Вірші про Голодомор 32 – 33 років в Україні

Якщо внести в пошукові системи всесвітньої мережі ключеві слова вірші про Голодомор, то можна знайти дуже багато матеріалу. Більшість таких віршів – це вірші українських письменників, написані за роки незалежності України, які вшановують память невинних жертв та намагаються надати сенс поняттю – що таке геноцид українського народу.

Вірші про Голодомор у початковій школі
Вірші про Голодомор у початковій школі

Вихователям та вчителям початкових класів до таких віршів, як матеріалу на уроки чи для сценаріїв в День пам'яті жертв Голодомору, необхідно ставитися з дуже великим упередженням.

Чому? Бо, на жаль, дуже часто такі вірші взагалі не відповідають навчально-виховним потребам вчителів початкових класів. Але ще важливіше, що дуже часто такі вірші не відповідають психологічним характеристикам та розумовим спроможностям дітей віку початкових класів.

Але ще страшніше, що неупереджене використання таких віршів з дітьми молодшого та середнього шкільного віку може завдати більше шкоди, навіть травм, ніж принести добра.

Як насправді використовують у школі вірші про Голодомор?

Багато вчителів і заступників директорів шукають вірші для того, щоб укласти сценарій до Дня пам'яті жертв Голодомору. Відібравши відповідні, на їхню думку, вірші, вони їх роздруковують і передають батькам дошкільнят і учням початкової та середньої школи для вивчення напам'ять. Діти та учні виголошують ці вірші під час урочистої лінійки.

Лінійка до Дня пам'яті жертв Голодомору
Лінійка до Дня пам'яті жертв Голодомору

Мета такого вивчення віршів про Голодомор – виголосити їх перед однокласниками, учнями, вчителями та запрошеними гостями. Згодом відео та фото матеріал проведених урочистостей поміщуються на ВІМ сторінку школи та розповсюджується в соціальних мережах.

Захід проведено! Фотозвіт зроблений! Доручення виконано!

І в тому криється вся проблема.

Якщо мета, яку ми, як вчителі собі ставимо – підготувати сценарій та провести урочистий захід до Дня пам'яті жертв Голодомору, то нам необхідно переглянути наші пріоритети та переосмислити – як і для чого ми взагалі працюємо з дітьми? Адже ж проведення акції чи заходу – це не освітня мета. Ввесь досвід набутий дитиною в межах школи і на позашкільних заняттях мусить відповідати обгрунтованій навчально-виховній меті.

День пам'яті жертв Голодомору
День пам'яті жертв Голодомору

Вчителі, які працюють за принципами «Лицем до дитини», мають інше бачення – чому, як і які вірші використовувати з дітьми, коли ми проводимо тематичний день, вшановуючи пам'ять жертв Голодомору.

Якщо ми розглянемо загальнодоступні вірші про Голодомор, ми, на жаль, зробимо висновок, що велике число з них зосереджуються на жахливих емоційних переживаннях жорстокого 1932-33 зимового періоду. Можливо, написавши вірша, в авторів та поетів була необхідність пройти через обряд очищення. І, можливо, нам варто надати можливість написання віршів про Голодомор – але старшокласникам, а не учнями початкової школи.

Вірші про Голодомор для класів основної школи
Вірші про Голодомор для класів основної школи

Як вчителі початкових класів, ми розуміємо, що всі тексти, які ми даємо дітям читати чи заучувати напам'ять, не можуть у дітей викликати страхів, неспокій чи тривогу. Яскраві описи тривожних очей, голодних злиднів чи вмираючих людей не мають місця на уроках, лінійках чи урочистих поминаннях, де є діти.

Діти віку початкових класів не мають добре розвинутого поняття часу і не можуть в повній мірі зрозуміти, що події Голодомору відбулися давно – перед народженням їхніх бабусь і дідусів.

З іншого боку, від дітей віку початкових класів можна очікувати розуміння понять голоду та жорстокості – як негативних характеристик. Проте пам'ять про жертв Голодомору повинна спонукати нас бути добрішими, більш чуйними та такими, що реагують на потреби інших.

Більшість віршів, написаних на тему Голодомору 32-33 років, не є придатним матеріалом для читання, а тим більше для заучування напам'ять молодшими школярама. Більш того, у виборі того, що ми подаємо й чим ми займаємося з дітьми, ми не маємо права посилювати травму.

Чи посилюють вірші про Голодомор дитячу травму?

В Україні ми живемо в суспільстві, яке не тільки накопичує наслідки травм, пов'язаних з сучасними подіями, але ще й мусить подолати наслідки історичної травми. Колективна пам'ять про Голодомор є частиною цієї травми.

Вірші про Голодомор для дітей
Вірші про Голодомор для дітей

При роботі з цією історичною травмою, при відборі матеріалів для читання, при плануванні індивідуальних, групових та фронтальних форм роботи, які відповідатимуть психологічним характеристикам молодших школярів, ми можемо допомогти дітям (і тим самим суспільству, в якому ми живемо) духовно та психологічно зцілитися. Тим самим допоможемо всім нам уникнути ще більшої травми.

Як вчителі, ми повинні бути чутливими і не травмувати дітей, запевняючи їх, що від кожного з нас зокрема залежить майбутнє нашої родини, громади, держави. І що в нас є сила подолати труднощі.

Вірші про Голодомор, як засіб вшанування пам'яті

Ми пропонуємо вірш про Голодомор (один на кожен клас початкової школи), як денний вірш під час проведення тематичного дня – День пам'яті жертв Голодомору 1932-33 рр.

Незабудька-пам'яті жертв Голодомору 32-33 років
Незабудька-пам'яті жертв Голодомору 32-33 років

Такий вірш необхідно роздрукувати на великому плакаті та розмістити на видному місці. Спершу учитель читає вірш, далі діти в унісон, а протягом дня – хто хоче, може підійти до аркуша й ще раз його прочитати.

Тема вірша може походити від теми незабудька – пам'яті.

Не забудь!

Незабудьки голубенькі,
Дуже ніжні і малі,
На лужку при самій річці
Між травою розцвіли.

І такі вони несмілі,
Налякав їх хтось, мабуть,
Що усім шепочуть тихо:
«Любий друже! Не забудь!»

Катерина Перелісна (*1902 м.Харків – +1995 м.Чікаґо )

Вірші про хліб – символ життя

Альтернативною темою для денного вірша під час тематичного дня – День пам'яті жертв Голодомору є тема пошанування хліба.

Олена Гальвіцька, вчитель початкових класів та методист Навчально-методичного центру освіти м.Львова пояснює використання денного вірша в 1 класі наступним чином: “Показуючи рукою на текст, вчитель читає вірш вголос. Діти «читають» разом з ним «відлунням», впізнають знайомі слова, шукають слова, які вивчаються. Замість вчителя можуть читати учні. Після опрацювання денний вірш залишається на дошці на рівні очей дітей, щоб вони могли перечитати його на перерві.”

Вшанування пам'яті жертв Голодомору – незабудьки і хліб
Вшанування пам'яті жертв Голодомору – незабудьки і хліб

Зараз хлібчика доволі
Є у кожній хаті.
Щиро вдячні люди полю
За те, що багаті.

А були колись роки –
Всі голодували.
І останні крихточки
Дітоньки збирали…

Леся Любарська

Уявіть: в роки Голодомору
Щоби вберегти дитину хвору,
В Господа молили хоч скоринку…
Крихту хліба, щоб спасти дитинку….

Тетяна Шинглер

Світлана Сольська, вчитель ЛЗШ І-ІІст «Світанок» використовує денні вірші й в другому класі. Методику навчання учитель пояснює: “Показуючи рукою на текст, вчитель читає вірш вголос. Учні читають одночасно з вчителем усі разом. Після опрацювання плакат з віршем залишається на дошці на рівні очей дітей, щоб вони могли перечитати його на перерві.”

Співають коники у житі,
А жито мріє на ланах.
Отак би в світі жити й жити,
Аби лиш хліб у хаті пах.

Аби лиш хліб… А як немає?
Тоді немає і життя.
Народ мій ціну крихті знає –
Він повернувся з небуття.

Він повернувся знов ростити
Дітей своїх і сіяти хліби.
Він повернувся жити, жити, жити.
І пам'ять про минуле берегти.

Оксана Кротюк

Завдання Державного стандарту освіти України (2011)

У документі «Державний стандарт початкової загальної освіти» (від 20 квітня 2011р.) вказано:

Загальні положення
Освітня галузь «Мови і літератури», Літературне читання Мета літературного читання є формування читацької компетентності учнів… Для досягнення зазначеної мети передбачається… формування в учнів навички читання як виду мовленнєвої діяльності.

Державні вимоги до рівня загальноосвітньої підготовки учнів
Освітня галузь «Мови і літератури», Літературне читання, Навички читання
Зміст: Засоби виразності учного мовлення
Вміння:

  • володіти повноцінною навичкою читання вголос
  • читати вголос правильно, плавно, цілими словами і групами слів з дотриманням засобів виразності усного мовлення та основних норм літературної вимоги у темпі, який дає можливість зрозуміти зміст твору (тексту)

Вимоги Державного стандарту освіти України (2017)

Проводячи тематичний день у школі учитель мусить враховувати розвиток у дітях компетентностей «Державного стандарту початкової загальної середньої школи».

Використання плакатів з віршем для читання та осмислення в першому циклу (1 – 2 класи) Нової української школи (НУШ) сприяє дитячому компетентнісному розвитку.

Наскрізні вміння: Читаю вдумливо – Обмірковую, про що читаю, виокремлюю головні ідеї. Виділяю частини ткусту. Розпізнаю казки, оповідання, вірші.

Загально очікувані результати (ЗОР):

  • Читаю невеликі за обсягом тексти виразно вголос або подумки і розповідаю, про що вони [2 МОВ 2.2]
  • Розповідаю про свої почуття та емоції від прочитаного художнього тексту [2 МОВ 2.3]

автори:
Олена Гальвіцька, методист НМЦО, учитель СШ№24 ім.М.Конопницької
Світлана Сольська, учитель ЛЗШ «Світанок»
Оксана А. Винницька-Юсипович

Лицем до дитини > Дітям про Голодомор > Вірші про Голодомор

Останнє оновлення на Вівторок, 07 листопада 2017, 13:43