Стіна слів у 1 класі

Стіна слів – важлива частина оформлення 1 класу НУШ.

Розвивати словниковий запас слів учнів є одною з цілей стіни слів. Навчання читання є не менш важливою складовою, особливо коли мова про читання 1 клас. Крім того присутність у класі дієвої стіни слів сприяє розвитку учнівського письма.

Можна купити стенд стіна слів. Але коли оформлення класу НУШ своїми руками відбудеться з ініціативи вчителя та дітей, тоді стіна слів стає не просто частиною оформлення класу НУШ – а дієвим освітнім матеріалом.

Стіна слів у 1 класі
Стіна слів у 1 класі

Стіна слів – це…

Стіна слів – це важлива технологія, яку вчителі, які навчають за принципами “Лицем до дитини”, активно використовують у своїх класах. Стіна слів також часто рекомендується та використовується у контексті НУШ. У Новій українській школі значна увага надається:
√ вивченню лексичного матеріалу,
√ формуванню навичок грамотного письма,
√ розвитку вміння висловлювати свою думку.

Стіна слів складається з набору слів, які діти вчаться запам’ятовувати візуально і, таким чином – читати. Перебуваючи в класі, де є стіна слів, діти можуть повертатися до необхідних слів у будь-який зручний для них час.

Стіна слів полегшує візуальне сприймання нових слів дітьми і, таким чином, сприяє пріоритетам визначеними НУШ.

Ознайомлення із словами стіни слів
Ознайомлення із словами стіни слів

Стіна слів та словниковий запас дитини

Словниковий запас – це слова, які є частиною активного і пасивного набору слів дитини. Активний словниковий запас – це набір слів, які дитина використовує, коли розмовляє і коли пише. Пасивний словниковий запас – це набір слів, які дитина розуміє, коли їх чує чи читає.

Стіна слів допомагає розширити та поповнити активний словниковий запас дитини.

У 1 класі слова із стіни слів діти повторюють, читають, стараються їх візуально запам’ятати. Згодом діти ці слова використовують, коли розмовляють та пишуть.

Слова із стіни слів дитина:
√ бачить впродовж навчального дня,
√ відчитує їх в будь-який зручний для неї час,
√ запам’ятовує їх візуально,
√ вчиться передруковувати,
√ складає з ними речення,
√ використовує у своєму мовленні.

Під час роботи із стіною слів дитина використовує різні способи сприйняття:

  • зоровий,
  • слуховий,
  • дотиковий.

Активна навчальна діяльність із стіною слів допомагає дитині виокремити, впізнавати слово серед інших слів у тексті. Така діяльність сприяє пришвидшенню процесу розвитку вміння читати. І що найважливіше – така діяльність допомагає дитині зрозуміти суть прочитаного.

Творчий підхід до вивченні слів з стіни слів
Творчий підхід до вивченні слів з стіни слів

Працюючи із стіною слів, діти здобувають новий досвід, вчаться не боятися робити помилки, обмірковують те, що читають.

Використання стіни слів сприяє розвитку компетентностей, закріплених у Державному стандарті початкової освіти. Коли діти щоденно працюють із стіною слів, вони вчаться:

  • розпізнає ключові слова і фрази в усному повідомленні, виділяє їх голосом у власному мовленні… [2 МОВ 1.4];
  • …правильно вимовляє загальновживані слова [2 МОВ 1.6];
  • …правильно записує слова… [2 МОВ 3.1];
  • …відкриває деякі закономірності… значення слів… [2 МОВ 4.1];
  • експериментує … словами …. в мовних іграх… [2 МОВ 4.2];
  • виокремлює незрозумілі слова і за допомогою дорослих встановлювати їх зміст… [2 ГІО 4.1].

Запропонуйте учням прикріпити нове слово на стіну й проговорити слово хором. Заохочуйте дітей встановити відповідність між словом і предметом, намалювати предмет на листку паперу й переписати слово. Дайте можливість кожній дитині висловити своє враження про нове слово.

Читаючи кілька разів слова із стіни слів, дитина запам’ятовує візуальний вигляд кожного прочитаного нею слова, вчиться друкувати дані слова, складати з ними речення, застосовувати їх у повсякденному вжитку. Тим самим, використовуючи вище подані рекомендації, учителька дотримується вимог Державного стандарту початкової освіти України.

Стіна слів у класі
Стіна слів у класі

Стіна слів розміщена на стіні класу

Учні краще вивчають нові слова, коли вони зустрічаються з ними часто і в різних контекстах. Діти краще запам’ятовують слова, якщо бачать, чують, працюють з ними щоденно.

Для стіни слів бажано відвести певне незмінне місце у кабінеті – краще якщо воно постійно буде перед очима учнів. Зазвичай таке місце влаштовують біля дошки, проте для облаштування стіни слів можна використати будь-яке зручне для вчителя та учнів місце у класі.

З практичного досвіду варто також зауважити, що не слід прикріпляти одразу всі слова на стіну. Це буде розсіювати увагу та зменшить результативність запам’ятовування.

Натомість ми рекомендуємо обирати слово-два на день. На ранковому колі познайомте дітей з цими словами у форматі загадки, тематичного вірша, приказки чи прислів’я. В кінці дня повторіть слова й прислухайтеся до реакцій дітей.

Стіна слів розміщена на стіні класу
Стіна слів розміщена на стіні класу

Хто може долучитися до створення стіни слів?

Створення стіни слів – це творчий процес за безпосередньою участю як вчителя, так і учнів.

Вибравши слова, учитель може самостійно розробити дизайн для них, підібрати необхідний шрифт і розмір, додати малюнки та адаптувати їх відповідно до стилю оформлення свого класу чи вподобань дітей. Необхідно наголосити та зазначити, що слова слід друкувати використовуючи малі букви.

Відповідно до освітньої реформи України – Нова українська школа (НУШ) – діти є активними учасниками навчального процесу з перших днів перебування у школі.

Тому до створення стіни слів також можна залучити учнів. Власноручне оформлення стіни слів приверне до наочності увагу малюків і допоможе їм краще запам’ятати інформацію. Коли діти створюють власні навчальні матеріали, вони застосовують набуті знання й тим самим сприяють особистому розвитку.

Стіна слів руками вчителя та учнів
Стіна слів руками вчителя та учнів

Освітні матеріали для уроку створення стіни слів

Для інтегрованої теми “Веселка” у 1 класі ми пропонуємо використати словникові карточки кольорів веселки для створення стіни слів.

Діти читають відлунням слова кольорів веселки, які прописані на словникових карточках. Далі діти самостійно вибирають одну карточку, читають та розфарбовують її.

Творимо стіну слів до інтегрованої теми “Веселка”
Творимо стіну слів до інтегрованої теми “Веселка”

Кожна дитина прикріплює свою розфарбовану словникову карточку на стіну, таким чином створюючи веселку.

Впродовж інтегрованого тижня діти мають можливість підходити до стіни слів “Веселка” та відчитувати розфарбовані словникові карточки.

Стіна слів до інтегрованої теми “Веселка”
Стіна слів до інтегрованої теми “Веселка”

Така стіна слів, створена руками дітей, сприяє розвитку навчальних вмінь, визначених Державним стандартом початкової освіти України.

Автори:
Ірина Скольська, ПШ “Світанок” м. Львів
Ірина Янчишин, ПШ “Світанок” м. Львів

Лицем до дитини > Стіна слів НУШ > Стіна слів у 1 класі

Дата створення: 7 серпня, 2022 р.

Останнє оновлення на Вівторок, 09 серпня 2022, 13:34