Квітка незабудька – не забудь про Голодомор 32 – 33 років в Україні

Ми заохочуємо всіх вихователів ДНЗ та вчителів шкіл України вшанувати пам'ять жертв Голодомору 32 – 33 років – геноцид українського народу – використовуючи квітку незабудьку.

Квітка незабудька
Квітка незабудька

Квітка незабудька з паперу – значок пам'яті Голодомору

Під час тематичного дня вшановування пам'яті жертв Голодомору 32 – 33 років змайструймо з дітьми паперові незабудьки.

Квітка незабудька з паперу
Квітка незабудька з паперу

Рекомендуємо квітки незабудьки майструвати з цупкого синього та жовтого паперів. Якщо нема цупкого, – будь який папір або тканина, інший природний чи синтетичний матеріал підійдуть для виготовлення незабудьки – пам'яті.

Шаблони квітки незабудьки, подані нище, є загально доступні для використання всіма бажаючими. Будь-яке комерційне використання символу не припускається й не дозволяється.

Квітка незабудька – опис

Незабудька – це маленька дрібненька тендітна квітка з синьо-голубими пелюстками та жовтою серединкою.

Незабудька – це квітка, яка подібно зветься в багатьох народах світу:

 • англійська – forget-me-not
 • фрацузька – ne m'oubliez pas
 • німецька – Vergissmeinnicht
 • нідерладська – Vergeet-mij-nietje
 • польська – niezapominajka
 • російська – незабудка

Учні роздають перехожим незабудьку-пам'яті
Учні роздають перехожим незабудьку-пам'яті

Сьогодні квітка незабудька використовується, як символ пам'яті жертв Голодомору 1932 – 1933 років в Україні з дітьми садочкового віку, початкових та середніх класів. Вона нагадує нам і нашим дітям, що ми не маємо права забути мільйонів жертв Голодомору.

Як застосовувати квітку-незабудьку у класі?

Ми, вихователі та вчителі, які працюють за принципами «Лицем до дитини», пропонуємо, щоб кожна дитина змайстрували 4 – 5 паперових незабудьок. Кожен учень нехай:

 • одну паперову незабудьку прикріпить собі,
 • другу – понесе додому,
 • третю – прикріпить на шкільне «Панно пам'яті про Голодомор»,
 • четверту та п'яту – подарує знайомим.

Олена Гальвіцька, методист Навччально-методичного центру освіти (НМЦО) м.Львова та вчитель ЗШ №24 ім. М. Конопницької описує, як вона використала незабудьку-пам'яті у своєму класі:

“Ця тема для другокласників виявилася маловідомою (те, що говорилося у 1 класі, вже забулося), але була для дітей дуже важливою, цікавою та потрібною – це відзначили самі діти…”

Діти чіпляють незабудьки-пам'яті до мапи скорботи
Діти чіпляють незабудьки-пам'яті до мапи скорботи

Вчитель “…попросила дітей зробити по 4 незабудки у синьо-жовтих барвах…попросила дітей обмінятися своїми незабудками і продовжити речення «Не забудь.......». Другу квіточку діти почепили на нашу мапу скорботи, третю – на шкільне панно, а четверту мали подарувати найближчій та найдорожчій людині.”

Що означає квітка-незабудька?

Квітка незабудька складається з двох кольорів – синього й жовтого – кольорів вільної та незалежної України. Під час репресій кінця 1920их та початку 1930их років Сталін та, разом з ним радянська (сов'єтська) верхівка, хотіли зламати дух українського народу, знищити українців як нарід.

Синьо-жовта квітка незабудька
Синьо-жовта квітка незабудька

Тому синьо-жовті кольори квітки незабудьки дуже символічні та відповідні для вшанування жертв сталінської політики, яка призвела до мільйонних жертв Голодомору 1932-1933.

Незабудька чи незабудка?

Слово «незабудька» – українське слово і походить від виразу «не забудь». У нашому випадку вона нагадує нам – не забувати жертв, які загинули на територіїї України зимою 1932 – 1933 років штучно створеною голодною смертю.

Не забудь!
Не забудь!

Натомість слово «незабудка», яке сьогодні широко використовується в Україні, – це русизм, який був запроваджений в українську мову УРСР у пізніх 1960их. В діаспорі незабудька так і лишилася пом'якшеною.

Тендітна блакитно-жовта квітка кличе нас: Не забудь! Не забудь! жертв страшного Голодомору 1932 – 1933 років в Україні.

Історія квітки незабудьки, як символа Голодомору

Знак квітки незабудьки, як символа пам'яті жертв Голодомору, розроблений у 1986 році учителями цілоденної школи св.Софії в Миссиссаґа в Канаді. Це були часи, коли влада Радянського Союзу активно заперечувала мільйони жертв, замучених штучно створеним голодом на території України зимою 1932 – 1933рр.

Україна пам'ятає – Світ визнає
Україна пам'ятає – Світ визнає

Але в 1986р. у діаспорі, а особливо в Канаді та США, пам'ять про Голодомор зберігалася, а інформація про події, замовчування правди та жертви – поширювалася.

У 1986р. у цілоденній школі св.Софії в Миссиссаґа директором була Надія Луців. У школі навчалося приблизно 500 дітей віку від середньої групи дитячого садка до восьмого класу. Учителі цієї державної школи в Канаді постановили щорічно відзначати разом з дітьми пам'ять жертв Голодомору, який в той час називали Великим Голодом (The Great Famine).

Навчальних матеріалів для молодших школярів про цю страшну тему взагалі не було. Оскільки тема виявилася дуже складною для донесення до дітей, учителі вважали за доцільне використати символи, які були б більше доступні дітям молодшого та середнього шкільного віку. Знак, який кожна дитина в школі отримала оформили Іванна Борткевич (Yvonne Bortkiewicz) та Влад Ружило (Vlad Ruzylo).

Значок в пам'ять жертв Голодомору (1986р.)
Значок в пам'ять жертв Голодомору (1986р.)

Згодом на початку 1990их років в незалежній Україні проводилися курси, під час яких учителі Канади ділилися досвідом з учителями України. Голодомор та події 1930их років були в той час мало відомі в Ураїні. Мірка Вербови-Онух та Галина Дитиняк порадили використати квітку незабудьку у роботі з дітьми початкових класів для вшанування пам'яті жертв Голодомору.

Сучасне використання квітки-незабудьки, як символа пам'яті Голодомору

У 2011-2012 н.р. в.о. начальника управління освіти м.Львова Катерина Гороховська запропонувала незабудьку-пам'яті всім школам міста. В наступному році акція поширилася на Львівську область.

У 2015р. з ініціативи співробітника Національного музею «Меморіал жертв Голодомору» Ярослави Музиченко, символ незабудьки – пам'яті поширився по різних куточках України.

У 2016р. Міністер міжнародної торгівлі і член Парламенту Канади Христя Фріланд (Chrystia Freeland) використала незабудьку-пам'яті у своєму твіттері в День пам'яті жертв Голодомору.

Твіттер Христі Фріланд – Член Парламенту Канади (2016)
Твіттер Христі Фріланд – Член Парламенту Канади (2016)

Завдання Державного стандарту України й квітка незабудька?

У документі «Базовий компонент дошкільної освіти» (від 4 травня 2012р.) вказано:
Інваріантна складова
Освітня лінія: «Дитина у світі культури»
Освітня галузь: «Світ мистецтва», Художньо-продуктивна діяльність
Результати: володіє тенічними прийомами роботи з різними матеріалами

У документі «Державний стандарт початкової загальної освіти» (від 20 квітня 2011р.) вказано:
Державні вимоги до рівня загальноосвітньої підготовки учнів
Освітня галузь «Технології», Ручні техніки обробки матеріалів
Зміст: Площинні (аплікація… витинанка)
Вміння: виконувати аплікацію з паперу, тканини, інших природніх, синтетичних матеріалів.

У документі «Державний стандарт базової і повної загальної освіти» (від 23 листопада 2011р.) вказано: Державні вимоги до рівня загальноосвітньої підготовки учнів
Освітня галузь «Технології», Технологічний компонент
Зміст: Проектування
Вміння: виконувати елементи художнього конструювання за графічним зображенням або власним задумом

Вимоги Державного стандарту освіти України (2017)

Проводячи тематичний день у школі вчитель мусить надати дітям та учням можливість розвинути компетентності передбачені «Державним стандартом початкової загальної середньої освіти» (2017).

Наскрізні вміння: Презентую погляду та виступаю публічно – Готую презентацію або ілюстрацію за запропонованими інструкціями чи шаблоном.

Загально очікувані результати (ЗОР):

 • Моделюю, конструюю виріб із готових елементів із допомогою дорослих. Виготовляю та оздоблюю вирід із допомогою дорослих. [ 2 ТЕО 1.4]
 • Моделюю, конструюю, виготовляю та оздоблюю виріб знайомими мені технологіями [4 ТЕО 1.4]

Текст: Оксана А. Винницька-Юсипович

Лицем до дитини > Дітям про Голодомор > Квітка незабудька

Останнє оновлення на Неділя, 16 лютого 2020, 17:18