Читання для задоволення у 1 – 4 класах

Читанка не може бути основною книжкою для читання в початковій школі. Тому шкільна бібліотека й навіть електронна бібліотека чи онлайн бібліотека мають стати ресурсами, в яких можна підібрати цікаві книжки.

Початкова школа – це час коли ми маємо зацікавити учнів читанням. Позакласне читання й уроки позакласного читання мають стати невід'ємною частиною шкільного процесу НУШ.

Учні повинні допомагати один одному вибирати книги які варто прочитати. Цікаві книги для одного можуть бути нецікавими іншому. Тим не менш, книжка й книга – це основа навчання.

Наталія Ренчка – вчитель початкових класів
Наталія Ренчка – вчитель початкових класів

В початковій школі важливо навчити дитину любити читати. При теперішніх можливостях, а особливо через можливості Нової української школи (НУШ), можна це зробити цікаво і корисно.

У нашій школі «Джерельце» вже багато років існує Ранкова зустріч, третій рік працює Школа повного дня. Саме у хвилини тихого читання, під час Ранкової зустрічі, та в позаурочний час, у Школі повного дня, дитина має можливість доторкнутися до книги, погортати сторінки, прочитати щось нове та цікаве. І, звичайно, домашнє читання, у вільний час, ніхто не відміняв.

Але, як зробити так, щоб дитина читала із задоволенням?!

Мені здається, що я знайшла відповідь на запитання і моя робота дає хороші результати. Вже багато років велику увагу приділяю тісній співпраці учня з дитячою книжкою. Маю кредо:

«Не змушую, а заохочую до читання!»

Індивідуальні бесіди-розмови – учитель-учень

Починаючи з 1 і до 4 класу домовляюся з учнями про зручний день і ділю клас на групи по 5-6 учнів, для того, щоб проводити індивідуальні бесіди-розмови.

Учень/Учениця приходить з книжкою, яку прочитав/прочитала або яку на даний момень читає, та з читацьким щоденником. Під час бесіди-розмови я слухаю короткий переказ прочитаного. Далі ми обговорюємо те, про що читалося, дивимося, що записав школярик у щоденнику, аналізуємо, дискутуємо.

Читацький щоденник – обов'язковий елемент успішного читання

Вже у 1 класі, в ІІ семестрі мої школярики заводять свій перший «Читацький щоденник». У своєму читацькому щоденнику учні записують завдання.

Завдання найпростіше:

  1. Прочитати уривок, абзац, сторінку, розділ….
  2. Записати 1-2 речення про що читав/читала, або що сподобалося найбільше.
  3. Намалювати малюнок.

Мене часто запитують: А що робити з учнями у 1 класі, які ще самостійно не можуть скласти та написати речення?

Я вважаю, що вихід є!

Учень може списати з прочитаного тексту, казки, оповідання… 1-2 речення, які йому/їй запам'яталися. А тоді ті речення мені прочитати під час індивідуальної зустрічі-бесіди.

Читацький щоденник
Читацький щоденник

Поточне оцінювання читання

Важливий елемент навчального процесу – це вміння самостійно оцінювати свій розвиток і свої досягнення. Тому важливо учителю створити умови, щоб учні самомтійно записували та позначали свій успіх та просування вперед.

Важливо є те, щоб дитина бачила, що її роботу оцінили та за неї вона отримує визнання. Це додає учням бажання більше читати, виконувати завдання та робити його кожного разу краще.

Оскільки, у першому класі діти полюбляють малювати, я пропоную своїм учням замальовувати елементи будь-яких розмальовок. 1 елемент розмальовки може дорівнювати 1 сторінці, 10 сторінках, 50 сторінок… – залежно від спроможностей та рівня розвитку учня.

На кожній шафці у дитини висять розмальовочки, які вони замальовують після кожної зустрічі зі мною.

Учні самостійно оцінюють свої досягнення
Учні самостійно оцінюють свої досягнення

У другому класі учням можна запропонувати зробити на шафі квіточку. У середині квітки наклеїти їхнє фото. Після кожної індивідуальної зустрічі з учителькою учень/учениця приклеює довкола серединки пелюстки.

Учень веде облік зустрічей з учителькою
Учень веде облік зустрічей з учителькою

Індивідуальні зустрічі у 1 – 2 класах

На індивідуальних зустрічах з першокласниками, я слухаю розповідь прочитаної казки. Метою таких зустрічей є розвинути в дітей вміння будувати речення і пов’язувати їх у зв’язному усному мовленні. Якщо дитина ще читає дуже слабенько, зрозуміло, що зміст казки вона ще до кінця самостійно, без участі батьків, не усвідомлює і вимагати від неї переказ – недоцільно. В таких випадках ми бавимося в гру «Відшукай у тексті…» , а відшукувати можна: слова, які ми вичали й які є частиною стіни слів, початок і кінець речення, знаки пунктуації і т.д.

Індивідуальні зустрічі у 3 – 4 класах

У 3-4 класах завдання для індивідуальних зустрічей планую заздалегідь. Учні вже багато чого навчилися і тому використовую різні завдання.

  1. Напиши листа головному герою книжки.
  2. Запиши питання, які б ти поставив головному персонажу якщо б у тебе виникла можливість з ним зустрітися.
  3. Оформи рекламу своєї книги, переконай однокласників, що її варто прочитати.
  4. Як би змінилося твоє життя, якби головний герой/головна героїня був/була твоїм найкращим другом?
  5. Як би змінилося твоє життя, якби головний герой/головна героїня став/стала твоєю вчителькою?

Учні, які тільки розпочинають читати нову книжку, можуть написати свої передбачення: Як ти гадаєш закінчиться книжка?

Результати такої роботи видно коли учні дорослішають, роблять дорослі записи у щоденнику, читають більший обсяг літератури.

Результати завдань – записи в читацький щоденник
Результати завдань – записи в читацький щоденник

Записник вчителя про індивідуальні зустрічі-бесідиb

Усі наші зустрічі нотую у своєму записнику. Роблю відмітки:

  • яку книжку читає дитина,
  • на якій сторіночці,
  • що запитувала дітей,
  • який вид роботи використовувала,
  • яке завдання учні мають підготувати до наступної зустрічі.

Записник вчителя для індивідуальних зустрічей
Записник вчителя для індивідуальних зустрічей

Зроблена робота має хороші результати. Діти багато читають, мають високу техніку читання, виразність також присутня. Не один раз чула від батьків запитання:

«Що ви робите з дітьми? Ми вже не маємо, де складати книжки, просто не встигаємо їх купувати! Діти дуже багато читають!»

Ми у класі створили свою «Класну бібліотечку», кожного року оновлюємо книжки. Діти самі вибирають вдома книжку, яку хочуть принести в класну бібліотечку, так ми можемо читати різні книжки, не купуючи їх. Є дитина, яка відповідає за порядок у бібліотечки та стан книжок у ній. Це стимулює дітей охайно поводитися з книжками.

Заохочення до читання
Заохочення до читання

А ще на кінець хочу похвалитися, що в минулому році (2018-2019), майже весь клас прийняв участь у конкурсі «Читати – це круто!», організатором якого був відомий казкар Олександр Зімба.

Діти робили відеозаписи того моменту, коли вони читали книжку. Читання тривало 2-3хвилини, у класі усі відео ми переглядали, було дійсно круто! Кожен учасник конкурсу отримав сертифікати.

«Читати – це круто!»
«Читати – це круто!»

Ми читаємо і це круто!

автор: Наталія Богданівна Ренчка, ПШ «Джерельце», м.Львів

Лицем до дитини > Уроки читання > Читання 1-4 класи

Останнє оновлення на Середа, 06 травня 2020, 08:35