Пишемо лист захиснику України

Ми звертаємося до вихователів та вчителів, щоб разом з дітьми та учнями написати листа захисникам України. Війна в Україні змушує всіх нас переосмислити особисті та суспільні цінності та пріоритети.

На боєздатність і чисельність армії України впливає – чи відчувають військовослужбовці підтримку в суспільстві. Українська армія потребує нашої підтримки!

Пишемо лист захиснику України
Пишемо лист захиснику України

Члени ЗСУ України часто служать далеко від своїх рідних домівок. Коли ми разом з дітьми та учнями у школі під час уроків плануємо написати та відправити листа підтримки, ми сприяємо піднесенню їхнього бойового духу. Листи й особисті вітання – це як подих домашнього тепла для військових. Давайте разом дамо їм це!

Чому важливо писати листи та привітання з захисникам України?

Написання листа чи привітання з Днем захисників та захисниць України – це нагода передати військовій спільноті вістку, що ми цінуємо все те що вони роблять щоб зберегти безпеку в нашій державі. Адже військовослужбовці, які беруть участь у бойових діях, перебувають у складних умовах та небезпечних для їхнього життя ситуаціях. Листами, вітальними листівками, малюнками, віршами… ми надаємо підтримку нашим військовослужбовцям, які щодня жертвують собою заради нас, наших родин і нашого майбутнього.

Наші військовослужбовці, які дислоковані далеко від своїх домівок, повинні бути перконані, що громадяни України цінують їхню службу.

Листом ми передаємо наше бажання підняти їм настрій, даючи їм віру й надію, що хтось про них піклується та усвідомлюємо їхню пожертву, що їхні старання забезпечити нашу свободу й цілісність нашої держави не лишаються поза увагою.

Батьки зауважили, що такий вид допомоги гріє серця наших захисників і водночас робить наших дітей доброзичливими, співчутливими і оптимістичними.
Мар'яна Т. Якимів, СЗШ №23, м.Львів (2015р.)

Військовослужбовці говорять, що вони високо цінують листи підтримки – особливо листи від дітей та учнів. І тому учителі, які працюють за принципами «Лицем до дитини», пропонують метод написання листів та вітальних листівок.

Яка мета написання листа захисникам України?

Включаючи написання листа захиснику і захисниці України в навчання ми повинні найперше поставити собі за мету висловити вдячність та повагу.

Захисники України – це один з символів незалежності України, це військовослужбовці, які захищають кордони України й уможливлюють всім нам життя в спокої і мирі. Тому що їхня робота часто тяжка, виснажлева, брудна й небезпечна, – наші військовослужбовці потребують заохочення.

Висловлюємо вдячність і повагу військовослужбовцям
Висловлюємо вдячність і повагу військовослужбовцям

Учителі, які працюють за принципами «Лицем до дитини» зауважили, що листи краще писати, звертаючись до однієї або одного солдата, вояка чи війсковослужбовця, а не до всієї великої групи. Пропонуємо використовувати наступні звернення:

  • Шановний герою! / Шановна героїне!
  • Вітаю захисника України! / Вітаю захисницю України!
  • Любий український герою! / Люба українська героїне!
  • Шановний патріоте України! / Шановна патріотка України!
  • Дорогий мій захиснику! ? Дорога моя захиснице!

Нещодавно нашим учням випала нагода стати учасниками Всеукраїнської акції «Напиши листа солдату»… Участь в акції викликала у серцях наших гімназистів бурливу хвилю емоцій. Адже тепер, в світлі останніх подій, кожен з нас розуміє по-іншому звичні слова: «жити в мирі» та «мирне небо над головою». У своєму прагненні наші учні є однодумцями… Написання листів нашим воїнам-захисникам стало джерелом натхнення та поштовхом до творчості.
Наталя Цюпко, Львівська лінгвістична гімназія (2015р.)

Пишучи листа нам необхідно заохочувати дітей та учнів висловлювати вдячність, включаючи виключно позитивні новини та повідомлення. Будьмо ласкаві і використовуймо бадьорі слова, щоб підтримати військовослужбовців – захисників України.

Пропонуємо використати наступні фрази:

  • Спасибі, що Ви забезпечуєте нашу безпеку.
  • Дякую за Вашу службу.
  • Ми думаємо про Вас.
  • Ми згадуємо Вас у молитвах.
  • Ми пишаємося Вами.
  • Знайте, що я про Вас не забуваю.

Пам'ятаймо і у розмові з дітьми підкреслюймо, що лист має бути оптимістичним і позитивним. Досвід показує, що військовослужбовці, які дислоковані в зонах боєвих дій щоденно зустрічаються з пораненнями, нервовими розладами та смертю. Пишучи їм листи зайвим є їм про це нагадувати. У листах не обговорюймо смерть або вбивства. Уникаймо політичних тем. Натомість використовуймо слова поваги та слова дружби.

Пропонуємо запозичити наступні висловлювання:

  • Дякую.
  • Ви для мене герой! / Ви для мене героїня!
  • Я Вас люблю!
  • Думаю про Вас.

В той сам час підтримуймо дітей та учнів у їхній творчості. Заохочуймо їх малювати, рисувати, розповідати про себе, даючи зрозуміти адресатам, захисникам та захисницям України, що служба війсоковослужбовця не залишається непоміченою.

Оптимістичні та яскраві листи
Оптимістичні та яскраві листи

Наступні ввідні словосполучення можуть спонукати дітей та учнів до роздумів і цікавих та змістовних листів:

  • Сьогодні я/ми….
  • В класі я/ми….
  • У нашій школі….
  • У нашому місті….

Запитайте себе: Чи викличе цей лист усмішку? Чи підніме цей лист настрій? Якщо відповідь є «так», тоді до листа долучіть своє ПІБ (прізвище, ім'я, по-батькові) та адресу школи й надішліть поштою в найближчу військову частину, або передайте на місця дислокації військовослужбовців через місцевих волонтерів.

УВАГА: Картки, листи і малюнки не повинні містити блискіток, які можуть ускладнити проблеми ранених військовослужбовців.

Який хід уроку написання листа?

Учитель української мови та читання СЗШ №24 ім.М.Конопницької у м.Львові, М.Л.Болиновська пропонує технології навчання, які використовують інноваційне навчання у поєднанні з традиційними прийомами навчання. Урок написання листа захиснику України розпочинається фронтальною діяльністю – мозковим штурмом, а тоді переходить в індивідуальну діяльність написання листів.

Заняття може відбуватися на уроці Української мови або у 3-ому чи 4-ому класі на уроці Суспільствознавства. Можна також використати технологію інтегрованого навчання використовуючи 2 уроки й інтегруючи Українську мову й Суспільствознавство.

Для такого уроку слід виготовити п'ять великих аркушів паперу і на кожному зверху написати заголовок:

  • 1.Вітання
  • 2.Розповідь
  • 3.Подяка
  • 4.Побажання
  • 5.Прощання

Хід уроку для привітання з Днем захисника України
Хід уроку для привітання з Днем захисника України

Пропонується у формі фронтальної роботи провести з дітьми мозковий штурм і записати всі ідеї, які діти пропонують, звертаючи увагу на те, що мета листа є підняти військовослужбовцям настрій та висловити пошану за їх суспільно-значущі дії (див: Державний стандарт. Уникайте прямих та опосередкованих згадок про смерть та поранення.

…педагоги зауважили, що дана технологія – це поєднання на уроці не лише творчості, а й вправляння у написанні листів, закріплення вивченої теми про листи, його структуру.
Мар'яна Т. Якимів, СЗШ №23, м.Львів (2015р.)

Використовуючи ідеї та словосплучення на великих аркушах паперу учні пишуть листа захиснику України, художньо оформлюють його.

Які завдання Державного стандарту України вирішує написання листа захиснику України?

У документі «Державний стандарт початкової освіти» (2018/2019 рр.) вказано:

Освітня галузь: мовно-літературна

Загальні результати навчання: Створює письмові висловлювання
Обов’язкові результати навчання:
-створює невеликі та нескладні за змістом висловлювання, записує їх [2 МОВ 3.1]
-створює висловлювання, записує їх ураховуючи мети та адресата і дотримуючися норм літературної мови [4 МОВ 3.1]

  Освітня галузь: соціальна і здоров’язбережувальна

Загальні результати навчання: Здійснює вибір та отримує задоволення
Обов’язкові результати навчання:
-розпізнає, що приносить задоволення та користь [2 СЗО 3.4]
-обирає діяльність, яка приносить задоволення та користь [4 СЗО 3.4]

 

Освітня галузь: громадянська та історична

Загальні результати навчання: Розповідає про минуле і сучасне
Обов’язкові результати навчання:
-розповідає про себе, свою родину та інших осіб [2 ГІО 4.2]
-виражає різними способами уявлення про… видатних осіб [4 ГІО 4.2]

У документі «Державний стандарт базової і повної загальної освіти» (від 23 листопада 2011р.) вказано:

У документі «Державний стандарт базової середньої освіти» (2020 р.) вказано:

Освітня галузь: мовно-літературна

Загальні результати навчання: Створює письмові висловлювання
Обов’язкові результати навчання:
-створює та самостійно презентує в простий спосіб тексти… на визначену тему [6 МОВ 3.1.2]
Орієнтири для оцінювання:
-створює письмові тексти… зважаючи на мету, адресата, власний життєвий досвід [6 МОВ 3.1.2-1]

 

Освітня галузь: соціальна і здоров’язбережувальна

Загальні результати навчання: Здійснює вибір, що приносить користь і задоволення (радість)
Обов’язкові результати навчання:
-аналізує і визначає різні аспекти способу життя, що приносять користь і задоволення (радість) для повноцінного життя [6 СЗО 3.4.1]
Орієнтири для оцінювання:
-аналізує вибір свій т інших осіб з урахуванням користі і задоволення (радості) для здорового, безпечного життя [6 СЗО 3.4.1-3]

 

Освітня галузь: громадянська та історична

Загальні результати навчання: Осмислює зв’язки між минулим і сучасним громадянсько-політичним життям
Обов’язкові результати навчання:
-описує… сучасне, використовуючи громадянсько-політичні поняття: демократія, свобода, права, право/закон тощо [6 ГІО 6.3.1]
Орієнтири для оцінювання:
-наводить приклади змін у житті суспільства, пов’язаних із різними чинниками [6 ГІО 6.3.1-5]

Разом з дітьми та учнями допоможімо вшанувати та підтримати наших військовослужбовців, відправивши їм листа, в якому ми подякуємо їм за їхню службу й особисту пожертву. Не варто недооцінювати важливість вітання дітей та учнів.

Українська армія заслуговує на нашу підтримку
Українська армія заслуговує на нашу підтримку

Як для учителів, які займаються навчанням дітей, нашим обов'язком є крок за кроком зміцнювати віру захисників та захисниць України, що ми – заради кого вони жертвують своєю особистою безпекою, їх любимо, цінуємо й поважаємо.

автор статті: Оксана А. Винницька-Юсипович

Щира подяка освітянам, які активно долучилися до створення навчальних матеріалів «День захисника та захисниць України»:
Людмила Земба
Мар'яна Т. Якимів, СЗШ №23, м.Львів
Наталя Цюпко, Львівська лінгвістична гімназія, м.Львів
М.Л.Болиновська, ЗСШ №24 ім. М.Конопницької, м.Львів

Матеріали виготовлені в рамках проекту «Вчимося активно» з метою використання в навчальному процесі тематичних методичних матеріалів (Наказ Управління освіти ЛМР від 07.09.2015) та доповнені згідно оновлених Державних стандартів початкової освіти (2018/2019) та Державного стандарту базової середньої освіти (2020).

Лицем до дитини > День захисників і захисниць України > Лист захисникам України

Останнє оновлення на Четвер, 14 жовтня 2021, 20:15