Навчання грамоти – легко та цікаво!

Уроки навчання грамоти поглинають багато часу й уваги з боку вчителів в 1-му класі.

Коли я спитала учительку 1 класу: «Як вона навчає своїх першачків грамоти?», відповідь прозвучала наступним чином:

  • диктую слова
  • навчаю правил правопису
  • підкреслюю помилки в зошиті.

Застановімся над кожною з вище поданих відповідей!

Навчання грамоти в 1 класі шляхом диктування слів

Дуже дивно, коли під час уроку навчання грамоти, учитель проводить словниковий диктант з метою навчити першачків грамотно писати.

Адже якщо дитина вже знає, як дане слово написати, тоді чим їй допоможе – писати його ще раз? Рівнож, якщо дитина не знає, як дане слово написати, тоді що їй дасть – ще раз його написати неправильно?

Навчання грамоти — списування
Навчання грамоти — списування

Диктуючи слова, учителі часто дуже чітко (до переборщення) вимовляють кожен звук у слові. Таке переборщення учителі аргументують тим, що вони намагаються дитині підказати, яку потрібно написати літеру.

Але учителі, які працюють за принципами «Лицем до дитини», знають, що малі діти не чують звуків так, як дорослі. Наука вже давно ствердила, що вміння чути звук та поєднувати його з літерою – є результатом вміння читати й писати, а не його передумовою.

Тому, коли учитель, ставши перед дітьми 1 класу, диктує слова з метою навчити дітей грамотно їх відтворювати на письмі – це витрата дорогоцінного урочного часу.

Діти у 1 класі не навчаються грамоти, коли учитель диктує їм слова.

Навчання грамоти в 1 класі шляхом заучування правил правопису

Навчання грамоти в школі вимагає від нас, вчителів, кінцевого результату, який базується на здатності наших учнів читати і писати відповідно до зазадалегідь встановлених граматичних норм.

Будь-які норми та правила – це абстрактні поняття.

Дитина віку 1 класу, через можливості свого інтелектуального розвитку, не спроможна вивчити фонетичне чи граматичне правило та застосувати його на практиці. Таке вміння передбачає абстракне мислення, яке, ми сьогодні знаємо з численних дослідів по цілому світі, з'являється приблизно на 13-му році життя.

Учителі, які працюють за принципами «Лицем до дитини», знають, що у дітей, які навчаються у 1-ому класі, пам'ять є насамперед асоціативною та пов'язана з дією, або певним власним досвідом. А взагалі варто пам'ятати, що не лише діти, а навіть дорослі більше навчаються на практиці, ніж на теорії.

Навчання грамоти – граматичні правила
Навчання грамоти – граматичні правила

Тому, коли учитель виписує правила правопису на дошку, придумує віршики, а тоді вимагає, щоб діти 1-го класу це заучували напам'ять з метою навчити дітей грамотно відтворити такі правила на письмі – це витрата дорогоцінного урочного часу.

Діти у 1 класі не навчаються грамоти, заучуючи абстракні правила правопису.

Навчання грамоти в 1 класі шляхом підкреслення помилок

Багато вчителів, особливо в старших класах, обмежують навчання грамоти до підкреслення граматичних та орфографічних помилок, зроблених їхніми учнями, червоним.

Нажаль, ще далі між батьками та багатьма учителями побутує думка, що помилка – це недолік.

На думку цих осіб, які вперто не хочуть визнати надбання світової психології, помилка з'являється, коли дитина чогось не вивчила. За такою філософією роля вчителя – звертати увагу дітям на їхні помилки та карати дітей, бо вони не вивчили заданого матеріалу. Покарання відбувається, коли учитель підкреслює помилку червоним олівцем, або ставить низьку оцінку.

Дитина привчається, що помилок треба уникати.

Такий підхід завдає шкоду дитині, а згодом суспільству вцілому. Сьогодні ми знаємо з різних джерел, що коли система освіти надмірно звертає увагу на помилки, покаранню за них та їх викоріненню – це призводить до застою, як в навчальному процесі, так і в суспільному розвитку вцілому.

Навчання грамоти – без помилок
Навчання грамоти – без помилок

Звертаючи увагу на помилку шляхом зауважень, позначок чи оцінок, учителі та батьки вбивають творчий потенціал майбутнього покоління. Учителі, які працють за принципами «Лицем до дитини» знають, що це особливо актуально, коли йде мова про навчання у 1-му класі.

Всі ми (діти та дорослі) навчаємося на успіхах, а не на помилках.

Якщо не так навчати грамоти в 1 класі, то як?

Коли ми проводимо навчання грамоти нам, слід пам'ятати, що:

  • правила правопису та пунктації – абстрактні

  • вміння чути звук та поєднувати його з літерою є результатом грамотності, а не передумовою

  • звертаючи увагу на помилки, ми закомплексовуємо наших дітей.

На наступних сторінках Ти матимеш можливість відкрити для себе ряд прийомів, технологій та засобів навчання, які допоможуть Тобі у підготовці уроків, щоб навчання грамоти було легким та цікавим.

Навчання грамоти – легко та цікаво
Навчання грамоти – легко та цікаво

Таке навчання грамоти буде легким, тому що матеріяли створені на основі науково-дослідних даних, щодо природнього розвитку дітей.

Таке навчання грамоти буде цікавим, тому що матеріяли використовують активні методи навчання застосовуючи таким чином природню цікавість дітей до навчання.

Пропонуємо тобі прийоми активного навчання, як засіб для засвоєння дитиною вміння відтворити стандартизований правопис. Ці прийоми активно використовуються учителями, які працюють за принципами «Лицем до дитини».

Використання сучасних технологій для навчання грамоти сучасних дітей

Вияви для себе, що таке «словникові картки-складанки» і як використання їх допоможе учням Твого класу грамотно читати й списувати слова. Завантаж матеріяли для використання на уроці. Читай далі про навчання грамоти у 1 класі.

Як успішно проводити навчання грамоти в 1 класі?

Ти хочеш, щоб Твої діти вміли грамотно писати та читати. Тому, Тобі необхідно слідувати за природними процесами дитячого фізичного розвитку. Завантаж книжечки-саморобки для класного використання. Читай далі про успішне навчання грамоти в 1 класі.

Чи ці матеріали можна використовувати в школах України для навчання грамоти?

В «Концепції загальної середньої освіти», затвердженої Постановою Колегії МОН України та Президією АПН України №12/5-2 від 22.11.2001, написано:

«Школа повністю автономна у виборі форм організації навчально-виховного процесу, методів і засобів реалізації змісту освіти. Збільшується питома вага індивідуалізованих форм роботи з учнем у поєднанні з груповими і колективними. Вчитель сам обирає форми і структуру навчальних занять, методи навчання, керуючись їх педагогічною доцільністю та іншими факторами, що зумовлюють результативність навчання і виховання школярів.»

Які є критерії оцінювання з навчання грамоти учнів в Україні?

У документі «Критерії оцінювання навчальних досягнень учнів…», затверджено Наказом МОН №755 від 20.08.2008 р., у частині ІІІ написано:

«Основною формою перевірки орфографічної та пунктуаційної грамотності є контрольне списування і контрольний текстовий диктант. Контрольне списування проводиться: в 1 класі – у кінці року..»

Контрольний диктант у 1 класі не проводиться.

автор статті: Оксана А. Винницька

Покинути «навчання грамоти» та перейти на сторінку «Лицем до дитини»

Останнє оновлення на Середа, 05 вересня 2012, 09:46