Як навчати про «Різдво в Україні»?

Різдво в Україні – велике свято. Обговорюючи з дітьми та учнями «Що таке Різдво?» ми підтримуємо та розвиваємо різдвяні традиції в Україні.

Святкування Різдва в Україні припадає на шкільні канікули. І тому тему «як святкують Різдво в Україні» доцільно провести коли учні повернуться до школи, коли в них є запас вражень як у їхньому селі чи місті проводиться Різдво – традиції й святкування.

Інтерактивні методи навчання та інтерактивні технології навчання надають нам можливість активно задіяти учнів для розвитку різноманітних компетентностей. Це особливо актуальне коли ми вивчаємо традиції на Різдво. Особливо цікаво запланувати та провести інтегрований урок в початковій школі після канікул і повернення до школи, використовуючи пережиті учнями Різдвяні свята.

Парад Різдвяних звіздарів у Львові
Парад Різдвяних звіздарів у Львові

Спочатку розглянемо декотрі засадничі підтеми, які мають відношення до теми «Різдво в Україні»:

Що таке Різдво?

Різдво – це календарно-релігійне свято, яке відзначається щорічно в християнському світі в зимовий період.

Багато традицій святкування Різдва в Україні та в цілому світі беруть початок в далекій старовині коли люди відзначали найдовшу ніч (найкоротший день) в році. В теперішньому часі в ці дні ми відзначаємо народження Ісуса Христа, Сина Божого й Спасителя світу.

Для дітей дошкільного віку та учнів початкових та базових класів запитання «що таке Різдво?» дуже актуальне. Вихователям і учителям необхідно це питання ставити дітям й прислуховуватися до їхніх відповідей. Важливою технологією є не нав'язувати учням доросле тлумачення свята, а дати їм можливість на основі спростережень, спілкування та активної дії виробити особисто сформовану відповідь на запитання «Що таке Різдво?».

Різдво в Україні
Різдво в Україні

Коли Різдво в Україні?

Встановити дату коли Різдво в Україні мало б бути легко й без зайвого обговорення. Але, насправді, не так все просто.

За традиціями григоріянського календаря Різдво відзначається 7го січня. Натомість, за юліянським календарем Різдво святкується 25го грудня. З 2017 року в Україні офіційно проголошено вихідними Різдво Христове 25 грудня й 7 січня (відкриється нове вікно).

Що буде далі? Коли святкуватимуть українці Різдво в майбутньому? Коли припадатиме Різдво в Україні? Як кажуть в народі – Поживемо! Побачимо!

Різдво Христове – 25 грудня / 7 січня
Різдво Христове – 25 грудня / 7 січня

Як святкують Різдво в Україні?

Різдв'яний період насичений кольорами, запахами, смаками, мельодіями… Все це збуджує емоції й надихає вивчати та творити. І тому, про те, як святкують Різдво в Україні необхідно розмовляти, малювати, писати… з дітьми та учнями.

Слід пам'ятати, що коли порівнювати різні різдв'яні традиції вони різняться залежно від регіону України. А ще часто буває, що в різних родинах є своєрідні родинні традиції, які передалися з попередніх поколінь. В декотрих родинах запозичені та привласнені традиції інших народів. Окрім того, в сьогоднішньому світі телезв'язку встановлюються нові традиції.

Працюючи з дітьми та учнями слід пам'ятати, що хоча є певні традиційні різдв'яні традиції українського народу. Проте наші діти та учні у своїх родинах можуть застосовувати звичаї, які не відповідають загальноприйнятим національним традиціям.

Ми пропонуємо з дітьми та учнями колядувати, віншувати, смакувати та радіти Різдвом. А також ставитися з повагою до всіх пісень, традицій, ритуалів та бажань родин у відзначенні Різдва Христового.

Свят Вечір – Яків Гніздовський (1915 – 1985)
Свят Вечір – Яків Гніздовський (1915 – 1985)

Нестандартні уроки до теми Різдвяні свята та традиції

Нестандартні уроки в початковій школі включають навчальні діяльності під час яких докола однієї теми, інтегруються різні навчальні предмети та освітні галузі.

Учителі, які працюють за принципами «Лицем до дитини» вже багато років піготовляють навчальні матеріали, які забезпечують виконання Державного стандарту початкової та середньої освіти України інтегруючи всі навчальні предмети в одне ціле. Настав час поділитися цим надбанням з іншими учителями.

Дидактичний матеріал для дистанційного навчання

В теперішній час дистанційне навчання стає дуже поширеним. Але слід згадати, що навчання української мови та українською мовою вже багато років мало елементи дистанційного навчання.

Виставляємо для загального доступу та користування дидактичні матеріали розроблені у 1984р. для учнів Української Кооперативної Школи ім. Ц.Паліїв (відкриється нове вікно) в Торонті, Канада.

”Програми для всіх класів побудовані за вказівками програми СКВОР (Світової Координаційної Виховно-Освітньої Ради) та на підставі матеріалів вибраних та виготовлених управою та учителями школи.”
Школа ім. Цьопи Паліїв (відкриється нове вікно)

Що року матеріали роздруковувалися, скріплювалися в книжечку, яку учні разом з батьками виконували під час святкових вакацій / канікул. Такий підхід був зумовлений тим, що в грудні – січні припадали свята: 24-25 грудин (Різдво Христове за Юліянським календарем), 1 січня (Новий Рік), 6-7 січня (Різдво Христове за Григоріянським календарем), під час яких або не було доступу до приміщень державної школи бо вона була зачинена на святкові вакації / канікули або родини відзначали українські свята й навчання було відмінене. Це означало, що діти часто не займалися в школі з учителями 3 або навіть 4 суботи під ряд. Таким чином книжечка була призначена для виконання вдома й передбачала активну співучасть батьків. Сьогодні ми кажемо, що така форма роботи – це дистанційне навчання.

Натхненником створення такої книжечки була Таня Онищук, директор та одна з засновниць школи (1972) , а виконавець – Оксана А. Винницька, учитель і координатор програм школи (1982-1992).

Книжечки ддля учнів:

Подяка авторам матеріалів «Різдво в Україні»

Щира подяка освітянам, які активно долучилися до створення навчалних матеріалів «Різдво в Україні».

  • Надія Бодак, м.Львів
  • Оксана Ганик, методист НМЦО, учитель НВК «Дивосвіт», м.Львів
  • Вікторія Гулай, СЗШ «Школа Радості», м.Львів
  • Люба Зарічнюк, СЗШ «Школа Радості», м.Львів
  • Валентина Кендзора, ШС «Любисток», м.Львів
  • Оксана Луцак, учитель ЗОШ І-ІІІст. №2, с.Зимна Вода, Пустомитівський район, Львівська область
  • Ліда Хоршунова, методист НПШО, учитель ПО «Джерельце», м.Львів
  • Леся Хоцяновська, ШС «Любисток», м.Львів
  • Тетяна Шевців, учитель ПШ «Джерельце», м.Львів

автор статті: Оксана А. Винницька-Юсипович

Продовження теми:

Лицем до дитини > Різдво в Україні

Останнє оновлення на Четвер, 20 січня 2022, 09:44
 


«Інтегровні уроки»
«Різдво» – інтегроване навчання  у 1 класі
для 1 клaсу


«Різдвяна зірка»
«Різдвяна зірка»
для 1 клaсу


«Три царі»
«Три царі»
для 2 клaсу


«Інтегровні уроки»
Різдвяні та Новорічні свята – 3 клас
для 3 клaсу


«Ісусик»
«Ісусик»
для 3 клaсу


«Різдво Христове»
«Різдво Христове»
для 4 клaсу