Інтерактивне навчання – 1 клас – «Знайди когось»

Інтерактивне навчання у 1 класі сьогодні обов'язкове. Розвиток дитини залежить від успішного впровадження інноваційних технологій в початковій школі.

Коли мова про інтерактивні технології навчання, що приходить на думку це діяльність «Знайди когось». Цей вид діяльності є одним з базових коли мова про інтерактивні методи навчання в початковій школі.

Учителі, які працюють за принципами «Лицем до дитини» запрошують всіх учасників Нової української школи (НУШ) включити інтерактивні методи навчання в щоденну практику з дітьми та учнями 1 класу.

Інтерактивне навчання у 1 класі.
Інтерактивне навчання у 1 класі.

При використанні матеріалів у класах, у презентаціях та під час семінарів, будь ласка, переконайтеся, що імена всіх авторів, ілюстраторів та групи «Лицем до дитини» залишаються видимими.

Інтерактивне навчання – вправа «Знайди когось»

Вправа «Знайди когось» – це форма інтерактивного навчання, яка дозволяє учням краще пізнати один одного. Інтерактивне навчання надає можливість учням поспілкуватися між собою на тему, в якій інтегровано освітні галузі.

Перед початком діяльності кожен учень отримує на аркуші паперу таблицю із запитаннями. Цю таблицю кожен заповнює індивідуально. Заповнення таблиці проходить у процесі “хаотичного” спілкування учнів між собою. Учитель мусить усвідомити, що в класі буде шумно.

Діти спілкуються на уроці.
Діти спілкуються на уроці.

Учні ходять і ставлять один одному ті запитання, які написані на картці. Питання зображені так, щоб навіть дитина, яка на стадії розвитку вміння читати, могла це зробити сама. Після цього діти вписують конкретне ім'я знайденої дитини у табличку.

У 1 класі діти користуються іменними карточками, щоб списати ім'я однокласника. Іменні карточки прикріплені до одягу, або до особистих шафок або до групових столиків.

Завданням учнів є заповнити усю таблицю без виключення. Таким чином, під якимось питанням може бути кілька імен, а під іншим тільки одне. Учитель мусить передбачити можливість прочерку замість імені, що означає, що ніхто в класі не дав ствердної відповіді.

Учні заповнюють анкети.
Учні заповнюють анкети.

Також вправа «Знайди когось» є дуже близькою до інтерв’ю і дає можливість дітям повправлятися у застосуванні правил ввічливості (використовувати ввічливі слова, задаючи питання; подякувати, отримавши відповідь).

Інтерактивне навчання у 1 класі під час інтегрованої теми «Жовте»

Тижнева інтегрована тема «Жовте», або «Жовтий колір» – це чудова нагода різноманітно застосувати інтегроване та інтерактивне навчання.

Світлана Кіндрат, учитель початкових класів описує інтерактивну вправу «Знайди когось» так: «Перед початком діяльності я поділила клас на дві групи: “Жовті овочі” та “Жовті фрукти”. Кожна дитина отримала аркуш паперу з таблицею із запитаннями.»

Група “Жовті овочі” отримала таблицю із запитаннями про овочі, на якій було написано «Знайди когось хто має» та ілюстрація жовтого овоча. А група “Жовті фрукти” отримала таблицю із запитаннями про жовті фрукти.

Інтерактивне навчання «Знайди когось» і результати роботи.
Інтерактивне навчання «Знайди когось» і результати роботи.

Учням було поставлено завдання заповнити усю таблицю. Для цього їм необхідно було перепитати своїх однокласників, визначитися з тим, що в кого є й заповнити анкету. Діти заповнювали таблицю, спілкуючись між собою, тим самим застосовувючи інтерактивні методи навчання.

Інтерактивне навчання у 1 класі під час інтегрованої теми «Червоне»

Використовуючи тижневу інтегровану тему «Червоне» або «Червоний колір», учитель у 1 класі має дуже багато можливостей застосувати інтерактивне навчання.

Галина Цебенко, учителька початкових класів, запропонувала своїм учням у першому класі індивідуальні картки до інтерактивної вправи «Знайди когось» із трьома запитаннями: Хто любить їсти борщ?, Хто любить їсти салат?, Хто любить їсти варення?.

Учні рухаючись, ділилися на пари. У парах діти ставили запитання, прописані на картці. Отримавши позитивну відповідь, учні записували ім’я однокласника у відповідну клітинку на аркуші.

Інтерактивне навчання – результат учнівської роботи.
Інтерактивне навчання – результат учнівської роботи.

Описуючи свій досвід, учитель звернула увагу, що перед початком вправи учителеві потрібно поставити учням умову – опитати усіх дітей. Під час виконання вправи учителеві необхідно проконтролювати, щоб кожна дитина була активним учасником інтерактивного навчання.

Коли всі картки заповнені із прописаними іменами дітей, їх можна вивісити на загальну дошку у класі. Варто підкреслити, що оскільки це першокласники, то крім навички спілкуватися, діти вчаться писати і читати імена однокласників.

Вшанування пам'яті жертв Голодомору використовуючи інтерактивне навчання

Одноденна тема «Пам'ять жертв Голодомору 1932-33 років» дуже важка для сприйняття. В багатьох учителів і батьків побоювання, що говорячи про таку та інші страшні теми, можна викликати в дітей травму.

Учителі, які працюють та навчають за принципами «Лицем до дитини», вважають, що дітей віку початкових класів треба навчати про минуле нашої держави навіть коли воно неприємне. Проте, навчаючи про страшні події, треба врахувати психологічні можливості дітей віку початкових класів.

Учитель початкових класів, Світлана Кіндрат, розпочала тематичний день «Пам'ять жертв Голодомору» у 1 класі застосовуючи інтерактивне навчання й вправу «Знайди когось». На індивідуальних картках написано: Хто любить їсти білий хліб?; Хто любить їсти чорний хліб?; Хто не любить їсти хлібчик?; Хто кидав сам, чи бачив, як хтось кидав хлібом?.

Результат вправи «Знайди когось».
Результат вправи «Знайди когось».

Описуючи свій досвід, учителька згадує, що в ході роботи учні знайшли декількох дітей, які бачили, як хтось кидав хлібом. Проте, учителька завважує, що в класі не знайшлося жодної дитини, яка би не любила їсти хліба. Обговорюючи результати проведеного опитування, діти класом зробили висновок:

Самим не кидати хлібом і вчити цього інших діток! Хліб потрібен всім, бо нема таких, які би не любили хлібчик їсти! Цей висновок учитель виписала на великий аркуш паперу і повісила на стіні в класі.

Пізніше клас опрацював денний вірш про хліб та індивідуально виготовили незабудьки-пам'яті. Виготовлені незабудки – символи Голодомору – школярі прикріпили на загальношкільний стенд пам'яті.

День пам'яти жертв Голодомору.
День пам'яти жертв Голодомору.

Інтерактивне навчання у 1 класі під час теми «Добре серце»

Світлана Кіндрат, учитель початкових класів запропонувала використати інтерактивне навчання й вправу «Знайли когось» у 1 класі під час проведення тижневої теми «Добре серце». Учителі, які працюють за принципами «Лицем до дитини», вже понад 20 років застосовують цю інтерактивну тему в лютому, коли світ заповнений сердечками в пам'ять мученика св.Валентина, мощі якого зберігаються в м. Самбір на Львівщині.

Учні отримали карточки із завданнями і спілкувалися між собою, шукаючи тих, хто робить добрі справи. В процесі спілкування учні дізнавалися інформацію про своїх однокласників, відповідно до поставлених запитань. Учитель не обмежувала дітей у відповіді «так» чи «ні», а запровонувала, щоб вони, перебуваючи у двійках, обмінювалися подробицями своїх добрих справ.

Інтерактивне спілкування в 1 класі.
Інтерактивне спілкування в 1 класі.

По закінченні вправи учитель провела обговорення. Під час обговорення учні визначали – які різні добрі справи визначають добре серце. Рекомендується список таких добрих справи виписати на великий аркуш паперу й вивісити на стіні класу. А загальний висновок може бути: «У всіх нас добре серце, коли ми робимо добрі справи.»

Інтерактивне навчання у 1 класі під час теми «Зимові розваги»

Вчитель початкових класів і методист Навчально-методичного центру освіти м.Львова, Оксана Ганик, застосувала інтерактивне навчання та вправу «Знайди когось» у 1 класі під час тижня, відведеного для інтегрованої теми «Зимові розваги».

Учитель підготувала карточки «Знайди когось» відповідно до кількості дітей, де включила запитання: Хто любить кататися на ковзанах?, Хто любить мчати на санках з гірки?, Хто любить будувати снігову фортецю?, Хто любить з'їхати з гірки на лижах?, Хто любить грати в сніжки?, Хто любить грати в гокей?.

Вчителька пропонувала дітям перечитати текст, перепитати однокласників і записати в колонках відповідні імена учнів класу. Вправа тривала доти, доки учні не заповнять усі колонки.

Заповнення таблиць-анкет.
Заповнення таблиць-анкет.

Не всі учні в 1 класі будуть на стадії самостійності. Оскільки індивідуальні карточки вимагають вміння відчитувати текст, в якому нема чітких візуальних підказок та пов'язань з контекстом, можна запропонувати дітям разом відчитувати текст під час виконання вправи. Не рекомендується фронтально перечитувати карточки учителем а тоді давати можливість дітям розійтися для проведення вправи.

Відчитування тексту, знаходження співрозмовника, ставлення запитання, записування відповіді – це частина процесу розвитку життєвих компетентностей.

Учителька згадує: «У 1 кл. завжди проводжу цю вправу в кінці уроку від 3 до 5хв, залежно від кількості часу, який залишається до його кінця. Окремі діти досить швидко читають, тоді йдуть читати книжки з класної бібліотеки на килимок, або допомагають іншим завершити вправу.»

Вимоги Державного стандарту

Все, що вчитель і учні виконують під час навчального процесу, мусить розвивати компетентнсті «Державного стандарту початкової загальної середньої школи».

Наскрізні вміння: Ефективно спілкуюся – Мова тіла зазвичай показує, що я зацікавлено слухаю; коли слухаю і говорю, уважно дивлюся в обличчя співрозмовника, тримаю контакт очей.

…уважно дивлюся в обличчя…
…уважно дивлюся в обличчя…

Загально очікувані результати (ЗОР):

  • Відтворюю основний зміст усного повідомлення (хто?, що?, де?, коли?) відповідно до мети [2 МОВ 1.2]
  • Збираю прості статистичні дані, групую та порівнюю їх [2 МАО 1.1]
  • Виділяю в джерелі інформацію про відому мені особу / подію. Запитую про те, що мене зацікавило. Знаходжу відповіді на запитання [2 ГІО 3.2]
  • Описую себе, свій характер, що мене вирізняє від інших [2 ГІО 6.1]

автори:
Оксана Ганик, методист НМЦО, учитель ЗОШ «Дивосвіт»
Ліда Хоршунова, методист НМЦО, учитель ЛСЗМ Iст. «Джерельце»
Світлана Кіндрат, учитель ЛНВК «Провесінь»
Галина Цебенко, ЛЗСШ І-ІІ ст. «Школа Радості»
Оксана А. Винницька-Юсипович

Продовження теми… Інтерактивне навчання у 2 класі – «Знайди когось»

Лицем до дитини > Інтерактивне навчання > Знайди когось – 1 клас

Останнє оновлення на Неділя, 16 лютого 2020, 17:15