Новини в освіті

Четвер, 16 серпня 2018, 18:00

Перший інклюзивний дитячий садок відкрито у Львові

Дошкільний заклад має напрямок інклюзивного, тому що тут працюють з дітками з особливими освітніми потребами…

У закладі роблять акцент на навчанні та вихованні дітей за особистісно-орієнтованою парадигмою та працюють за унікальною власною прорамою навчання, яка побудована на підході «Лицем до дитини»…

Ми не ставимо за ціль перетворити дітей на геніїв. Ми хочемо показати діткам, наскільки цікавим і веселим можу бути навчання, якими цінним є здобуття досвіду, як круто бути самостійним і приймати рішення, як чудово вміти домовлятися і бавитися великою командою…

Продовжити читати про інклюзивний дитячий садок… (відкриється нове вікно)

Перший інклюзивний дитячий садок відкрито у Львові

 

Неділя, 10 червня 2018, 14:00

Як живе цікавий навчальний проект

Директор з навчання Оля Гісь розповіла про свої напрацювання в педагогіці…

…потрапляючи у школу, мене дуже сильно вражало, настільки там зміщені акценти і на уроках вчать не стільки думати, скільки заучувати. Як професійний математик, я точно знала, що це неправильно…. Найважливішим умінням є уміння думати, продукувати ідеї, а не знати напам'ять багато формул… у багатьох країнах третину підручника з математики займає тема «Гроші». В українських підручниках такої теми взагалі не було…

Я працювала кілька років у школі «Джерельце»… Відкриттям у педагогічній роботі було те, наскільки важкою є учительська робота. Після досвіду роботи в школі я почала вважати учителів подвижниками, бо це насправді дуже енергозатратна робота…

Вчитель молодших класів Раїса Фаль розповіли про методики та підходи до навчання, які використовує на уроках…

Це ігри, робота в команді та групі, завдання на швидкість, діти реагують один на одного і робота в команщді дуже впливає на загальний результат. У нас різні методи…інтегровані уроки… Це методика «Лицем до дитини», ми її запозичуємо. І бачимо, що дітям подобається і вони показують, що хочуть займатися такими методами, а не так, як раніше.

Продовжити про школу, яка запозичила «Лицем до дитини» … (відкриється нове вікно)

Як живе цікавий навчальний  проект

 

Середа, 04 квітня 2018, 18:03

Учителі та їхні «ЗАКАМАРКИ»

Торік молода львівська вчителька початкових класів Наталія Яйко разом зі своїми колежанками започаткувала кулб «Вчительські закамарки» – місце, куди можна прийти на каву, обмінятися досвідом і почитись одне в одного….

Спочатку в нього була зовсім інша мета: ми хотіли зустрічатися раз на місяць на кілька місяців. Та коли побачили, що до нас приєднуються люди, іо зрозуміли що йдемо в правильному напрямі й змінили формат…

Ми працюємо за тематичним навчанням, якраз освоюємо програму «Крок за кроком». Минулого року я працювала за принципами «Лицем до дитини». Тематичне навчання, про яке зараз усі говорять, у багатьох львівських школах упроваджується вже давно…

Продовжити читати про «Вчительські закамарки» … (відкриється нове вікно).

Наталія Яйко

 

Вівторок, 13 березня 2018, 17:15

Іванна Кобернік про освітні новації в Україні

…з 1 вересня у школах почне діяти новий Стандарт початкової освіти, затверджений урядом. Він називається Нова українська школа і змінює нарешті не тільки форму, але й зміст та філософію шкільної освіти….

…Ми не знаємо, що буде через 20 – 30 років, і не можемо цього знати. Можемо лише підготувати дітей до того, до чого можемо. Тобто, ми маємо навчити їх вчитися. Ми маємо дати їм розуміння, що вчитися треба впродовж життя….

…Сучасному суспільству потрібні саме такі люди – які не бояться ставити запитання, не бояться приймати рішення, не бояться нестандартно мислити. Тому держава саме на це повинна витрачати свої гроші. А тихі, покірні, слухняні – не потрібні…

…є система «Лицем до дитини», яка реалізується зараз переважно у Львівській області. Там інший спосіб інтеграції, є тема дня і нема чіткого поділу на предмети. На одному уроці діти виконують і вправи з математики, і з розвитку мовлення, і з письма, і з природознавства. Це повністю відповідає новому державному стандарту, який передбачає, що очікуваних результатів можна досягти різними шляхами….

Продовжити про освітні новації в Україні… (відкриється нове вікно).

Іванна Кобернік про освітні новації в Україні

 

Середа, 07 березня 2018, 17:18

Як цікаво розказати про Тараса Шевченка в першому класі?

Як цікаво розказати про Тараса Шевченка в першому класі?

УРА-А-А-А!!! Офіційна сторінка Нової української школи (НУШ) розмістила наші навчальні матеріали присвячені вивченню інтегрованої теми у 1-му класі – «Сім'я Тараса Шевченка» - книжечка для читання, зошит для учня та описи діяльностей з мовно-літературної, математичної, інформатичної, громадянської та історичної освітніх галузей за новим Державним стандартом.

Всі матеріали «схвалені дітьми»!

Велике дякую всім, всім, всім… хто були причетні – а це: Олена Гальвіцька, Оксана Ганик, Ірина Гурка, Катерина Куса, Марія Логуш, Галина Овчар, Катерина Стецик, Наталя Шумада, Марія Шуневич, Ліда Хоршунова, Мирослава Товкало.

Продовжити про інтегровані матеріали до теми «Сім'я Тараса Шевченка» для 1 класу… (відкриється нове вікно).

 

Понеділок, 12 лютого 2018, 13:20

Екскурсія в Гарнізонний храм м.Львова

Екскурсія для школярів у визначні місця України – це технологія, яка нам дає можливість застосувати інтерактивне навчання для розвитку компетентностей Нової української школи (НУШ). Гарнізонний храм у Львові (Церква Петра і Павла) – це місце пам'яті та пошани новітніх героїв України.

Відомий у Львові як Костел Єзуїтів Гарнізонний храм збудований у стилі бароко на початку XVII ст. В часи радянського періоду на довгі 65 років двері храму зачинились для віруючих та прихожан. Наприкінці 1990-х років у Гарнізонному храмі св.а. Петра і Павла провели археологічні розкопки. Сьогодні далі ведеться поступова реставрація.

У храмі св. а. Петра і Павла є багато світлин з неймовірними українцями, які заради нас віддали своє життя. Це «Небесна сотня» – мирні, свідомі громадяни України, які розуміли, що треба берегти майбутнє.

Запропоновану екскурсію в місце пам'яті «Небесної сотні» доцільно проводити з учнями 3-4 класу. Перед екскурсією необхідно було провести з дітьми грунтовну підготовчу роботу.

Під час екскурсії учні були розділені на групи. Кожна група отримала картку із завданнями. Екскурсійні завдання були як групового так і індивідуального характеру. У ході екскурсії учні мали можливість розвинути вміння із чинного документу «Державний стандарт початкової освіти».

По поверненню до школи діти писали лист Героєві, якого собі обрали. Ще довго після екскурсії ми неодноразово малювали малюнки, робили обереги і приносили до цього храму.

Автор тексту: Наталія Яйко

Продовжити про екскурсію в Гарнізонний храм

Екскурсія в Гарнізонний храм м.Львова

 

Четвер, 08 лютого 2018, 17:04

Як нестандартно вчать у «Школі радості»

Як нестандартно вчать у «Школі радості»

У школі на вулиці Пулюя вчитель є модератором і співрозмовником для своїх учнів, а дітей не вчать читати літери та склади.

Ольга Васильків очолює «Школу радості»… Зараз тут навчається двісті вісімдесят дітей…

У 1995 році до Львова з Канади приїхала – громадська діячка, авторка методу особистісно-орієнтованого навчання дітей у початковій школі «Лицем до дитини» Оксана Винницька….

Продовжити про «Школу радості»… (відкриється нове вікно).

 

П'ятниця, 12 січня 2018, 12:02

22 січня – День Собороності, Єдності та Державності України

В Україні та світі щорічно в день 22-го січня відзначається День Соборності України. 22-го січня 1918р. Українська Народня Республіка (УНР) проголосила незалежність українських земель. А, рік пізніше, 22-го січня 1919р. відбулося з'єднання Західно-Української Народньої Республіки (ЗУНР) та Української Народньої Республіки (УНР) в одну соборну державу.

Тематичний день у школі – це коли всі уроки протягом одного навчального дня присвячені одній темі. Під час тематичного дня уроки всіх освітніх галузей інтегровані в одне ціле.

Малюнок, фотографія, інфографіка – це зображення, які надають кожному з нас можливість краще уявити події історичної давності. Запропоновані навчально-виховні матеріали рекомендують використати фотографії подій, які відбулися до, під час і після історичної дати 22-го січня 1918р.

Даючи можливість учням працювати з першоджерелами, ми не ставимо за мету переконати чи завчити «правильні» висновки щодо історичних подій. Окремі форми документів – це ґазети, в яких має місце багато різновидів подачі інформації. Коли учні активно досліджуть та обговорюють першоджерела, вони набувають розуміння, що минуле відкрите для різних тлумачень і що одна й та сама подія може викликати суперчливі пояснення.

Продовжити про тематичний день у школі – 22 січня

22 січня – День Собороності, Єдності та Державності України

 

Вівторок, 12 грудня 2017, 18:52

Як вчителька початкових класів випередила новий стандарт на вісім років

Як вчителька початкових класів випередила новий стандарт на вісім років

«24-та школа ніяк не відрізняється зі стіни львівських камениць…. Незнайомці з легкістю можуть її не помітити… нічого не вказує на те, що тут вчителює Олена Леонідівна, яка вже вісім років працює, так, як тільки з наступного року почнуть 22 тисячі вчителів початкових класів: навчає в групах, інтегрує предмети, використовує проектне навчання і сама обирає методики, за якими діти вчаться писати і читати…

Своє перше слово учні пані Хелени пишуть у прешому класі в преший тиждень навчання. Без довгого заучування букв і безперестанного сладання їх у склади….

На систему навчання від тексту до букви (тобто не за букварем, а методом цілих слів) пані Хелену вісім років тому намовила Людмила Земба, яка була інспектором школи в РАЙВО…. Матеріали готувала і вдень, і вночі, бо підручниками в першому класі не користувалася. Треба було розробити книжечки, картки з завданнями, інтерактивні вправи. Ходила по школах, які вже мали такий досвід, радилась, запозичала…

Продовжити про вчительку, яка випередила Нову українську школу (НУШ) Олену Гальвіцьку…. (відкриється нове вікно)

 

Вівторок, 12 грудня 2017, 11:52

Інтерактивне навчання – 2 клас – «Знайди когось»

Під час інтерактивного навчання, де використовується вправа «Знайди когось», кожна дитина отримує картку діяльності – аркуш паперу з таблицею, яку необхідно заповнити. Вільно рухаючись по класу, учень спілкується з однокласниками й знаходить тих, кого може вписати в таблицю. Учень записує ім'я однокласника у відповідне віконечко.

Ліда Хоршунова, вчитель початкових класів і методист НМЦО м.Львова запропонувала вправу «Знайди когось» у 2 класі під час тижневої інтегрованої теми «Я і моя родина». Вправа, коли проведена разом з іншими завданнями, вправами та діяльностями, дає учням можливість «ідентифікувати себе зі спільнотами» [ГІО 7.1].

Інтерактивне навчання – 2 клас  – «Знайди когось»

Галина Андрейко, учитель початкових класів застосувала у своєму другому класі інтерактивне навчання у формі вправи «Знайди когось» під час проведення тижневої інтегрованої теми «Хобі та професії».

Кожного року у місяці березні в Україні вшановується поета та художника Тараса Шевченка (1814-1861). Ірина Мізерак, учитель початкових класів описує, як вона використала інтерактивну вправу «Знайди когось» коли проводила навчання у 2 класі в березні з нагоди вшанування українського Кобзаря – Тараса Шевченка. Оксана Ганик, вчитель початкових класів та методист НМЦО м.Львова використала декілька сучасних технологій навчання для проведення інтегрованої тижневої теми «Праця та зацікавлення в сім'ї Тараса Шевченка», яка розроблена з врахуванням особливостей дітей віку другого класу та інтегрує всі освітні галузі Державного стандарту України.

Продовжити про інтерактивне навчання у 2 класі….

 

Субота, 21 жовтня 2017, 13:50

Інтерактивне навчання – 1 клас – «Знайди когось»

Інтерактивна вправа «Знайди когось» надає можливість учням поспілкуватися між собою й краще пізнати один одного на тему, в якій інтегровано освітні галузі.

Світлана Кіндрат, учитель початкових класів описує інтерактивну вправу «Знайди когось» так: «Перед початком діяльності я поділила клас на дві групи: Жовті овочі” та “Жовті фрукти. Кожна дитина отримала аркуш паперу з таблицею із запитаннями. Діти заповнювали таблицю, спілкуючись між собою.

Для проведення тижневої теми «Добре серце» Світлана Кіндрат запропонувала дітям карточки із завданнями шукати тих, хто робить добрі справи.

Тематичний день «Пам'ять жертв Голодомору», Світлана Кіндрат розпочала з інтерактивної вправи «Знайди когось». Описуючи свій досвід, учителька згадує, що в ході роботи учні знайшли декількох дітей, які бачили, як хтось кидав хлібом.

Галина Цебенко, учителька початкових класів, запропонувала своїм дітям у першому класі індивідуальні картки до інтерактивної вправи «Знайди когось» із трьома запитаннями з інтегрованої теми «Червоний колір».

Інтерактивне навчання – 1 клас  – «Знайди когось»

Вчитель початкових класів і методист Навчально-методичного центру освіти м.Львова, Оксана Ганик, застосувала інтерактивне навчання для інтегрованої теми «Зимові розваги».

Відчитування тексту, знаходження співрозмовника, ставлення запитання, записування відповіді – це частина процесу розвитку життєвих компетентностей, які прописані у вимогах Державного стандарту початкової загальної середньої школи.

Продовжити про інтерактивне навчання у 1 класі….

   

Субота, 14 жовтня 2017, 17:50

У Львові будуть державні школи повного дня

У Львові будуть державні школи повного дня

Сьогодні, 13 жовтня 2017 під час засідання виконавчого комітету Львівської міської ради, ухвалено рішення про створення школи повного дня.

Участь у пілотному проекті "Школа повного дня" братиме чотири навчальних заклади м.Львова, СЗШ№77, СЗШ№98, "Школа радості" та школа "Джерельце". Всі пілотні школи навчаються за принципами “Лицем до дитини”. Школа працюватиме з 08:30 (09:00) год. до 15:30 (16:00) год.

«Навчально-виховний процес триватиме упродовж восьми годин. В першій половині дня буде навчальна діяльність, фронтальна, групова, інтерактивна. Друга половина дня обов’язково включатиме розвиткову та пізнавальну діяльність. Щодня діти матимуть змогу брати участь у різноманітних екскурсіях та відвідувати гуртки. Після 16.00 вони або йдуть додому, або ж залишаються на групі продовженого дня та відвідуватимуть гуртки, які будуть працювати у школі», – сказала Зоряна Довганик, начальник Управління освіти м.Львова.

   

П'ятниця, 13 жовтня 2017, 17:40

“Школа Радості” у м.Львові відзначила 20 річчя

“Школа Радості” у м.Львові відзначила 20 річчя

Школа працює за програмою Міністерства освіти і науки України на засадах особистісно-орієнтованого навчання. Колектив школи співпрацює з громадською організацією “Школа без сліз”, навчає за принципами “Лицем до дитини”, бере участь у міжнародних проектах. Назва школи є складовою її філософії.

Першим директором ЛЗСШ І-ІІ ст. “Школи Радості” була Любов Чуба (1955-2005), яка у своїх спогадах написала: “Реальні зміни в освітньому середовиші міста спонукали до того, щоб не давати школі номер, а придумати їй назву – “Школа Радості”. Сьогодні назва школи стала однією з ключових складових її іміджу. Замість порядкового номеру, школа має власне ім’я, свою філософію у підході до процесу навчання, свою концепцію розвитку... Все почалося у 1991р. з приїздом учительки з Канади, українки за походженням – Оксана Винницької”.

Продовжити тему: Пресове повідомлення Світової Координаційної Виховно-Освітньої Ради Світового Конґресу Українців – СКВОР-СКУ (відкриється нове вікно).

Продовжити тему: Пресове повідомлення Львівської міської ради (відкриється нове вікно).

   

Вівторок, 19 вересня 2017, 17:40

Екскурсія по Львову на ринки та базари

Сьогодні ми пропонуємо Тобі ознайомитися з проведенням екскурсії на львівський базар. Цей базар знаходиться недалеко нашої школи.

Ми любимо проводити тематичні екскурсії. Вони так чудово дають можливість дітям взаємодіяти та творити, виконуючи різні соціальні ролі. Коли діяльність проводиться поза межами класу, діти краще запам’ятовують те, чого ми прагнемо їх навчити.

Екскурсія по Львову на ринки та базари

Я добре розуміла, що діяти на обмеженій території базару, де одночасно спостерігається велике скупчення людей та відбуваються процеси купівлі-продажу, цілим класом є неможливо. Тому я поділила клас на п’ять груп по 5-6 учнів. Кожна група обрала собі «виконавчого директора», який отримав контрольний аркуш для записів.

Перед екскурсією у класі була проведена підготовча робота. Всі завдання, які виконували діти під час екскурсії на базар, були інтегровані на виконання вимог Державного стандарту. Після того, як завдання було виконано, учні мали змогу самостійно вибрати та купити для себе фрукти, солодощі та йогурти.

Повернувшись до класу, ми підсумували результати екскурсії, зазначивши зокрема, що нам вдалося, а що було складним та проблематичним.

Продовжити про екскурсію на ринки та базари….

   

Понеділок, 11 вересня 2017, 17:40

Розпочинаємо пілот Нової української школи

Розпочинаємо пілот Нової української школи

Учителі та директори м.Львова активно запроваджують зміни у початкових класах згідно концепції Нової української школи.

Дехто з учителів, які працюють за принципами «Лицем до дитини» беруть участь у все-українському пілоті, я дехто просто продовжує роботу розпочату багато років тому.

Початкова школа «Світанок» та директорка школи, Ліда Андрушко, вже багато років посилено запроваджують ранкові зустрічі, інтегровані уроки та інтерактивні методи навчання.

Продовжити про новвоведення у львівський школах у 2017-2018нр. (відкриється нове вікно).

   

П'ятниця, 07 липня 2017, 19:40

Агенти змін в освіті

Агенти змін в освіті

Слово агент за часів СССР мало дуже негативне значення. Проте, Міністр освіти і науки, Лілія Гриневич, рішила повернути первісне, позитивне тлумачення цього слова називаючи освітян, які вносять конструктивні зміни в систему освіти України «агентами змін».

Слово агент походить від латинського слова agentem, що означає «діючий, успішний, переконливий», яке пов'язане з дієсловом agere, що означає «вводити в дію».

В 16с. слово агент в різних європейських мовах використовувалося, щоб позначити «особу, яка діє». У 17с. це слово набуває значення «речник, представник». А вже з початком 20с. появляється негативне значення слова, в розумінні «шпигун, розвідник».

Згідно запропонованого використання, яке відповідає викликам 21с. і повертає первісне тлумачення латинського слова – учителі, вихователі, директори, управлінці…, які працюють за принципами «Лицем до дитини», всі – агенти змін.

Продовжити про агентку змін Анну Байовську та школу «Дивосвіт» (відкриється нове вікно)…

   

Неділя, 28 травня 2017, 17:40

Як львів’янки про інтеграцію в Одесі розповідали

Як львів’янки про інтеграцію в Одесі розповідали

Частина учасників творчої групи «Лицем до дитини» підводила підсумки річної праці не у рідному Львові, а в Одесі!

Це стало можливим завдяки тому, що ми, Олена Гальвіцька, Оксана Ганик, Ольга Зелінська та Ліда Хоршунова стали учасниками авторського колективу з розроблення проекту Державного стандарту Нової української школи.

Поділившись із колегами своїми творчими напрацюваннями, ми отримали запрошення взяти участь в роботі ІІІ Міжнародного Конгресу «Глобальні виклики педагогічної освіти в університетському просторі», в межах якого відбувся Фестиваль педагогічних інновацій.

Конгрес відбувся 18-21 травня 2017 року в Південноукраїнському національному педагогічному університеті ім. К. Д. Ушинського за участю представників Міністерства освіти України, Національної Академії педагогічних наук України, ректорів та викладачів провідних профільних вишів.

Другого дня наша творча четвірка поділилася досвідом роботи на платформі Фестивалю педагогічних інновацій перед педагогічною громадськістю Одещини у формі презентацій: «Навчання темами як шлях до компетентнісної освіти» та «Інтерактивні методи навчання у початкових класах: практичні аспекти використання».

Приємно було чути не лише бурхливі оплески, а й вигуки вчителів: “Молодці!”.

Серед численних доповідачів, директорів шкіл, науковців, вчителів, які презентували свої інновації, за рішенням викладачів ДЗ ПНПУ ім К. Д. Ушинського та Одеського обласного інституту удосконалення вчителів, ми були обрані для нагородження Дипломами педагога-новатора, та почесними медалями Педагога-новатора.

Автор: Олена Гальвіцька

   

Понеділок, 30 січня 2017, 19:10

Екскурсія – складова навчального процесу

Екскурсія – складова навчального процесуі

Екскурсія – це вихід з учнями за межі класних приміщень, що надає можливість учням набути досвід реального життя. Навчання поза межами класних приміщень, якщо під час його проведення враховується чітко означена навчальна мета – є дуже успішне використання дорогоцінного навчального часу, особливо в початкових класах.

Шкільні екскурсії можна проводити на початку теми, під час проведення теми, в кінці теми. Екскурсія повинна бути спроектована таким чином, щоб учні (і батьки) могли легко пов'язати основні елементи екскурсії з тим, що вивчається в класі.

Проте проведення шкільних екскурсій ставить перед нами певні виклики. Нові враження, запахи, звуки, кольори розпорошують учнівську увагу. Тому нам, учителям, треба переконатися, що кожна дитина зокрема розуміє, які ми ставимо вимоги щодо їхньої поведінки й як вона себе має поводити в місці, яке ми будемо відвідувати.

У музеєзнавстві класифікація екскурсій проходить за декількома критеріями: зміст, склад і кількість учасників, місце проведення, засіб пересування, тривалість, форма проведення. Натомість вчителям слід звернути увагу на дещо іншу класифікацію екскурcій: навчально-виховна мета, вікові та навчальні спроможності учнів, місце і час проведення, форма проведення, собівартість.

Продовжити про екскурсії….

   

Середа, 23 листопада 2016, 14:10

Вірші про Голодомор 32 – 33 років в Україні

Вірші про Голодомор 32 – 33 років в Україні

Вихователям та вчителям початкових класів до віршів про Голодомор, як матеріалу на уроки чи для сценаріїв в День пам'яті жертв Голодомору, необхідно ставитися з дуже великим упередженням.

Багато вчителів і заступників директорів шукають вірші для того, щоб укласти сценарій до Дня пам'яті жертв Голодомору. Діти та учні виголошують ці вірші під час урочистої лінійки. Якщо мета, яку ми, як вчителі собі ставимо – підготувати сценарій та провести урочистий захід до Дня пам'яті жертв Голодомору, то нам необхідно переглянути наші пріоритети та переосмислити – як і для чого ми взагалі працюємо з дітьми?

Більшість віршів, написаних на тему Голодомору 32-33 років, не є придатним матеріалом для читання, а тим більше для заучування напам'ять молодшими школярама. Більш того, у виборі того, що ми подаємо й чим ми займаємося з дітьми, ми не маємо права посилювати травму.

Ми пропонуємо вірш про Голодомор (один на кожен клас початкової школи), як денний вірш під час проведення тематичного дня – День пам'яті жертв. Можна денні вірші завантажити.

Продовжити про вірші про Голодомор

   

Неділя, 20 листопада 2016, 14:45

Квітка незабудька – не забудь про Голодомор 32 – 33 років в Україні

Квітка незабудька – не забудь про Голодомор 32 – 33 років в Україні

Під час тематичного дня вшановування пам'яті жертв Голодомору 32 – 33 років змайструй з дітьми паперові незабудьки. Незабудька – це маленька дрібненька тендітна квітка з синьо-голубими пелюстками та жовтою серединкою.

Сьогодні квітка незабудька використовується, як символ пам'яті жертв Голодомору 1932 – 1933 років в Україні з дітьми садочкового віку, початкових та середніх класів. Вона нагадує нам і нашим дітям, що ми не маємо права забути мільйонів жертв Голодомору.

Знак квітки незабудьки, як символа пам'яті жертв Голодомору, розроблений у 1986 році в Канаді. Згодом на початку 1990их років в незалежній Україні квітку незабудьку почали використовувати в роботі з дітьми початкових класів для вшанування пам'яті жертв Голодомору.

Продовжити про квітку незабудьку-пам'яті жертв Голодомору

   

Сторінка 1 з 3