Навчання актуальних тем – Вибори в Україні

Вибори в державі, коли кожна політична партія проводить агітацію за свого кандидата – це чудова нагода для розвитку у школі громадянських компетентностей.

Демократичні вибори та участь у виборчому процесі є реальною ознакою застосування прав та обов'язків громадянина. Інтерактивні технології навчання надають можливість учням проаналізувати та оцінити, як відбуваються вибори в Україні.

Демократія починається з кожного з нас – вчителів, вихователів, батьків та підростаючого покоління нашої держави. Місцеві вибори, вибори до Верховної Ради та вибори Президента – це нагода створити в класі симуляцію, коли учні можуть під час інтерактивного навчання обрати мера, міського голову, президента чи депутата класу.

Вибори в Україні очима учнів
Вибори в Україні очима учнів

Навіщо в школах вчити про вибори в Україні?

Демократія в Україні будується на виборах. Учні, які мають можливість пройти практику демократії в дії, проголосувавши в ігрових виборах в своїх класах, отримують знання найважливішого права нашої конституції.

Поінформовані виборці є життєво важливою частиною виборчого процесу в будь-якій демократичній країні, в тому числі і в Україні. Дитячі садки та школи мають важливу функцію в просуванні принципів суспільства, яке відображає демократичну ідеологію.

Вибори в Україні
Вибори в Україні

Навчання про вибори призначене для підвищення обізнаності серед дітей та учнів про виборчий процес в Україні. Інформація з перших рук, досвід активної участі молодих людей підвищує їх особисте розуміння, віру і впевненість в участі у виборах. Таким чином, вони також впливають на старше покоління, своїх рідних, спонукаючи їх взяти участь у чесних та відкритих виборах.

Чи не зарано в садочках та початковій школі навчати про вибори в Україні?

Принцип вільного вибору в будь-якій країні, в тому числі і в Україні, та в будь-якому віці, в тому числі й наймолодшому, стосується кожного. Коли мала дитина залучена до вільного вибору, вона засвоює принцип, що в неї є на це право, та що вибір виражається при застосуванні певних правил.

Вибори в Україні в ДНЗ
Вибори в Україні в ДНЗ

Метою навчально-виховної теми «Вибори в Україні» є введення дітей дитячого садка та учнів початкової та середньої школи в основні принципи реальних виборів в Україні сьогодення та бажаних виборів майбутнього. Основне завдання такої теми для дітей початкової школи – це вивчення та усвідомлене використання відповідної термінології, пов'язаної з виборами в Україні, а також розвиток елементарної майстерності у проведенні таємного голосування (див. нижче)

«Вибори в Україні занадто політизовані, щоб бути частиною навчального процесу!»

Як вчитель, Твоя роль надзвичайно важлива, коли йде мова про вибори в Україні. Твої учні – це виборці майбутнього й тому саме Ти покликана показати їм актуальність наших демократичних інститутів.

Україна є представницькою демократією, країна, в якій дорослі громадяни країни шляхом голосування обирають керівництво країни. Вибори – це процес, в якому громадяни голосують, щоб вибрати свого представника, який представлятиме їхні інтереси в законотворчому полі держави, району чи міста. Якщо сьогодні вибори в Україні занадто багато уваги звертають на персоналії, а замало уваги на конкретні суспільні проблеми, які слід вирішувати, то зміни, власне, й треба починати в школі.

Суспільствознавство в початковій школі
Суспільствознавство в початковій школі

Демократична система успішна, коли до неї докладають зусилля освічені громадяни з метою покращення життя кожного. І в тому Твоя роль.

Ми, вчителі, повинні діяти так, як хочемо бачити демократію в майбутньому. У школі учням необхідно мати різноманітні можливості обговорювати та моделювати суспільство майбутнього. Їм його творити, а Тобі їм у цьому допомагати.

Суспільствознавство в 5 – 6 класах
Суспільствознавство в 5 – 6 класах

Починаючи завчасно в садочку і продовжуючи протягом шкільних років, якщо ми навчатимемо про вибори в Україні, в кінцевому підсумку матимемо освіченого громадянина.

Якою має бути виховна мета на уроках про вибори в Україні?

Навчаючи про вибори в Україні, наша мета – залучити і мотивувати учнів через практичні заняття та уроки, щоб допомогти їм стати поінформованими виборцями до того часу, коли вони матимуть право голосу у загальнодержавних та місцевих виборах в Україні.

На сторінках «Лицем до дитини» нашою метою є дати Тобі та всім бажаючим учителям методи, технології та засоби зробити навчання про вибори в Україні привабливим та успішним для дітей та учнів.

В дитячому навчальному закладі (ДНЗ) вихователі повинні встановлювати принципи чесності та справедливості. На власному прикладі Ти переконуєш дітей, чому нам необхідно мати людей при владі, які приймають правила гри (закони), які враховують потреби громадян та показують персональну відповідальність за свої вчинки.

Виховання учнів
Виховання учнів

Вихователі та вчителі, які працюють за принципами «Лицем до дитини», дієво підтримують принципи громадянського виховання, освіти, яка сприяє зацікавленості і участі дітей та учнів у демократичному процесі. Така освіта зосереджена на просуванні критичного мислення щодо прав та обов'язків громадянина та його/її участі у прийнятті рішень на всіх рівнях суспільства.

Метою ресурсів до навчално-виховної теми «Вибори в Україні» є заохотити учнів вивчити «правила гри» чесних та демократичних виборів, щоб вміти критично осмислювати вибори. В кінцевому результаті наші учні мають стати активними громадянами України, які своїми вчинками впливатимуть на події та рішення в своїй державі.

Які технології навчання ефективно використовувати, навчаючи про вибори в Україні?

Навчаючи про вибори в Україні, ми можемо придумати чудові конспекти уроків. Ти можеш учням розповідати, пояснювати, проводити бесіди, запропонувати тематичну літературу. Але, якщо учні не будуть активно задіяні під час навчального процесу, тоді наше навчання не матиме ніякого впливу на них.

Якщо учні початкової школи моделюють вибори, голосуючи на виборах класного талісмана, вони проходять процедуру реєстрації, заповнення виборчого бюлетня, підрахунку голосів, оприлюднення результатів. Проходячи такий процес, вони вивчають «правила гри» демократичних виборів.

Виховні досягнення
Виховні досягнення

Якщо учні основної школи (5-6кл) створюють власну брошуру, листівку чи інфографіку «Навіщо голосувати?», вони спершу зобов'язані самі відповісти на це питання. Коли вони поширюватимуть брошуру в громаді, що також має бути активною складовою такого навчання, вони стають частиною політичного процесу та демократичного діалогу.

Активна діяльність під час теми «Вибори в Україні» – це насправді чудовий спосіб допомогти учням зрозуміти і сприйняти демократичну систему.

Використовуйте інтерактивні уроки, сюжетні ігри, а також роздатковий матеріал, який учні самі створили, щоб навчити учнів про виборчий процес та вибори в Україні.

Подяка авторам матеріалів

Світлана Волотовська, школа-садок «Любисток, м.Львів
Ірина Козак, школа-садок «Любисток, м.Львів
Меланія Шульган, школа-садок «Любисток, м.Львів
Ольга Зелінська, СШ№73, м.Львів
Наталя Кобрин, ПШ «Світанок», м.Львів
Марія Логуш, ПШ «Школа Радості», м.Львів
Саша Романок, ПШ «Дивосвіт», м.Львів
Ліда Хоршунова, ПШ «Джерельце», м.Львів
Раїса Четверус, Школа св. Софії, м.Львів

Щира подяка за допомогу у підготовці матеріалів Катерині Гороховській та Олі Пилипишин-Туз.

автор статті: Оксана А. Винницька-Юсипович

Продоження теми:

Лицем до дитини > Вибори в Україні

Останнє оновлення на Неділя, 24 березня 2019, 10:41
 


«Вибори»
Вибори в Україні. Матеріали для навчання. 3 клас
у 3 класі