Дитячий садок: Групова діяльність – цікава форма для заняття

Коли у дитячому садку під час заняття частина дітей самостійно займається певним видом роботи – відбувається групова форма діяльності.

Існують різні варіянти групової діяльності на занятті в дитячому садку залежно від мети, яку Ти, як вихователь, собі поставила:

  • закріпленя нових понять, чи нових навичок
  • розвиток вмінь використовувати новий матеріал
  • творче застосування набутих знань або вмінь.

Вихователі, які працюють за принципами «Лицем до дитини» здебільша використовують групову форму діяльності декілька разів протягом дня:

  • зранку, відразу після вкладу вихователя, який відбувається у формі фронтальної діяльності
  • під час діяльності у кутках чи центрах у групі
  • під час прогулянки надворі.

Групова діяльність під час заняття
Групова діяльність під час заняття

Навіть дуже маленькі діти можуть стати незалежними в своєму навчанні. Якщо в ранньому дитинстві та дошкільному віці у дитячому садку правильно провести організацію навчання, включаючи різні види групової діяльності, є більша ймовірність, що дитина згодом стане:

  • автономним та успішним учнем
  • вдумливим та творчим громадянином.

«Вияв групою» – одна з форм на занятті у дитячому садку

Вихователі, які працюють за принципами «Лицем до дитини» починають заняття у дитячому садку з вкладу вихователя. Опісля діти діляться на маленькі групки по 2 – 4 дітей у залежності від запланованої форми роботи. Цей етап заняття називається «вияв групою».

«Вияв групою» зазвичай триває 8 – 12 хвилин враховуючи вік дітей.

Матеріали, які поміщені у правій колонці цієї сторінки, створені для використання під час вияву групою. Це різноманітні форми групової діляьності, мета яких є закріплення нових понять чи навичок на занятті у дитячому садку.

Під час «вияву групою», Ти повинна половину свого часу (50%) слухати дітей та спостерігати за ними. Старайся поменше говорити, запитувати, коментувати.

Які є переваги для вихователя дитячого садка, коли на занятті запланована групова діяльність?

Коли у сучасній Україні дитячий садок надає перевагу груповій та індивідуальній формам діяльності то, під час заняття, відбуваються великі зміни.

Практична діяльність, а «вияв групою» – це завжди форма практичної діяльності, заохочує дітей:

  • зосереджує їхню увагу
  • спонукає їх розвивати навички для вирішення проблем
  • надає можливість практично застосувати нові знання.

Для всебічного розвитку дитині необхідно працювати як з дорослими (вихователями, батьками, няньками…) так і самостійно. Коли діти займаються у малих групах, Тобі надається час на роботу з конкретними дітьми над конкретними індивідуальними потребами.

Групова діяльність надає Тобі, як вихователю можливість:

  • змістити центр уваги від Тебе (вихователя) на дитину
  • пересуватися по груповій кімнаті
  • по-справжньому прислухатися до дитячих розмов
  • спостерігати за розумовим розвитком дітей
  • перевіряти якість вияву групи.
  • виявити, – що діти завсвоїли неправильно.

Робота в малих групах у дитячому садку
Робота в малих групах у дитячому садку

Робота в малих групах при «вияві групи» на заняттях в дитячому садку корисна як для педагога так і для дитини. Дошкільнята, які активно займаються з однолітками, навчаються більш конкретним чином.

Чому використання групової діяльності – найкраща технологія для заняття у дитячому садку?

Традиційні заняття у радянському дитячому садку складалися з різноманітних видів фронтальної роботи. Вихователь говорив безперестанку, зупиняючись лише тоді, коли запитував щось у дітей. Сьогодні можна спостерегти, як часто традиційний вихователь не зупиняється навіть коли говорять діти – натомість говорить разом з ними.

Пам'ятай – така форма роботи сковує та закомплексовує дітей.

Джулі Райнер Данґел (Julie Rainer Dangel) та Тонія Рене Дурден (Tonia Renee Durden) у 2010р. проводячи спостереження у групах дитячих садків, ствердили, що коли діти самостійно ініціюють розмову, вони часто висловлюють повні думки, використовуючи для цього фрази та речення. Натомість, спостереження садочкових груп вказало, що коли діти відповідають на запитання вихователів, вони зазвичай використовують окремі слова, а не речення.

Співпрація дітей під час вияву групою забезпечує можливості

  • для обміну думками
  • дізнатися, як інші думають і реагують на проблеми
  • розвивати повноцінне усне мовлення для вираження потреб і бажань.

Ще у 2005р. Рене Гейз (Renee Hayes) та Юджін Матусов (Eugene Matusov) спостерегли, що діти, як правило, беруть активну участь у бесідах:

  • які вони ініціюють
  • які мають відношення до них
  • які пропонуюють взаємний обмін.

Самостійна групова форма діяльності
Самостійна групова форма діяльності

На противагу традиційній фронтальній діяльності, групова форма роботи без постійного керування та втручання вихователя:

*дає дитині більше можливостей говорити *надає дитині можливість спілкуватися з різними дітьми групи *вчить дитину вести однолітків й бути веденим ними.

Тому, дитячий садок у сучасній Україні, в якому вихователі дотримуються принципів «Лицем до дитини», надає перевагу груповій формі діяльності на заняттях з дітьми. Приєднуйся!

Дитячий садок та «підводні камені» – як їх уникнути під час заняття?

Під час групового заняття у приміщенях дитячого садка може стати дуже галасливо. Це нормально до тих пір, поки діти не верещать, бо не чують один одного. Якщо діти починають кричати, Ти можеш втратити контроль над групою, що може призвести до небажаних наслідків.

Не піднімай тон голосу та не кричи на дітей, щоб привернути на себе увагу та зупинити групову діяльність. Діти будуть просто наслідувати Тебе та кричати ще голосніше від Тебе.

Заняття у дитячому садку
Заняття у дитячому садку

Щоб діти знали коли зупинитися, попередньо узгідни сигнал – наприклад:

  • піднімаючи одну руку в повітря і поклавши другу руку на вуста
  • плескаючи долонями до певного ритму
  • швидке виключення – включення – виключення стельових світильників.

Щоб заспокоїти дитину чи групу дітей, яка, поринувши в роботу, починає заважати іншим:

  • поклади руку на плече дитини, що, як правило, заспокоїть її
  • перемісти групи в різних куточках кімнати, щоб діти могли краще чути один-одного
  • похвали групу дітей дуже спокійним тоном голосу
  • час від часу застосуй наперід встановлений сигнал та опісля нехай діти продовжать вияв групою, як раніше.

Чому так важливо заохочувати батьків приводити дітей у дитячий садок на заняття?

Коли дитина вперше приходить до структурованої освітньої установи (у дитячий садок), однією з цілей вихователя є допомогти дитині перейти від еґоїстичної самосвідомості до поінформованості про інших. На цьому етапі дитячого розвитку вихователі перейняті тим, щоб дитина навчилася:

  • ділитися з іншими
  • чергуватися в грі
  • виявляти турботливість супроти інших.

«Вияв групою» у дитячому садку може сприяти дитячим позитивним почуттям по відношеню до садка, вихователів і однолітків. Ці почуття вибудовують базу для подальших успіхів у школі.

«Вияв групою» у дитячому садку
«Вияв групою» у дитячому садку

Структурована діяльність у формі короткострокової групової діяльності, яка заохочує співпрацю, може допомогти осягнути цих результатів. Науково-дослідна робота беззаперечно підтверджує, що коли діти активно задіяні у спільній діяльності, вони вироблять дружні відносини з своїми однолітками.

Які вимоги у дитячому садку України до занять?

У «Базовому компоненті дошкільної освіти» України вказується, що дитина:

«Відрізняє гру вдвох від гри групою, знає переваги кожної. Розуміє, що за бажанням може вийти з групової гри. Здатна керуватися не лише особистими, а й груповими інтересами. Розуміє, що в спільній діяльності кожний у чомусь себе обмежує, усвідомлює своє право домагатися виконання виправданих вимог. Цінує і намагається зберегти прихильне ставлення до себе інших.»

Базовий компонент дошкільної освіти, Сфера життєдіяльності: «Я – сам», Змістова лінія: «Соціальне Я»,Зміст освіти: «Позиція у спілкуванні з людьми, які поряд», Групова взаємодія.

«Орієнтується в основних моральних цінностях і вимогах, приймає їх, керується ними у своїх вчинках. Легко включається в життя групи, опановує типові для неї норми, здатна функціонувати, вміє відстоювати власні інтереси.» Базовий компонент дошкільної освіти, Сфера життєдіяльності: «Я – сам», Змістова лінія: «Соціальне Я», Зміст освіти: «Соціалізація».

Автор: Оксана А. Винницька

«Лицем до дитини» > заняття в ДНЗ > дитячий садок заняття

Останнє оновлення на Неділя, 03 листопада 2013, 16:19
 


«Кольорові повітряні кульки – Вияв групою»
Кольорові повітряні кульки – Вияв групою 1 Кольорові повітряні кульки – Вияв групою 2 Кольорові повітряні кульки – Вияв групою 3 Кольорові повітряні кульки – Вияв групою 4 Кольорові повітряні кульки – Вияв групою 5 Кольорові повітряні кульки – Вияв групою 6 Кольорові повітряні кульки – Вияв групою 7

Завантажити у форматі DOC

Завантажити у форматі PDF


«Глиняний свищик – Вияв групою»
Глиняний свищик – Вияв групою 1 Глиняний свищик – Вияв групою 2 Глиняний свищик – Вияв групою 3 Глиняний свищик – Вияв групою 4 Глиняний свищик – Вияв групою 5 Глиняний свищик – Вияв групою 6 Глиняний свищик – Вияв групою 7

Завантажити у форматі DOC

Завантажити у форматі PDF