі – читання

Найважливіші уроки у 1 класі – це беззаперечно уроки читання.

В той же час, зауваження від вчителів, що учні не слухають або нечемні, лунають найчастіше під час уроків читання. Практика показує, що під час читання вголос одним учнем, решта учнів в класі часто не слухають.

Як зробити так, щоб уроки у 1 класі були цікавими?

Спочатку я застановилася на питанні, як я можу розвинути це вміння читати на уроках у своєму 1-му класі. Я усвідомлювала, що в житті та реальному світі поза стінами школи ми читаємо, щоб зрозуміти, щоб довідатися про щось нове, отримати нову інформацію. А на уроках читання у 1 класі ми здебільша читаємо один і той сам текст, який нам нічого нового не подає. Це дійсно нудно та нецікаво!

Перший педагогічний ярмарок, м.Львів 23 – 24, 1999р.  Світлана Волотовська, Оксана Винницька
Перший педагогічний ярмарок,
м.Львів 23 – 24, 1999р.
Світлана Волотовська, Оксана Винницька

Коментар Оксани В.: Ці роздуми Світлани Волотовської були написані у 2001р., коли, вперше в Україні у школу в перший клас пішли шестирічки. Ми, група вчителів, які в той час розвивали принципи «Лицем до дитини», експериментували різними прийомами та засобами, щоб навчити дітей читати. За всіма світовими канонами, якщо семирічки приходили до школи і вже мали вміти читати (це була відповідальність батьків), то це ніяк не могло стосуватися шестирічок. Експерименти Світлани – результати цих перших спроб нововведень на уроках у 1 класі.

Це привело мене до думки апробувати щоденний ранковий текст.

Ранковий текст – засіб для успішних уроків у 1-му класі

Ранковий текст ніс в собі, перш за все, візуальний словник і певну інформацію. Він складався з 4 – 5-ти речень.

Текст без помилки

Учні ознайомлювалися з поняттям письма, зорово сприймали розміщення слів і речень.

На початку я розміщувала текст таким чином, щоб слова не мали переносу по складах з одного рядка на інший. З часом учні почали розпізнавати слова і словосполучення, а надалі і читати весь текст.

Коментар Оксани В.: На сьогоднішній день в Україні навчання читати цілісно («від тексту до букви»), а не через звуко-буквенний аналіз, лишається експериментальним. Проте, учителі, які запроваджують цю сучасну технологію навчання грамоти, мають великий успіх.

Згідно програми Міністерства освіти, перші півроку діти вчать правопис букв.

Знання про голосні і приголосні букви, крапку, знак оклику, велику букву у назвах міст, ім'я, прізвища, тощо, починають надаватися після першого півріччя. Я почала розвивати такі знання через тиждень, але давала тільки загальні поняття.

Технологія ранкового тексту на уроках у 1 класі

Виписуючи ранковий текст перед уроками у 1 класі, я навмисне робила певні помилки. Учні зорово їх помічали, виправляли, робили самі певні висновки.

Текст з помилкою

Коли, згідно програми Мінінстерства освіти, підходив час певної теми, ми вже починали з того, що закріплювали ті знання, які здобули у вересні. Наприклад тема: Велика буква в ім'ях і прізвищах.

Текст з двама помилками

Прочитавши цей текст діти вже знали, що ім'я, прізвище, пишуться з великої букви і самостійно ці помилки в тексті виправляли.

Дуже доречно у вересні у 1 класі дати тему «Моя перша книжка». Під кінець теми діти вже знають, що ім'я, прізвище, назва вулиці і назва свого міста пишуться з великої букви. Паралельно, кожного ранку, пишеться текст. Тобто, при поглибленому вивчені слідуючої теми з підручника, діти вже мають певний багаж знань. Ранковий текст закріплює їх знання.

Спостереження показали, що читання ранкового тексту допомагає у виконанні необхідних знань і у творчому писанні. Діти зорово запам'ятовують слова, відтворюють їх на папері.

Залучення дітей до читання та уроки у 1 класі

Під час читання ранкового тексту я використовувала багато методів, щоб залучити дітей до читання.

Розпочинали ми читати в унісон. Я плинно вела по тексту указкою, не затримуючись над кожним словом, щоб передати поняття, що читання не полягає на відчитуванні слів, а зосереджується на розумінні. Учні повторно «природньо» читали разом зі мною. Читання повторювалося декілька разів. Текст залишався на дошці, щоб діти ще мали нагоду самостійно підійти та прочитати.

Пізніше ми почали читати «ехом». Я читала вголос, а діти повторювали те, що вже було прочитане мною.

Школа – Садок «Любисток», м.Львів
Школа – Садок «Любисток», м.Львів

Вже через тиждень я запропонувала читати за бажанням. Я викликала учнів читати за бажанням сама, або учень, прочитавши текст, викликав іншого учня. Після читання учнем тексту, всі обов'язково йому аплодували.

Помилка, як засіб на уроках у 1 класі

Через деякий час я навмисне робила в тексті помилки. Діти самі їх знаходили і виправляли. Якщо дитина виправляла помилку невірно, я запитувала:

  • «Хто має іншу думку?»

Ні в якому разі не говорила: «Неправильно.» Після роботи над текстом ми ще раз читали його, щоб закріпити знання і дякували собі за гарну роботу, плескаючи один одного по плечу:

  • «Ми всі молодці. Ми справилися.»

Уроки у 1 класі – читання
Уроки у 1 класі – читання

Кожного ранку діти-першокласники бігли до дошки і самі шукали помилку у тексті, говорячи: «Ой, подивіться скільки помилок зробила пані Світлана.» На перший погляд можна було б подумати, що вчителька неграмотна, але, закінчуючи роботу над текстом, я говорила:

  • «Дякую вам. Ми всі справилися з завданням.»

Коментар Оксани В.: Навмисне написання помилки учителем широко використовується в різних підручниках з граматики. Вміння «знаходити і виправляти орфографічні та пунктуаційні помилки» є вписане в Державний стандарт початкової загальної школи (2011), Освітня галузь «Мови і літератури», Мовна лінія, Правопис.

Уроки у 1 класі та впродовж усього навчання повинні сприяти тому, щоб учні самостійно знаходили і виправляли помилки – свої, друзів та вчителів. Проте, надмірне зосередження уваги вчителя на учнівських помилках призводить до негативних наслідків.

Я отримувала задоволення від прояву ініціативи учнів. Мені було приємно бачити таку активність дітей.

Успішні уроки у 1 класі

Найцікавіше те, що у дітей у 1-му класі не було страху перед дошкою. Діти на уроці не боялися читати і робити помилки. У 1-му класі дуже важливо не мати цього страху. Це стало ще одним плюсом у читанні ранкового тексту. Діти сприйняли його як гру.

Курси вчителів, м.Львів, 2008р. «Школа Радості»
Курси вчителів, м.Львів, 2008р.
«Школа Радості»

Коли я почала апробацію ранкового тексту, я ще не знала – скільки часу займе досягнення моєї мети. Але це сталось приблизно через місяць. Всі діти, – і ті що були «на стадії самостійності» в читанні, і яких батьки навчили розпізнавати букви, а головне, ті, які не вміли читати і мали страх – стали читати.

Мені було приємно, коли мій метод підтримали колеги-вчителі та ввели на своїх уроках у 1 класі.

автор: Світлана Волотовська, м.Львів, школа-садок «Любисток» коментар: Оксана А. Винницька

«Лицем до дитини» » Уроки у 1 класі

Останнє оновлення на П'ятниця, 11 січня 2013, 06:11