Нестандартні уроки в «День пам’яті Чорнобиля» для 4 класу

«День пам’яті Чорнобиля» – це день коли програма НУШ рекомендує проводити інтегроване навчання впродовж навчального дня.

Останніми роками зріс попит на екскурсії в Чорнобиль. І хоча екскурсії для школярів бажаний елемент НУШ ми вважаємо, що екскурсія до Чорнобиля має бути на розсуд батьків. Натомість ми пропонуємо екскурсію в музей.

Для інтегрованої теми про Чорнобиль запропоновано замінити підручники 4 клас книжечками легкого читання. А також скористатися шкільною бібліотекою та підібрати цікаві книжки для читання.

День пам'яті Чорнобиля – відвідини музею
День пам'яті Чорнобиля – відвідини музею

При використанні матеріалів у класах, у презентаціях та під час семінарів, будь ласка, переконайтеся, що імена всіх авторів, ілюстраторів та групи «Лицем до дитини» залишаються видимими.

Вміння – зміст – види діяльності

У темі «День пам’яті Чорнобиля» інтегруються предмети «Українська мова», «Читання», «Математика», «Я і Україна» та «Художня праця» та вміння Загально-навчального циклу. Запропоновано провести екскурсію у пожежний музей та діяльність надворі для визначення радіації.

Фронтальні-групові-індивідуальні види діяльності

«Знаю. Хочу знати. Дізнався.» - фронтальний вид діяльності, під час якої учні записують що вони знають та хотіли б довідатися про Чорнобильську катастрофу. В кінці дня учні записують на третій карточці, що вони того дня дізналися. Діяльність відповідає навчальним цілям загально-навчальних вмінь:

  • знаходить нове, досі невідоме (загально-пізнавальне)
  • оцінює якість навчальної роботи (контрольно-оцінні)

«Діалог з Україною» - фронтальний вид діяльності, під час якої вчитель читає текст а учні висловлюють свої припущення, що може статися далі. Діяльність відповідає навчальним цілям предмету «Українська мова»:

  • бере участь у колективному обговоренні питання, поставленого вчителем («Українська мова» - розмовна мова)

«Молитва» - фронтальний вид діяльності, який відповідає навчальним цілям предмету «Читання»:

  • читає вголос, правильно вимовляючи слова та інтонуючи речення, різні за метою висловлювання, за емоційним забарвленням («Читання» - художнє читання).

«Розв’язування задач» - груповий вид діяльності, який відповідає навчальним цілям предмету «Математика»:

  • розв’язує прості текстові арифметичні задачі («Математика» - алгебра)
  • виконує письмові обчислення в межах мільйона, множення та ділення на одно- та двоцифрове число («Математика» - нумерація)

«Радіацію можна почути» - груповий вид діяльності, під час якої учні групами виконують завдання на листку «Інструкція по роботі з рентгенометром-радіометром» а опісля фронтально обговорюють результати. Діяльність відповідає навчальним цілям загально-навчальних вмінь та цілям предмету «Я і Україна»:

  • здійснює елементарне екологічне прогнозування змін в природі під дією на неї людини («Я і Україна» - громадянська освіта)
  • знаходить і пояснює причинно-наслідкові зв’язки (загально-пізнавальне)

«Ми вилікуємо рану України» - груповий вид діяльності, під час якої учні групами складають правила, щоб наслідки Чорнобильської катастрофи були менш загрозливими. Діяльність відповідає навчальним цілям загально-навчальних вмінь:

  • визначає які судження правильні, а які тільки за певних умов чи завжди неправильні (контрольно-оцінне)
  • знаходить і пояснює причинно-наслідкові зв’язки (загально-пізнавальне)
  • доводить правильність висловленої думки (загально-мовленнєве)

«Рекламні плакати» - груповий вид діяльності, який відповідає навчальним цілям загально-навчальних вмінь та цілям предмету «Художня праця»:

  • створює рекламні плакати, увиразнює їх влучними назвами, зразками художніх виробів з різних матеріалів («Художня праця»)

Куточки (центри, зони, осередки) діяльності – це індивідуальні види діяльності, які розвивають такі вміння:
«Робота з контурними картами» - визначає відстань за масштабом («Я і Україна» - природознавство).
«Атомні електростанції» - знаходить і пояснює причинно-наслідкові зв’язки (загально-навчальні) та виділяє головне в прочитаному тексті («Читання» - робота з текстом).
«Чарівна сопілка» - виділяє головне в прочитаному тексті («Читання» - робота з текстом) та пише творчу письмову роботу («Читання» - розвиток письма).
«Акровірш» - пише творчу письмову роботу («Читання» - розвиток письма).

Екскурсія для школярів

Хоча сьогодні екскурсії в Чорнобиль пропонуються тур-фірмами, ми не рекомендуємо організувати такі екскурсії для школярів та учнів 4 класу.

Під час інтегрованої теми «День пам’яті Чорнобиля» пропонуємо провести екскурсію для школярів в пожежний музей (відкриється нове вікно). Нагадуємо, що екскурсія, коли учні виходять поза стіни класу для навчання, є невід’ємною частиною навчального процесу.

Перед екскурсією пропонуємо учням накреслити маршрут екскурсії.

Під час екскурсії учні записують відповіді на питання екскурсійної картки.

Після екскурсії учні пишуть замітку до стін-газетки на тему “Професія пожежника”.

Інформація для вчителя

Текст «Молитва», автор – Леся Храплива-Щур, який подається для ознайомлення вчителем. Пропонуємо вірш виписати або роздрукувати на папері розміру А2 та вивісити на стіні в класі. Для розвитку вмінь художнього читання пропонуємо використати технологію “Читаймо ехом”.

Текст «Діалог з Україною» - автор Олена Хоменюк. Пропонуємо, щоб вчителька прочитала текст учням вголос під час фронтальної діяльності, а учні, зручно розмістившись на килимку, подушках чи рушничках, сиділи на підлозі, слухали розповідь і висловлювали припущення.

Роздатковий та практичний матеріал

Картки для групової діяльності: “Інструкція по роботі з рентгенометром-радіометром” для діяльності «Радіацію можна почути».

“Розв’яжіть задачі” для групової діяльності «Розв’язування задач».

Картки для індивідуальної роботи в куточках (центрах, зонах, осередках) діяльності:

  • «Атомні електростанції»
  • «Чарівна сопілка»

Інструкції та інформація щодо розвитку вмінь та вказівки для вчительки до кожної діяльності подані вище.

Книжечки легкого читання

Книжечки легкого читання призначені на уроки української мови (читання) та «Я і Україна» для самостійного читання учнями. Ці книжечки замінюють підручник з читання 4 клас. Передбачається, що кожну книжечку можна роздрукувати по 5 примірників на клас. Запропоновані книжечки легкого читання пропонується як додатковий матеріал для різних видів діяльності.

Книжечка легкого читання “Спогади про аварію на ЧАЕС” – автор Валентин Бірюков, очевидець подій в Чорнобилі у 1986 р. Книжечку оформила Оля В. Волощенко.

Книжечку легкого читання – довідкову книжечку “Радіація” підготувала Оля В. Волощенко.

Матеріали для впровадження інноваційних технологій та інтерактивних методів навчання у початковій школі для інтегрованих уроків тематичного дня «День пам’яті Чорнобиля» для 4 класу виготовлені у 2006 році.

Автори:

Оля В. Волощенко, ПШ “Школа радості” м. Львів
Оксана А. Винницька-Юсипович

Лицем до дитини > Чорнобиль > Чорнобиль – 4 клас

Останнє оновлення на Середа, 07 квітня 2021, 09:45