Пишемо лист захиснику України

Ми звертаємося до вихователів та вчителів, щоб разом з дітьми та учнями написати листа захисникам України. Війна в Україні змушує всіх нас переосмислити особисті та суспільні цінності та пріоритети.

На боєздатність і чисельність армії України впливає – чи відчувають військовослужбовці підтримку в суспільстві. Українська армія потребує нашої підтримки!

Пишемо лист захиснику України
Пишемо лист захиснику України

Члени ЗСУ України часто служать далеко від своїх рідних домівок. Коли ми разом з дітьми та учнями у школі під час уроків плануємо написати та відправити листа підтримки, ми сприяємо піднесенню їхнього бойового духу. Листи й особисті вітання – це як подих домашнього тепла для військових. Давайте разом дамо їм це!

Чому важливо писати листи та привітання з Днем захисника України?

Написання листа чи привітання з Днем захисника України – це нагода передати військовій спільноті вістку, що ми цінуємо все те що вони роблять щоб зберегти безпеку в нашій державі. Адже військовослужбовці, які беруть участь у бойових діях, перебувають у складних умовах та небезпечних для їхнього життя ситуаціях. Листами, вітальними листівками, малюнками, віршами… ми надаємо підтримку нашим військовослужбовцям, які щодня жертвують собою заради нас, наших родин і нашого майбутнього.

Наші військовослужбовці, які дислоковані далеко від своїх домівок, повинні бути перконані, що громадяни України цінують їхню службу.

Листом ми передаємо наше бажання підняти їм настрій, даючи їм віру й надію, що хтось про них піклується та усвідомлюємо їхню пожертву, що їхні старання забезпечити нашу свободу й цілісність нашої держави не лишаються поза увагою.

Батьки зауважили, що такий вид допомоги гріє серця наших захисників і водночас робить наших дітей доброзичлчвими, співчутливими і оптимістичними.
Мар'яна Т. Якимів, СЗШ №23, м.Львів (2015р.)

Військовослужбовці говорять, що вони високо цінують листи підтримки – особливо листи від дітей та учнів. І тому учителі, які працюють за принципами «Лицем до дитини», пропонують метод написання листів та вітальних листівок.

Яка мета написання листа захиснику України?

Включаючи написання листа захиснику України в навчання ми повинні найперше поставити собі за мету висловити вдячність та повагу.

Захисники України – це один з символів незалежності України, це військовослужбовці, які захищають кордони України й уможливлюють всім нам життя в спокої і мирі. Тому що їхня робота часто тяжка, виснажлева, брудна й небезпечна, – наші військовослужбовці потребують заохочення.

Висловлюємо вдячність і повагу військовослужбовцям
Висловлюємо вдячність і повагу військовослужбовцям

Учителі, які працюють за принципами «Лицем до дитини» зауважили, що листи краще писати, звертаючись до одного солдата, вояка чи війсковослужбовця, а не до всієї великої групи. Пропонуємо використовувати наступні звернення:

 • Шановний герою!
 • Вітаю захисника України!
 • Любий український герою!
 • Шановний патріоте України!
 • Дорогий мій захиснику!
 • Шановний вояче!

Нещодавно нашим учням випала нагода стати учасниками Всеукраїнської акції «Напиши листа солдату»… Участь в акції викликала у серцях наших гімназистів бухливу хвилю емоцій. Адже тепер, в світлі останніх подій, кожен з нас розуміє по-іншому звичні слова: «жити в мирі» та «мирне небо над головою». У своєму прагненні наші учні є однодумцями… Написання листів нашим воїнам-захисникам стало джерелом натхнення та поштовхом до творчості.
Наталя Цюпко, Львівська лінгвістична гімназія (2015р.)

Пишучи листа нам необхідно заохочувати дітей та учнів висловлювати вдячність, включаючи виключно позитивні новини та повідомлення. Будьмо ласкаві і використовуймо бадьорі слова, щоб підтримати військовослужбовців – захисників України.

Пропонуємо використати наступні фрази:

 • Спасибі, що Ви забезпечуєте нашу безпеку.
 • Дякую за Вашу службу.
 • Ми думаємо про Вас.
 • Ми згадуємо Вас у молитвах.
 • Ми пишаємося Вами.
 • Знайте, що я про Вас не забуваю.

Пам'ятаймо і у розмові з дітьми підкреслюймо, що лист має бути оптимістичним і позитивним. Досвід показує, що військовослужбовці, які дислоковані в зонах боєвих дій щоденно зустрічаються з пораненнями, нервовими розладами та смертю. Пишучи їм листи зайвим є їм про це нагадувати. У листах не обговорюймо смерть або вбивства. Уникаймо політичних тем. Натомість використовуймо слова поваги та слова дружби.

Пропонуємо запозичити наступні висловлювання:

 • Дякую.
 • Ви для мене герой!
 • Я Вас люблю!
 • Думаю про Вас.

В той сам час підтримуймо дітей та учнів у їхній творчості. Заохочуймо їх малювати, рисувати, розповідати про себе, даючи зрозуміти адресатам, захисникам України, що служба війсоковослужбовця не залишається непоміченою.

Оптимістичні та яскраві листи
Оптимістичні та яскраві листи

Наступні ввідні словосполучення можуть спонукати дітей та учнів до роздумів і цікавих та змістовних листів:

 • Сьогодні я/ми….
 • В класі я/ми….
 • У нашій школі….
 • У нашому місті….

Запитайте себе: Чи викличе цей лист усмішку? Чи підніме цей лист настрій? Якщо відповідь є «так», тоді до листа долучіть своє ПІБ (прізвище, ім'я, по-батькові) та адресу школи й надішліть поштою в найближчу військову частину, або передайте на місця дислокації військовослужбовців через місцевих волонтерів.

УВАГА: Картки, листи і малюнки не повинні містити блискіток, які можуть ускладнити проблеми ранених військовослужбовців.

Який хід уроку написання листа?

Учитель української мови та читання СЗШ №24 ім.М.Конопницької у м.Львові, М.Л.Болиновська пропонує технології навчання, які використовують інноваційне навчання у поєднанні з традиційними прийомами навчання. Урок написання листа захиснику України розпочинається фронтальною діяльністю – мозковим штурмом, а тоді переходить в індивідуальну діяльність написання листів.

Заняття може відбуватися на уроці Української мови або у 3-ому чи 4-ому класі на уроці Суспільствознавства. Можна також використати технологію інтегрованого навчання використовуючи 2 уроки й інтегруючи Українську мову й Суспільствознавство.

Для такого уроку слід виготовити п'ять великих аркушів паперу і на кожному зверху написати заголовок:

 • 1.Вітання
 • 2.Розповідь
 • 3.Подяка
 • 4.Побажання
 • 5.Прощання

Хід уроку для привітання з Днем захисника України
Хід уроку для привітання з Днем захисника України

Пропонується у формі фронтальної роботи провести з дітьми мозковий штурм і записати всі ідеї, які діти пропонують, звертаючи увагу на те, що мета листа є підняти військовослужбовцям настрій та висловити пошану за їх суспільно-значущі дії (див: Державний стандарт. Уникайте прямих та опосередкованих згадок про смерть та поранення.

…педагоги зауважили, що дана технологія – це поєднання на уроці не лише творчості, а й вправляння у написанні листів, закріплення вивченої теми про листи, його структуру.
Мар'яна Т. Якимів, СЗШ №23, м.Львів (2015р.)

Використовуючи ідеї та словосплучення на великих аркушах паперу учні пишуть листа захиснику України, художньо оформлюють його.

Які завдання Державного стандарту України вирішує написання листа захиснику України?

У документі «Державний стандарт початкової загальної освіти» (від 20 квітня 2011р.) вказано:

Освітня галузь «Мови і літератури», Мовна лінія
Зміст: Текст. Будова тексту
Знання: *основні ознаки тексту, його будови
Вміння: *застосовувати здобуті знання про текст у процесі власних висловлювань

 

Освітня галузь «Мови і літератури», Соціокультурна лінія
Зміст: Соціальні ролі
Знання: *державні символи
Вміння: *встановлювати елементарні комунікативні контакти під час виконання тих чи інших соціальний ролей у різних життєвих ситуаціях

 

Освітня галузь «Суспільствознавство»
Зміст: Людина в суспільстві
Вміння: *бережливо і шанобливо ставитися до результатів людської праці

У документі «Державний стандарт базової і повної загальної освіти» (від 23 листопада 2011р.) вказано:

Освітня галузь «Мови і літератури», Мовленнєва лінія
Зміст: Письмо. Побудова письмових текстів… різних типів, стилів і жанрів мовлення
Вміння: *самостійно створювати письмові тексти, висловлювати в них власну думку про… ситуацію…

 

Освітня галузь «Мови і літератури», Соціокультурна лінія
Зміст: …свята… суспільно-політичні події…
Вміння: *використовувати… знання, здобуті під час вивчення інших предметів, у власному мовленню
Вміння: *дотримуватися правил мовленнєвої поведінки відповідно до загальнолюдських норм і специфік національної культури

 

Освітня галузь «Суспільствознавство», суспільнознавчий компонент
Зміст: Цінності в житті людини і суспільства
Вміння: *оцінювати вчинки інших людей з погляду їх суспільної значущості

Разом з дітьми та учнями допоможімо вшанувати та підтримати наших військовослужбовців, відправивши їм листа, в якому ми подякуємо їм за їхню службу й особисту пожертву. Не варто недооцінювати важливість вітання дітей та учнів.

Українська армія заслуговує на нашу підтримку
Українська армія заслуговує на нашу підтримку

Як для учителів, які займаються навчанням дітей, нашим обов'язком є крок за кроком зміцнювати віру захисників України, що ми – заради кого вони жертвують своєю особистою безпекою, їх любимо, цінуємо й поважаємо.

Щира подяка за допомогу у підготовці статті: Людмила Земба, Оля Пилипишин-Туз, Мирон Юсипович
Текст: Оксана А. Винницька-Юсипович

Матеріали виготовлені в рамках проекту «Вчимося активно» з метою використання в навчальному процесі тематичних методичних матеріалів (Наказ Управління освіти ЛМР від 07.09.2015).

Лицем до дитини > День захисника України > Лист захиснику України

Останнє оновлення на П'ятниця, 07 жовтня 2016, 15:10
 


Шаблони листів захиснику України
Шаблони листів захиснику України 1

Шаблони листів захиснику України 2

Шаблони листів захиснику України 3

Шаблони листів захиснику України 4

Шаблони листів захиснику України 5
Завантажити у форматі DOC
Завантажити у форматі PDF


Кола структурування ідей
Кола структурування ідей
Завантажити у форматі DOC
Завантажити у форматі PDF


Державний стандарт початкової освіти
Державний стандарт початкової освіти
Завантажити у форматі DOC
Завантажити у форматі PDF