Як провести День Злуки 1919 у садках і школах?

1918 та 1919 роки – це історичні роки в Україні!

22 січня ми почуємо від дітей та учнів: Яке сьогодні свято? У відповідь ми їм скажемо: Сьогодні День Злуки і День Соборності України.

Інноваційні технології в початковій школі у НУШ передбачають проведення тематичних днів. Тематичні дні – це коли впродовж усього дня всі навчальні предмети інтегровані одною темою. Нова українська школа початкова освіта пропонує, щоб такі дні були активними та творчими.

Коли ми шукаємо як відзначити свято Дня Злуки – особливо коли йде мова про дітей в садочках та учнів початкової школи, нам знадобляться інтерактивні технології. На цій сторінці НУШ матеріали для вчителя – як провести живий ланцюг у навчальних закладах.

Новітні технології і День Злуки 1919

День Злуки у школі
День Злуки у школі

Яке це свято «День Злуки»?

День Злуки 1919 – це свято, яке відзначається 22 січня. В цей історичний день українські західні, центральні та східні землі були з'єднані в одну єдину державу. В той самий день, 22 січня, але на рік раніше у 1918р., було проголошено самостійну й незалежну Українську Народну Республіку (УНР).

Злука УНР і ЗУНР – 22 січня 1919р
Злука УНР і ЗУНР – 22 січня 1919р

Акт Злуки було урочисто проголошено Універсалом 22 січня 1919р. у Києві на Софійській площі. В Універсалі прописані такі слова (зберігається історичний правопис):

Однині во єдино зливаються століттям одірвані одна від одної частини єдиної України – Західно-Українська Народня Республіка (Галичина, Буковина, і Угорська Україна) і Наддніпрянська Велика Україна.
Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умірали кращі сини України.
Однині є єдина незалежна Українська Народня Республіка.

Яка історія створення живого ланцюга в День Злуки?

В Україні вперше зорганізовано живий ланцюг єднання 21 січня 1990р. – в переддень історичної дати Дня Соборності й Державності України (22 січня 1918 р.).

Чому в переддень 21 січня, а не в самий день 22 січня? А тому, що у 1990р. Україна ще входила в склад СРСР (Союз Радянських Соціалістичних Республік), й незалежність, соборність та державність України не були частиною державної політики цієї імперії. День 21 січня 1990р. припадав на неділю, на вихідний день, і організатори вважали, що це буде кращою запорукою успішності. І – не помилилися. За різними даними, участь у створені «живого ланцюга» у 1990р. взяло від 1 до 5 мільйонів людей.

Живий ланцюг мав на меті об'єднати людей різних регіонів України. Люди трималися за руки, щоб створити людський (живий) ланцюг на трасах від Івано-Франківська, через Львів та до Києва.

Живий ланцюг 1990р.
Живий ланцюг 1990р.

Акцію «Живий ланцюг» тоді називали «Українською хвилею». Докладно про ці події можна прочитати в інтерв'ю (відкриється нове вікно) з одним з організаторів та тодішним головою львівського комітету Руху – Богданом Андрусівим.

Сьогодні в багатьох садках і школах у День Соборності та День Злуки створюють живі ланцюги за співучастю дітей, учнів, вителів та батьків.

Як провести живий ланцюг єдності у навчальних закладах?

Останніми роками учителі почали активно використовувати інтерактивні та новітні технології у садках та школах.

З досвіду роботи можна стверджувати, що дітям та учням дуже подобається братися за руки та об'єднатися цілим садком чи школою в один живий ланцюг. Проте, якщо проводити живий ланцюг у День Злуки 1919 (22 січня) з дітьми садочків та учнями початковий та базових класів школи, необхідно взяти як історичні так і сучасні події та виклики, в яких проживають наші діти та учні.

Пропонуємо наступні інноваційні технології з досвіду роботи вихователів та вчителів, які працюють за принципами «Лицем до дитини».

У ПШ «Світанок» у Львові учні кожного класу утворюють ланцюжок єдності. Проведення живого ланцюжка – це завершальний етап (підсумок) різноманітньої проведеної роботи протягом тематичного дня «День Злуки». В кінці навчального дня всі класи об’єднюються в один спільний ланцюг. Учні у ланцюжку по черзі виголошують гасла: «Україна – єдина!», «Разом – ми сила!», «Слава Україні».

Учні утворюють живий ланцюг єдності.
Учні утворюють живий ланцюг єдності.

У ДНЗ№105 у м.Львові вихователі ставлять собі за мету: «А давайте і ми сьогодні з вами утворимо живий ланцюг і об’єднаємо всі групи нашого садка.» Для цього діти разом з вихователями готують синьо-жовті прапорці, надувають синьо-жовті кульки й вмачають свої долоньки у синьо-жовту фарбу, щоб зробити відбиток на великому аркуші паперу.

Після завершення роботи, разом з дітьми інших груп утвоюємо живий ланцюг – від групи до групи. До дітей приєднуються і інші працівники содачка, а також батьки (за бажанням). Музичний керівник добирає музику з українськими маршовими піснями. Коли всі готові – звучить гімн України.
Лідія Настасяк, вихователь ДНЗ №105, м.Львів, 2018 р.

Діти утворюють живий ланцюг єдності.
Діти утворюють живий ланцюг єдності.

Які можна ще створити ланцюги єдності?

Малим дітям, які ще не спроможні зрозуміти поняття історичного часу, потрібно більше звертати увагу на сучасні проблеми та виклики, з якими вони та їхні батьки зустрічаються. Тому, основною ідеєю живого ланцюга у День Злуки 1919 (22 січня) є:

Ми різні – але, ми єдині.

Окрім живого ланцюга можна з учнями створити паперові ланцюги, які розвішуємо в класі, в коридорі, в кабінеті директора… Ланцюг створюємо з синьо-жовтих смужок. На кожній смужці кожен учень записує (на вибір вчителя):

  • місто України
  • місто світу, де проживають українці
  • місто / область / регіон, з яких походять бабусі та дідусі
  • місто України, які відвідали / в яких перебували

Учитель пропонує одну тему з вище наведеного переліку або іншу, залежно від зацікавлень та спроможностей учнів.

Учні ПШ «Світанок» утворюють ланцюг єдності.
Учні ПШ «Світанок» утворюють ланцюг єдності.

Сьогодні єдність України включає повернення східних земель та Крим у єдину державу. Пропонуємо написане вчителем початкових класів Наталією Яйко сучасне оповідання. Текст надається для прочитання вчителем у молодших класах або для самостійного читання у старших класах.

Як провести флешмоб на День Злуки?

У 2016р. був запущений флешмоб #УкраїнаЄдина (відкриється нове вікно), підтриманий Світовим Конґресом Українських Молодіжних Організацій (СКУМО), до якого долучилися українські громадські діячі та політики й українці з цілого світу.

#УкраїнаЄдина
#УкраїнаЄдина

Які ще цікаві відзначення в День Злуки?

17 січня 2019р. до 100-річчя відзначення єдності українських земель Національний Банк України (НБУ) випустив пам'ятну монету.

Пам'ятна монета НБУкраїни – 17 січня 2019р.
Пам'ятна монета НБУкраїни – 17 січня 2019р.

автори:
Ліда Андрушко, директор ПШ «Світанок», м.Львів
Зеня Гірка, вихователь-методист ДНЗ №105, м.Львів
Наталія Яйко, учитель ЗОШ №27, м.Львів
Оксана А.Винницька-Юсипович

Продовження теми:

Лицем до дитини > День Соборності України > День Злуки

Останнє оновлення на Четвер, 20 лютого 2020, 20:55