Новини в освіті

Середа, 16 вересня 2020, 12:21

Інтегровані уроки до теми «Зелене»

1 клас на початку року – це час коли необхідно створити освітнє середовище НУШ. Літом дерева зелені. Осінню можна наочно побачити зміни. Тому з дітьми 1 клас НУШ обов’язково треба вийти надвір і оглянути зелені багаторічні рослини.

У темі «Зелений колір» інтегруються предмети «Українська мова», «Математика», «Я і Україна», «Трудове навчання» та «Художня праця». Запропоновані різновиди діяльностей: фронтальна, групова, парна та індивідуальна. Розміщено матеріали для вчителя: вірші для читання ехом, загадки, розповіді. Співпраця з батьками важливий елемент успішного навчання дітей у 1 класі.

Для зручності вчителя розміщено зразки афіш, словникових карточок, словникових карточок-складанок. технологічних карт для куточків, шаблони для гри-інсценізації та ілюстрації. 3 книжечки легкого читання призначені на уроки української мови. Для даної теми пропонується книжечка-саморобка - «Книжечка про зелений колір».

Автори інтегрованої теми: Любов Чуба, Лариса Фіта, Люба Зарічнюк, Наталія Сенчишин, Катя Гуляй, Ліля Бойко, Романія Місько, Наталя Вантух, Оксана Левицька, Леся Дзюбан, Уляна Большак, Галина Баранець, Іванна Кураш, Наталя Новосад, Оксана Махрович, Леся Хоцяновська, Меланія Шульган, Маріна Бєлова, Ірина Гурка, Ольга Зелінська, Наталя Кириленко, Наталя Максюта, Ірина Петрухова, Оксана А. Винницька-Юсипович

Продовжити про інтегровану тему “Зелений колір”

Математика – використовуємо предметний матеріал
Математика – використовуємо предметний матеріал

 

Четвер, 20 серпня 2020, 13:33

Букварний період без Букваря – курси для вчителів

Готуємося до нового 2020-2021 начального року. Так – він буде не такий, як попередні. Ні – ми не можемо все передбачити й все запланувати.

Але, ми точно знаємо, що вчити дітей у 1 класі чемно сидіти, чітко рахувати й відчитувати складати за буквами – ми НЕ будемо!

Розпочалося навчання для 38 вчителів м.Львова – “Букварний період без букваря”. Учасники використовують, як очну (з дотриманням всіх карантинних норм – маски, дистанція, реґулярна дезінфекція, провітрювання приміщень) так і дистанційну форми підвищення кваліфікацій.

Надбаннями, результатами, досвідом… будемо ділитися.

До організації курсів долучені: Людмила Сакович - інструктаж, як використовувати дистанційні форми навчання; Олена Гальвіцька - навчальна “очна” робота; Катерина Гороховська - особистий досвід; Леся Приставська і Зоряна Довганик - адміністративне сприяння і підтримка.

Курси для учителів 1 класів – Букварний період без Букваря
Курси для учителів 1 класів – Букварний період без Букваря

 

Середа, 19 серпня 2020, 15:29

Відбули 100 днів у карантині – а далі?

Ольга Зелінська, вчителька початковий класів ЗОШ №73 у м.Львові розповіла, як творчо та цікаво можна провести тематичне навчання “Надолужуємо 100…”.

 • афіші плакати: “Сто дитячий мрій”, “Сто дружніх побажань”, “Сто прочитаних книжок”, “Сто яскравих вражень про літо”…
 • різноманітний лічильний матеріал для творчих завдань: 100 цеглинок LEGO, 100 загублених олівців, 100 нових зошитів, 100 аркушів паперу, 100 жолудів, 100 каштанів, 100 горішків, 100 цукерок…
 • рухлива активність: “Сто цікавих рухів”, “Сто щирих слів”, “Ланцюжок на дорозі”, “Сто слів у пальчиковому театрі”…

Продовжити читати про цікаве число 100:

100 днів карантину – 100 днів у школі
100 днів карантину – 100 днів у школі

 

Четвер, 30 липня 2020, 10:14

Зібрати актив школи і вчити дітей не конфліктувати

Анна Байовська, директор Загальноосвітньої школи “Дивосвіт” І-ІІ ступенів стала третьою директоркою, яка поділилася своїм досвідом в рамках проєкту, який завершиться посібником для директорів.

Ось деякі цитати з статті:

“Звісно, проблеми – наші друзі, ми без них не можемо.

“Кожна школа мусить знаходити свій шлях і свій вихід, як вирішити ту чи іншу проблему. Вирішення будь-якої з них є нестандартним, воно не має прописаних алгоритмів.

“…ми відмовилися від батьківських комітетів як таких. Натомість, якось я вирішила зібрати активних батьків – тих, які хочуть і можуть щось робити… я кинула клич: хто з батьків готовий прийти й обговорити майбутню діяльність школи, розпланувати, подумати, що нам треба.

“Актив разюче відрізняється від батьківського комітету, Батьківський комітет виконував усе на побутовому рівні. А актив – на ідейному.

“Коли вчителі не можуть впоратися з конфліктами, звертаються до мене. Тоді ми збираємося з усіма учасниками… діти мають написати на папері, що сталося… Опісля – ми зачитуємо вголос, хто що написав – і починаємо обговорювати… батьки також мають писати такі записки, якщо конфлікт виходить за межі школи.

“А ще вчителів влаштовують активні батьківські збори класу й разом складають так звані афіші.

Продовжити читати про школу “Дивосвіт” тут (відкриється нове вікно).

Анна Байовська – директор початкової школи “Дивосвіт” у Львові
Анна Байовська – директор початкової школи “Дивосвіт” у Львові

 

П'ятниця, 24 липня 2020, 12:24

Як оновити колектив, випрацювати спільні правила для школи

Ірина Хміль, директор Ліцею ім. І. Пулюя у м.Львові стала другою директоркою проєкту, яка поділилася своїм досвідом. “Згодом усі історії складуть посібник, який буде безкоштовно розповсюджуватися серед керівників закладів середньої освіти.”

Ось деякі цитати з статті:

“Щоби колектив захотів змін і вийти із зони комфорту, має бути директор, який сам вчиться, вчить і рухає команду…

“Нам требу було показати й дати розуміння, як дотрумуючись усіх методичних рекомендацій, провести урок поза класом, у групах, як провести тематичний день, як організувати роботу на уроці так, щоб учні самі знайшли відповідь на запитання, яке ставлять.

“Зараз ми із заступниками напрацювали покрокову інструкцію щодо початку навчального року. Завдяки інструкції кожен знатиму чітко, що має робити…

“З батьками працювали раз чи два на місяць. Було важко. Хтось побув на одній-двох сесіях і більше не долучався, бо так працювати їх ніхто не вчив. Було важко. Хтось побув на одній-двох сесіях і більше не долучався, бо так працювати їх ніхто не вчив. Вони боялися висловлюватися.

“Напрацювання правил – це також процес згуртування батьків, вчителів і дітей.

“Найбільше часу дитина проводить у школі. Тому школа мусить змінитися внутрішньо, і зовнішньо. Керівник повинен мати візію розвитку навчального закладу, а школа працювати 24 години на добу, щоби кожна дитина зайшла для себе напрям і розвиток.

Продовжити читати про Ліцей ім. Івана Пулюя тут (відкриється нове вікно).

Ірина Хміль – директор Ліцею ім. Івана Пулюя у Львові
Ірина Хміль – директор Ліцею ім. Івана Пулюя у Львові

 

Вівторок, 05 травня 2020, 19:22

Читання для задоволення у 1 – 4 класах

Читанка не може бути основною книжкою для читання в початковій школі.

Початкова школа – це час коли ми маємо зацікавити учнів читанням. Позакласне читання й уроки читання під час який відбуваються індивідуальні зустрічі учителя з учнем, мають стати невід'ємною частиною шкільного процесу НУШ. У 1-2 класах учень розповідає про прочитане. У 3-4 класах заплановані індивідуальні завдання.

Учні повинні читати із задоволенням і допомагати один одному вибирати книжки, які варто прочитати. Кожен учень має вести “Читацький щоденник” а вчитель має вести записник, в якому позначає результати індивідуальних співбесід. Щоб оцінити результати навчання необхідно запровадити систему поточного оцінювання.

Автор: Наталія Ренчка

Продовжити читати про уроки читання

Наталія Ренчка – вчитель початкових класів
Наталія Ренчка – вчитель початкових класів

 

П'ятниця, 17 квітня 2020, 15:21

Як зацікавити дітей книжками

Олена Гальвіцька ділиться досвідом:

 1. “Щоденні п’ять”
 2. Читайте під час ранкової зустрічі
 3. Читайте СВОЮ книжку
 4. Книжки легкого читання з перших днів школи
 5. Створюйте казки разом з дітьми
 6. Робіть рекламу книжок
 7. Робіть уроки “смішного читання”
 8. Рекомендуйте, щоб батьки читали дітям щовечора
 9. Зробить тематичні батьківські збори

Продовжити читати про те, як зацікавити дітей книжками:

Як зацікавити дітей книжками
Як зацікавити дітей книжками

 

Понеділок, 06 квітня 2020, 09:16

Ми розпочали ділитися матеріалами під час карантину

Для вчителя, карантин – це час переосмислити та проаналізувати те, що вже зроблено в НУШ. І тому, ми запустила для себе #15ДеннийВиклик

Протягом перших 5ти днів ми:

 1. переглянули паперові та електронні ресурси
 2. вибрали одну інтегровану тему
 3. поділилися зразками наочності
 4. розповіли про створений роздатковий матеріал
 5. запропонували довідкову літературу якою скористалися.

І все це відбувалося у віртуальному режимі.

Результати можна переглянути на спеціально створеній сторінці.

Ми ділимося матеріалами під час карантину
Ми ділимося матеріалами під час карантину

 

Субота, 07 березня 2020, 15:15

Наші матеріали про Тараса Шевченка поширюються

Сторінка Смарт-Освіта у Всесвітньо-інформаційній мережі (ВІМ) поширила наші матеріали. Конкретно, цього разу розміщено на їхній сторінці навчально-методичні розробки для 2 класу – “Праця у сім’ї Тараса Шевченка”.

Разом творимо Нову українську школу (НУШ).

Матеріали можна переглянути тут (відкриється нове вікно).

Наші матеріали на ВІМ сторінці Смарт-Освіти
Наші матеріали на ВІМ сторінці Смарт-Освіти

 

Неділя, 01 березня 2020, 13:23

Інтегровані уроки до теми «Школа за часів Тараса Шевченка» для 3 класу

Тарас Шевченко не писав для дітей. Тому, вчити дітей про Тараса Шевченка – не легко. Ми пропонуємо вчителям вивчити цікаві факти про дитинство Тараса Шевченка, а особливо про школу, в якій Шевченко навчався.

У темі «Школа за часів Тараса Шевченка» інтегруються предмети «Розвиток мови», «Читання» та «Я і Україна». Запропоновано провести “Мозковий штурм”, “Диктант парами”, “Діалог парами” та інші діяльності. Для зручності вчителя розміщено дидактичний матеріал – картки для групової та парної діяльностей.

В матеріалах подані уривки спогадів родичів та сучасників Тараса Шевченка, які пропонуються для сприймання учнями на слух. Розроблено книжечку легкого читання – “Школа, в якій навчався Тарас”.

Автори інтегрованої теми: Оксана Боберська, З.Г. Бусько, Галина Іллів, З.І. Матерецька, Н.В. Полукішник, Є.Р. Плечій, Н.В. Триндусь, Г.В.Федорук, Ліда Хоршунова, Оксана А. Винницька-Юсипович

Продовжити читати про інтегровану тему: «Школа за часів Тараса Шевченка»

Вивчаємо про Тараса Шевченка у 3 класі
Вивчаємо про Тараса Шевченка у 3 класі

 

Неділя, 16 лютого 2020, 13:43

День пам'яті Небесної Сотні у школі

Небесна Сотня – так називають мирних протестувальників, які були вбиті на Майдані у Києві 18-21 лютого 2014р. Щороку ми згадуємо їх в «День пам'яті Небесної Сотні».

Автори: О.Б. Василик, М.І. Іванус, О.С. Кішай, Надія Ковалик, Лідія Козак, Т.С. Малярчук, О.В.Стечишин, Наталія Яйко, Оксана А. Винницька-Юсипович

День пам’яті Небесної Сотні
День пам’яті Небесної Сотні

   

П'ятниця, 14 лютого 2020, 10:23

Яким має бути вчитель – Форум у Хмельницьку

Дводенний освітянський фестиваль «Khmelnytskyi EdFest 2020» стартував в Хмельницькому 14 лютого 2020 р. Участь у фестивалі взяла вчителька початкових класів загально-освітньої львівської школи, Ольга Зелінська.

“…коли до першого класу пішла моя донечка… тоді я зрозуміла, що я не хочу вчити свою дитину так, як вчили мене. І тоді я долучилася до інноваційних різноманітних творчих груп, яких у м.Львові вже тоді [1998р.] починалося досить багато… і вже тоді почали розробляти та цікавитися різноманітними новими методиками…” Її виступ можна переглянути тут (відкриється нове вікно) на 0:47 хв.

Додаткова інформація про «Khmelnytskyi EdFest – 2019» доступна тут і тут (відкриються нові вікна).

Оля Зелінська на «Khmelnytskyi EdFest 2020»
Оля Зелінська на «Khmelnytskyi EdFest 2020»

   

Понеділок, 10 лютого 2020, 13:33

Інтерактивні методи навчання – Торт на ювілей

У світі є цікава традиція проводити з учнями 1 класу (і не тільки) тематичний день у сотий день їхнього перебування в школі. Діти вважають, що такий ювілей доцільно відзначити – але, не урочистими лінійками та показовими заходами – а, тематичним днем.

Ми пропонуємо для теми «100 днів у школі» зробити торт. Смачні торти – важлива частина будь якого свята чи ювілею. План-конспект включає фронтальну та індивідуальну роботу. До матеріалів додано дидактичний матеріал.

Навчальні матеріали можна використати разом з матеріалами для тематичного дня у 1 класі НУШ.

Автор матеріалів про торт: Тетяна Шевців.

Продовжити читати про торт на 100 днів у школі

Торт на ювілей “100 днів у школі”
Торт на ювілей “100 днів у школі”

   

Понеділок, 03 лютого 2020, 11:33

Наші матеріали поширюються

Сторінка Смарт-Освіта у Всесвітньо-інформаційні мережі (ВІМ) поширили матеріали для тематичного дня «100 днів у школі». Навчально-методичні матеріали призначені для 1-го та 3-го класів. Матеріали для 1-го класу були виготовлені у 2007 р. Матеріали для 3-го класу були виготовлені у 2002 р.

Разом творимо Нову українську школу (НУШ).

Матеріали можна переглянути тут (відкриється нове вікно)

100 днів у школі
100 днів у школі

   

Неділя, 02 лютого 2020, 11:21

Інтегровані уроки до теми «100 днів у школі» для 3 класу

Тема «100 днів у школі» для всіх учнів НУШ. Матеріали для вчителя та дидактичні матеріали для друку НУШ для одно-денної теми «100 днів у школі» для 3 класу розроблені у 2002 р.

В запропонованій одно-денній темі «100 днів у школі» інтегруються предмети Українська мова 3 клас, Природознавство 3 клас, Я у світі 3 клас, Літературне читання 3 клас і Читання 3 клас. Розроблені та запропоновані для використання вчителями фронтальні, групові та індивідуальні форми діяльності .

Пропонується залучити батьків, щоб вони разом з дітьми виготовили тістечка у вигляді «100».

Автори інтегрованої теми: Тетяна Гладищук, Іра Гнатик, Наталя Дідун, Наталя Ренчка, Ліда Хоршунова, Оксана А. Винницька

Продовжити читати про інтегровану тему «100 днів у школі» для 3 класу….

Печиво у вигляді 100
Печиво у вигляді 100

   

П'ятниця, 31 січня 2020, 12:38

Цікаве читання в НУШ

«Олена Гальвіцька, учителька початкових класів 24-ї школи у Львові, цього року ввійшла до фіналу премії Global Teacher Prize Ukraine…

«…сім років тому… виникла ідя перевірити, наскільки уважно діти читають одну і ту саму книжку…

Представлено «Етапи підготовки» та «Вікторина».

Продовжити читати про цікаве читання тут (відкриється нове вікно).

   

Субота, 18 січня 2020, 12:31

Інтегровані уроки до теми «Синій колір»

1 клас НУШ створює умови для творчості учителя. Палітра кольорів фарби для стін, одягу, іграшок… включає синій колір.

У темі «Синє» інтегруються предмет «Українська мова», «Математика» «Я і Україна», «Трудове навчання» та «Художня праця». Пропонуються фронтальні, групові, парні та індивідуальні форми діляьностей. Подано дидактичні матеріали для 1 класу НУШ та матеріали для друку: афіші для читання, словникові карточки, карточки-складанки, картки з малюнками та рисунками. Додатково розміщено дві книжечки легкого читання - «Я малюю синім олівцем» та «Сині ромашки». Книжечка саморобка «Я малюю синє» замінює учнівський зошит.

У рамках інтегрованої теми «Синє» пропонується щоденно провести екскурсію надвір, у процесі якої учні спостерігатимуть за небом.

Автори інтегрованої теми: Любов Чуба, Лариса Фіта, Галина Іллів, Галина Захарчук, Наталя Сенчишин, Оксана Ганик, Ліда Хоршунова, Світлана Волотовська, Ірина Гурка, Наталя Кириленко, Людмила Бельська, Оксана А. Винницька

Продовжити про інтегровану теми «Синє»…

Складаємо будівельні споруди – Синій колір
Складаємо будівельні споруди – Синій колір

   

Середа, 08 січня 2020, 14:31

Десятиліття впровадження принципів, які лягли в основу НУШ

“«Лицем до дитини»… Таке навчання у Львові впроваджується ще з 90-х років....

“…описані в посібнику для вчителів початкової школи “Лицем до дитини”, який зараз майже весь у відкритому доступі. (Літопис, 2005 р.)… Цей посібник – результат спільної праці пані Оксани з учителями, які впроваджували нові принципи роботи…

“…читати вчать одразу словами й називають це “від-тексту-до-букви”… Діти ведуть “Щоденник читача”, де вказують назву книжки та кількість прочитаних сторінок.

“…напрацьовані “Лицем до дитини” матеріали будь-який педагог може вільно використовувати.

“Ще з перших років у Львові Оксана Винницька-Юсипович почала залучати до обміну досвідом канадських учителів та директорів, започаткувавши осінні та літні інститути. До України приїздять україномовні вчителі з Канади, які діляться знаннями з місцевими колегами.

Продовжити читати про основу НУШ тут (відкриється нове вікно) і тут (відкриється нове вікно).

Десятиліття впровадження принципів «*Лицем до дитини*» - основа НУШ
Десятиліття впровадження принципів «Лицем до дитини» - основа НУШ

   

Середа, 04 грудня 2019, 10:22

Думай сам. Як у садку святого Миколая вчать учитися самостійно

«Галина Тузяк

«Говорячи про прогресивні освітні методики, нові сучасні способи навчання та розвитку дітей, в Україні зазвичай наводять приклади приватних закладів, протиставляючи їх державним, що безнадійно застаріли й не розвиваються. Львівський дитсадок №135 руйнує цей стереотип: тут уже кільканадцять років навчають по-новому, застосовуючи концепцію «Лицем до дитини»…

«…особливість методики, за якою виховують дітей у садку: один тиждень – одна тема…

«…діти не вчать літери й не знають, яка перша літера у слові… Вони спершу вчать слово, співвідносять його з поняттям, з’ясовують значення, а потім розбирають на менші частини. Ця система працює краще: маленькі діти мислять конкретно, а букви та склади – абстрактні речі, осягнути які складніше… У школі нам давали вчити літери… Потім складати їх у склади, утворювати слово. Тут усе ніби догори дриґом – від тексту до літери.

«…не навчити дитину, а дати їй змогу навчитися самостійно… Коли середовище навчає, це набагато краще, ніж коли це робить людина…

автор: Альона Вишницька

Читай далі (відкриється нове вікно)….

Галина Тузяк, яка вчить учитися самостійно
Галина Тузяк, яка вчить учитися самостійно

   

Понеділок, 18 листопада 2019, 12:37

Наші матеріали поширюються

Сторінка у Всесвітньо-інформаційні мережі (ВІМ) Смарт-Освіта, яка активно поширює навчальні та інші матеріали для підтримки Нової української школи (НУШ) поширили матеріали «День пам'яті жертв Голодомору» для 3 класу, які були підготовлені у 2005 р.

Матеріали можна переглянути тут і тут (відкриється нове вікно)

Наші матеріали про «День пам'яті жертв Голодомору» поширюються
Наші матеріали про «День пам'яті жертв Голодомору» поширюються

   

Сторінка 1 з 4