Українська гривня 1918 – дидактичний матеріал для вчителя

Сьогодні для нас гроші і валюти – це очевидні явища щоденного життя. Проте, так завжди не було.

У 1918 році була створена Українська Народна Республіка. І тоді новостворена незалежна держава в Україні почала розробляти свою грошеву одиницю. У 1918р. гривня стала національною валютою.

На цій сторінці розміщено матеріали для НУШ, які доцільно використовувати для навчання й виховання дітей в день 22 січня.

Гривня Української Народної Республіки – цікавий матеріал
Гривня Української Народної Республіки – цікавий матеріал

Коли вперше в Україні появилася гривня?

Слово “гривна / гривня” (відкриється нове вікно) походить ще з часів Київської Русі-України коли воно позначало нашийну прикрасу. Згодом такі прикраси використовувалися для міри ваги під час купівлі-продажу товарів. А сьогодні “гривня” – це грошева одиниця, якою користуються на території України.

Коли ми обговорюємо гривню в контексті тематичного дня в школі “22 січня – День Соборності, Єдності та Державності України”, нас цікавить переломний період історії Європи.

Після завершення Першої Світової Війни (1914-1918) на території Європи встановлювалися нові держави й ці держави вводили свої грошеві одиниці. І так, у 1918р. вперше була запроваджена гривня, як грошева одиниця Української Народної Республіки (УНР).

Українські гроші УНР
Українські гроші УНР

Як виглядали українські гроші в 1918 р.?

Гроші Української Народної Республіки (УНР) були впроваджені в обіг 1 березня 1918р. (відкриється нове вікно). Це було 5 тижнів після проголошення IV Універсалу, в якому вказано, що:

”Від нині Українська Народна Республіка стає самостійною, від нікого незалежною, вільною, суверенною Державою Українського Народу.”
22 січня 1918 р.

Точніші дані про проєкт та виготовлення перших гривень (відкриється нове вікно) доступні для зацікавленого вчителя. Наголошуємо, що це НЕ інформація для дітей віку початкових класів.

Чому доцільно використовувати історичну гривню в класі?

Нашою метою в початковій школі не є передати дітям ввесь фактаж історії української гривні. Натомість ми можемо роздрукувати історичну гривню й використати її в класі для групової діяльності. Важливим є, щоб учні побачивши фото чи зразки гривні, яку використовували їхні предки на початку 20С, впізнавали її й розуміли, що вона пов’язана з подіями проголошення Української Народної Республіки (УНР).

Через історичну гривню ми можемо забезпечити учням 1 – 4 класів можливість розвинули наступні Обов’язкові результати навчання:

  • розрізняє теперішнє, минуле і майбутнє (булло – є – буде) [2 ГІО 1.3]
  • наводить приклади культурно-історичної спадщини України; виокремлює важливі для громадян України події, пояснює, як вони впливають на життя [4 ГІО 1.3]

Коли діти оглядають, порівнюють, граються… історичними купюрами, вони дізнаються, що в далекому минулому існувала держава, яка використовувала такі гроші. Наступницею УНР є сучасна держава – Україна.

Культурно-історична спадщина України – гривня
Культурно-історична спадщина України – гривня

Як можна використовувати в класі гривню 1918 року?

Пропонуємо для учнів 1 класу провести діяльність “Купуємо грошима наших пра-пра-бабусь і пра-пра-дідусів”, яку розробила вчителька СЗШ №27 ім. героя Небесної Сотні Юрія Вербицького м.Львова – Наталія Яйко.

Для успішного проведення діяльності необхідно роздрукувати та розрізати зразки: гривні УНР, одягу початку 20С та підготувати цінники, які відповідають математичним компетентностям учнів 1 класу. Учнів слід поділити на продавців і покупців.

“Їхнім завданням було користуючись тодішніми грошима купити одяг… У групі покупців завдання було правильно поділити гроші і домовитися, що саме купуватимуть. У групі продавців було завдання розставити ціни, гарно спілкуватися з покупцями, правильно давати здачу. Це було неймовірно цікаво і активно.”
Наталія Яйко, 23 січень 2018 р.

Дана групова робота розвиває наступні Обов’язкові результати навчання Державного стандарту початкової освіти:

  • обчислює усно зручним для себе способом у навчальних і практичних ситуаціях [2 МАО 4.3]
  • уважно слухає, запитує про потреби інших осіб та висловлюється так, щоб не образити інших осіб [2 СЗО 4.4]

Продаємо і купуємо використовуючи гривню 1918 р.
Продаємо і купуємо використовуючи гривню 1918 р.

Пропонуємо для учнів 4 класів групову діяльність “Порівнюємо гривню УНР і України”, яку розробили вчителів ПШ “Школа радості” м.Львова – Марія Логуш, Вікторія Чорній та Марія Стецик.

Для успішного проведення діяльності необхідно роздрукувати та розрізати зразки гривні УНР (див. вище) та принести в клас зразки сучасної паперової гривні. Під час групової діяльності учні оглядають історичну гривню та сучасну гривню та вписують, що між ними однакове та чим вони відрізняються.

Важливо, щоб під час проведення діяльності вчителька не допомагала та не вказувала на подібності та відмінності. Це мають зробити учні самостійно. Якщо учні попередньо ніколи не працювали з діаграмами Венна, необхідно попередню провести ознайомчу фронтальну роботу.

Порівнюємо сучасну гривню і гривню 1918 р.
Порівнюємо сучасну гривню і гривню 1918 р.

Дана групова робота розвиває наступні Обов’язкові результати навчання Державного стандарту початкової освіти:

  • створює інформаційні продукти, поєднуючи текст, зображення… для представлення ідей та/або результатів діяльності [4 ІФО 2.4]
  • збирає інформацію на тему…, визначає важливі та менш важливі відомості та обґрунтовує це… [4 ГІО 4.1]

Коли залучати учнів до діяльностей з гривнею?

Тематичний день “22 січня – День Соборності, Єдності та Державності України” дає нам чудову можливість, зосереджуючись на одній темі, впродовж навчального дня інтегрувати всі уроки.

Автори: Марія Логуш, ПШ “Школа радості”, м.Львів
Марія Стецик, ПШ “Школа радості”, м.Львів
Вікторія Чорній, ПШ “Школа радості”, м.Львів
Наталія Яйко, ЗОШ №27 ім. героя Небесної Сотні Юрія Вербицького, м.Львів
Людмила Земба, ЗОШ №98, м.Львів
Оксана А. Винницька-Юсипович

Продовження теми:
* Архівні документи про День Соборності України
* Малюнок до Дня Соборності України
* Як провести живий ланцюг до Дня Злуки?

Лицем до дитини > День Соборності України > Гривня – 1918

Останнє оновлення на Вівторок, 19 січня 2021, 19:38