Екскурсія по Львову на ринки та базари

Екскурсії по Львову – це складова навчального процесу в початковій школі.

Сьогодні ми пропонуємо Тобі ознайомитися з проведенням екскурсії на львівський базар. Цей базар знаходиться недалеко нашої школи. Базар виявився надзвичайно цікавим як дітям, так і дорослим, які нас супроводжували.

Екскурсія на базар
Екскурсія на базар

Учителі, які працюють за принципами «Лицем до дитини», запрошують Тебе включити проведення екскурсій у свій щотижневий план роботи з дітьми та учнями початкової школи.

Чому Ти маєш проводити екскурсії зі своїми учнями?

10 причин, які мають переконати Тебе у важливості проведення екскурсій:

 1. Ти – вчитель Нової Української Школи, яка враховує, що сучасна школа надає перевагу активним та інтерактивним методам навчання. Ти використовуєш такі методи щоденно в своїй роботі;
 2. Екскурсія – це вихід за межі класу з метою розвитку знань, умінь та компетентностей, встановлених Державним стандартом освіти України та розвивають компетентності необхідні для успішного життя у 21-му сторіччі;
 3. Твої учні успішно та невимушено навчаються в іншому навчальному середовищі;
 4. Ти хочеш захопити учнів новою темою (або завершити і підсумувати нову тему);
 5. Твої учні здобувають досвід за межами класного приміщення;
 6. Твої учні отримують інтегрований досвід, оскільки пов’язують все, що вивчають у класі, з навколишньою дійсністю;
 7. Проведення екскурсії належить до технології навчання, яка дає Тобі можливість дуже конструктивно використати дорогоцінний навчальний час;

Остання настанова перед роботою
Остання настанова перед роботою

 1. Використання органів чуття (слух, зір, нюх, дотик і смак) збагачує навчальний досвід Твоїх учнів і надає можливість засвоїти їм більший об'єм навчального матеріалу, ніж традиційна форма відтворення почутого та прочитаного;
 2. Твої учні мають можливість скористатися, зрозуміти та усвідомлено діяти в реальному світі;
 3. Під час екскурсії Твої учні згуртовані, сконцентровані, радісні та піднесені!

Чому саме тематичні екскурсії?

Ти і я працюємо з нашими вихованцями на основі різноманітних проектів і тем. Ці види навчання – проекти і теми – близькі та зрозумілі дитячій аудиторії. Ми любимо проводити тематичні екскурсії. Вони так чудово дають можливість дітям взаємодіяти та творити, виконуючи різні соціальні ролі.

Крім того, під час екскурсії створюються саме нестандартні, а часом й екстремальні умови. Такі умови неможливо створити під час стандартного уроку. Натомість коли діяльність проводиться поза межами класу, діти краще запам’ятовують те, чого ми прагнемо їх навчити.

І зрештою, признайся собі, ніщо так не згуртовує вчителя, батьків та учнів, як спільні виходи та виїзди поза межі школи.

Ознайомлюємося із завданням під час екскурсії
Ознайомлюємося із завданням під час екскурсії

Яка ціль екскурсії львівськими ринками (базарами)?

Під час роботи над тижневою темою «Львівські базари» я запланувала екскурсію на Галицький базар. Саме тут я мала можливість використовувати засоби навчання, які дають можливість учням взаємодіяти у групі. Мої третьокласники, виконуючи заплановані навчальні завдання, здобували новий досвід.

Пригадай – чи часто мами беруть дітей зі собою, роблячи покупки? Мабуть, ні. Більшість мам вважає, що цю місію слід виконувати без дітей, які лише заважатимуть. Але де ж діти у такому випадку здобуватимуть досвід покупця? Саме тут Ти можеш допомогти своїм вихованцям.

Твої учні:

 • відвідають базар (не важливо, де він знаходиться, близько чи далі від школи – вибір за Тобою);
 • ознайомляться з умовами купівлі-продажу саме у цьому середовищі;
 • матимуть нагоду відчути атмосферу, запахи, побачити кольори та різноманітність асортименту товарів;
 • зможуть поспілкуватися з продавцями не в ігровій, а в реальній ситуації;
 • самостійно купуватимуть щось.

Робота у групі під час екскурсії
Робота у групі під час екскурсії

Яким чином відбувалася екскурсія?

Я добре розуміла, що діяти на обмеженій території базару, де одночасно спостерігається велике скупчення людей та відбуваються процеси купівлі-продажу, цілим класом є неможливо.

Тому я поділила клас на п’ять груп по 5-6 учнів. До кожної групи була прикріплена доросла особа (батьки або бабусі). Я дуже наголосила нашим дорослим помічникам, що вони мали лише супроводжувати та спостерігати, а не радити чи допомагати.

Спілкуємося із продавцями на базарі
Спілкуємося із продавцями на базарі

Чесно кажучи, я трішки боялася негативної реакції з боку продавців – мовляв, вештаються тут, працювати не дають, дурницями займаються... Так ось – нічого подібного не було! На обличчях продавців ми бачили лише усмішки та чули лише добрі слова!

Як приємно, що вчителі почали проводити заняття не тільки у школі! Погляньте на дітей! Які вони чемні, серйозні та ввічливі! І як гарно працюють усі разом!
пн-і Оксана, продавець овочів та фруктів на базарі

Яка була проведена робота в класі перед екскурсією?

Перед екскурсією у класі була проведена наступна робота: Перед тим, як залучити до роботи дітей та батьків, я добре продумала, що саме хочу зробити і якого результату досягти. На підставі цього я опрацювала контрольні аркуші.

Заповнюємо контрольні аркуші під час екскурсії
Заповнюємо контрольні аркуші під час екскурсії

Коли я повідомила дітям та батькам, що ми ідемо на екскурсію на базар, діти дуже зраділи, а батьки здивувались. Батькам було цікаво – що ж можна робити з дітьми на базарі? Тому цього разу я мала дуже детально пояснити саме батькам, що ж вони робитимуть під час екскурсії.

Для ефективної роботи я поділила дітей на п'ять груп по 5-6 учнів. Кожна група обрала собі «виконавчого директора», який отримав контрольний аркуш для записів (поданий в додатку) з інстркціями, що саме слід виконати і занотувати, а також мав слідкувати за порядком у групі, контактувати (за потреби) з супроводжуючими дорослими.

Як завжди, я повідомила завуча з навчальної роботи про те, куди, на скільки і для чого ми йдемо цього разу. Оскільки я проводжу екскурсії систематично, у школі до цього вже звикли. У моїй школі інформація про заплановану екскурсію вже навіть не вважається зразком інноваційного навчання і викликає лише позитивні емоції.

Які завдання виконували діти?

Всі завдання, які виконували діти під час екскурсії на базар, були інтегровані. Інтеграція навчання полягала в застосуванні вмінь трьох освітніх галузь: мовно-літературної, математичної, та природничої.

Кожна з п’яти груп мала дослідити назви, походження та ціни на певний вид продуктів (овочі, фрукти, молочні продукти, м’ясо, солодощі). Група самостійно обрала свого «виконавчого директора», який стежив за порядком та ходом виконання завдань.

Екскурсія – це гарний настрій!
Екскурсія – це гарний настрій!

Діти самостійно шукали, де знаходяться ті чи інші продукти, а також вели бесіди з продавцями та заповнювали свої контрольні аркуші.

Крім того, кожна група доступними способами вимірювала площу, яку займають ятки з певними продуктами.

Супроводжуючі батьки були поруч з кожною групою дітей. Вони не втручалися у розмови, не давали порад, а лише стежили, щоб діти не загороджували прохід, не заважали продавцям та покупцям тощо.

Це був чудовий день і можливість побачити наших діток в навчальному процесі. Серйозних, кмітливих, цікавих. Як прекрасно вони працюють в команді. Як вони підтримують одне одного. Чудових ораторів. Відкритих до пізнання чогось нового. Мені самій захотілося прийти в такий клас для навчання, шкода, вік не дозволить!!! Наталя К., мама Даниїла

Якою ж була нагорода для учасників?

Після того, як завдання було виконано, учні мали змогу самостійно вибрати та купити для себе фрукти, солодощі та йогурти. Це була найвища оцінка роботи моїх вихованців.

Після цього усі групи зібралися в умовленому заздалегідь місці, де діти мали змогу поспілкуватися, поділитися яскравими враженнями, продемонструвати свої результати та покупки, а також почастувати одне одного.

Цікавим є те, що мені не потрібно було придумувати та готувати якісь інтерактивні вправи чи технології, щоб спонукати дітей розмовляти та висловлювати свої враження. Давши дітям можливість побувати в реальному середовищі, де їхня діяльність була скерована на пошуку реальної інфoрмації та виконання життєво-необхідних потреб, вони осягнули бажаний результат і відчули радість успіху.

Смачна нагорода!
Смачна нагорода!

Що ми робили, коли повернулися до класу?

Повернувшись до класу, ми підсумували результати екскурсії, зазначивши зокрема, що нам вдалося, а що було складним та проблематичним. Кожний учасник екскурсії – і діти, і дорослі, мали можливість висловитися (за бажанням). Таких бажаючих виявилося чимало, оскільки вражень було багато. Усі «виконавчі директори» виступили перед аудиторією учнів та супроводжуючих батьків і проговорили усі моменти екскурсії та роботи у групі. Зокрема, група, яка досліджувала м'ясні ряди, повідомила, що перед тим, як доторкнутися до м'яса, кожний учасник вдягав гумові рукавички. Саме на дотик можна було дослідити, чи свіже м'ясо пропонується покупцеві. Це було справжнім відкриттям для дітей!

Досліджуємо м’ясо на дотик
Досліджуємо м’ясо на дотик

Група, яка досліджувала солодощі, пригадала, що вони не тільки такі красиві, привабливі та кольорові, а ще й так гарно пахнуть, що аж слинка тече! І їх відразу хочеться купити! Представники кожної робочої групи поділилися з класом своїми враженнями, думками та напрацюваннями.

Підсумок роботи у класі після екскурсії
Підсумок роботи у класі після екскурсії

Слово взяли й батьки. Вони були вражені, що такі прийоми навчання дають їхнім дітям можливість проявити свої вміння не тільки гарно співпрацювати, а ще й підвести підсумок та побачити власні помилки.

Я вражена! Ніколи б не могла подумати, що третьокласники можуть так чітко та лаконічно висловлюватися! Таке враження, що вони готувалися заздалегідь!
пн-і Світлана, бабуся Яни

Як ми виконали вимоги Державного стандарту?

ЗОР:

 • Сприймаю з увагою, уточнюю інформацію з огляду на ситуацію та для досягнення різних цілей [4 МОВ 1.1].

КОР:

 • з увагою сприймає усні репліки діалогу, перепитує, уточнює з огляду на ситуацію спілкування [4 МОВ 1.1-2]

Це – чудова співпраця у групах. Діти перепитували й уточнювали ціну продуктів, обговорювали свої дії та думки, приймали спілне рішення, виконували завдання.

ЗОР:

 • Вирішує проблемні життєві ситуації (у групі, парі, індивідуально), виконуючи аналітичні міркування [4 МАО 1.3].

КОР:

 • оперує грошима, здійснюючи покупки у крамницях (справніх…)… на… ярмаках [4 МАО 1.3-1]

Учні мали змогу самостійно вибрати та купити для себе фрукти, солодощі або йоґурт.

ЗОР:

 • Виконую обчислення, зокрема й беручи участь у математичних іграх, розвагах, запропонованих або створених особисто (в парі, групі) [4 МАО 3.3].

КОР:

 • виконує обчислення на підставі зібраних даних, беручи участь у математичнх іграх і розвагах [4 МАО 3.3-5]
 • робить висновки та прогнози щодо вимірюуввання [4 МАО 3.3-7]

Діти обрахували площу яток із продуктами зручними та доступним способом і занотували її.

ЗОР:

 • Співпрацюю з однокласниками для досягнення спільних цілей [4 ГІО 7.2].

КОР:

 • взаємодіє з іншими на основі спільних цілей, дотримується засад співпраці у парі, групі [4 ГІО 7.2-1]
 • оцінює свій внесок та внесок інших у досягнення спільних цілей [4 ГІО 7.2-4]

Учасники однієї з груп призналися, що вони працювали не дуже згуртовано, неуважно слухали одне одного, і це дуже заважало їм у роботі. Тому й їхня робота тривала найдовше – коли усі інші групи вже виконали завдання, вони ще сперечалися. Діти зауважили, що наступного разу вони працюватимуть згуртованіше.

Текст: Олена Гальвіцька

Лицем до дитини > Екскурсія > Екскурсія на ринки та базари

Останнє оновлення на Понеділок, 02 жовтня 2017, 05:46