Розвиток мови в дітей віку початкових кляс – дослідження та теоретичні основи
Розвиток дитиниУ цьому і в наступних розділах ми розглянемо природний розвиток дитини.
Загальновизнаним фактом є те, що всі люди проходять через конкретні стадії розвитку. Хоч у різних дітей та в різних культурах ці стадії можуть мати неоднакову тривалість, втім їх послідовність однакова в цілому світі. Хоча кожна стадія виникає з перередньої, ці стадії не мають чітко визначених вікових меж, і дітям часто потрібно неоднакові проміжки часу, щоб перейти до наступного етапу розвитку.
Подані нижче таблиці можуть послужити вчителькам концептуальною основою для методичного спостереження за тим, як в дітей розвивається розмовна мова та сприймання мови на слух. Очікується, що, коли вчительки спостерігатимуть за поведінкою поодиноких дітей, то спробують визначити, якій стадії розвитку відповідає поведінка тої чи іншої дитини, враховуючи ознаки, що притаманні кожній зі стадій. Тоді, ймовірно, вчительки створять відповідне середовище й зорганізують діяльність так, щоб стимулювати постійний розвиток.
Подані нижче таблиці з проєкту Управління освіти міста Торонто (Канада) «Спостереження за віковими особливостями дітей».
На що вказують дослідженняМозок у дорослого важить приблизно 1,4 кілограми. Об'єм, структура та розвиток людського мозку цікавлять багатьох людей, зокрема і батьків новонароджених дітей, учителів та науковців. Дослідження над мозком тривалі й об'ємні. У цьому розділі ми лише коротенько зосередимося на двох висновках, результатах науково-дослідної роботи, які спричинили зміни в розумінні, як мозок діє і як він розвивається. Перший висновок – фізичний розвиток мозку проходить конкретні етапи розвитку. Другий – довкілля впливає на розвиток мозку. Стадії розвитку мозку Мозок складається з клітин, між якими є зв'язки. Теоретики здогадуються, що ці зв'язки впливають на спроможність людини запам'ятовувати дані та творчо використовувати інформацію. Проте, який безпосередній зв'язок – невідомо (Bruer, 1999). Мозок людини ніколи не перестає змінюватися. Можна накреслити чотири стадії розвитку мозку – перед нароженням, після народження, між четвертим та десятим роком життя, подальший розвиток.
Фізична структура мозку в немовляти досить відрізняється від фізичної стуктури дорослої людини. Пітер Гуттенлокер (Peter Huttenlocker, 1990) при університеті в Чікаґо здійснив серію спостережень над клітинами мозку, яких було приблизно 70 тисяч клітин у кожній пробірці. Згідно з його спостереженнями через 28 тижнів після зачаття, було 124 мільйони зв'язків між клітинами, новонароджене немовля мало 253 мільйони зв'язків між клітинами, а восьмимісячна дитина – 572 мільйони зв'язків. Проте наприкінці першого року життя кількість зв'язків почала поступово зменшуватися. Вона стабілізувалася близько 12 року життя приблизно на 354 мільйони зв'язків між клітинами.
Однак слід пам'ятати, що мозо ніколи не ерестає розвиватися і навіть у дорослому віці можливі фізичні зміни. Ці зміни відбуваються під впливом довкілля. Розвиток мозку під впливом довкілля Згідно з дослідами Боба Джекобса (Bob Jacobs) при каліфорнійському університети в Лос-Анджелес, лише тому, що на певній стадії життя людина розвинула велику кількість зв'язків між клітинами, не є запорукою, що ця ситуація залишиться незмінною до кінця життя. Якщо мозок не є під безперервним стимулом, то він втрачає зв'язки між клітинами. Спостереження показали, що мозки випускників університету, які вели розумово активне життя, мали більше зв'язків між клітинами, аніж мозки тих випускників, які після закінчення студій перестали стимулювати розумовий розвиток.
Впливи на фізичні зміни мозку можуть надходити з різних джерел: звуки, зорові спостереження, запахи, чуттєві спостереження. Сьогодні побутує думка, що немовлята, яких тримають на руках, виростають впевненішими та витривалішими, ніж діти, яких менше тримали на руках у віці немовляти. Оскільки експериментальна робота на дітях дещо складна, таке бачення підтверджується дослідженнями на тваринах. Вільям Ґрін (William Green) при Іллінойському університеті показав, що щурі у лябораторії, які виростають в оточенні іграшок та інших звірят для забави, мали більше поєднання між мозковими клітинами, ніж щурі, які виростали в оточенні з менш стимулюючим довкіллям. Припускають, що таке відбувається і з дитиною.
Коротко, досліження вказують, що людський мозок – це організм, який постійно розвивається. Теоретичне обґрунтуванняСьогодні побутують три теорії, як саме розвивається мозок людини: мозок, у якому закладено все до народження дитини (статчиний мозок); мозок, який розвивається під впливом стимулів (мозок під впливом довкілля); мозок, який розвивається, коли дитина має нагоду брати участь у розіноманітних діяльностях (мозок під впливом взаємодії). Статичний мозок Поняття генетичного впливу на розвиток мозку походить від доказів, які вказують, що діти успадковують генетичний потенціял своїх батьків. Згідно з цією теорією, все, що дитина спроможна осягнути за життя, – приречене генетичним вкладом. Мозок – це ніби наперед награна мелодія, яку треба ввімкнути і увесь час переслуховувати. Сьогодні науковці не заперечують впливу генетичного надбання, але в повному її розумінні ця теорія на сьогодні відкинена. Мозок під впливом довкілля Науково-дослідна праця підтверджує, що на розвиток мозку впливає довкілля. Стверджується, що в залежності від сорту та якості стимулу, який дитина отримує в ранньому віці, наприклад, звуки, набір інформації, залежатиме її розумовий розвиток. Мозок – це звукозаписувач, на який треба «награти» певну кілкість інформації, яка тоді уможливить подальший розвиток мозку. Сьогодні науковці підтверджують впливи довкілля на розвиток мозку, але ставлять під сумнів твердження, що сама дитина не відіграє ролі в цьому розвитку. Мозок під впливом взаємодії Найновіші досліди вказують, що дитина мусить активно брати участь у діях, які стимулюють розвиток мозку. Не вистачає обставити дитину чудовими іграшками та художньою літературою. Треба дати нагоду дитині виявити відношення до цих речей, що й стимулює розвиток між мозковими клітинами. Найновіші теорії вказують, що мозок розвивається у взаємодії дитини з довкіллям – коли дитина бере предмети в руки та співставляє знане з незнаним, за допомогою творчого малювання, писання, розмови.
«Лицем до дитини»Філософія принципів «Лицем до дитини» – це те, що мозок людини розвивається під вплвом взаємодії дитини з довкіллям. Читай далі…. Практичне застосування Лицем до дитини > Підручник > Розвиток мови > Дослідження та теорія |
Останнє оновлення на Середа, 03 лютого 2021, 09:22 |